Z Raporu: Nisan Ak

Fotoğraf: Ogün Akgül

Charleston’da yerleşik orkestra şefi ve eğitmen Nisan Ak, müzik hakkındaki bilgi ve deneyimlerini hem kendi adındaki YouTube kanalı hem de sosyal medya hesapları üzerinden herkes için erişilebilir kılıyor. Bazen şarkıları parçalarına ayırarak analiz ediyor; bazen müzisyenlerin hayatını idame ettirirken kullandığı matematikten ya da başarı algılarından bahsediyor gülümseyen yüzüyle. 

Yakın zamanda özel bir konser için Türkiye’ye gelen Nisan Ak yanıtlıyor: Yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün? Bu aralar sana en iyi gelen şey? Küçükken bir idolün var mıydı? Buyrunuz Nisan Ak Z Raporu’na.

Gündemi en çok nerelerden takip etmeyi tercih ediyorsun?

Tabii ciddi takip edilecek bir de “haberim olsun” diye takip ettigim yerler var ama ilk haberi genellikle sosyal medyadan alıyorum. Örneğin Filistin/İsrail savaşında sosyal medyadan takip edilemeyecek kadar yanlış bilgi var, böyle fact check gerektiren konularda uluslararası yayınları tercih ediyorum.

Televizyon izliyor musun? İzliyorsan ne izliyorsun?

Amazon Prime’da Upload’a başladım geçen hafta. Bir de GAİN’de Ayak İşleri’ni çok sevdim. 

Günde kaç saat, en çok hangi platformlarda vakit geçiriyorsun?

Sanırım en çok vakit geçirdiğim uygulamalar X, Instagram ve Duolingo. Ama baya azalttım telefonla geçirdiğim vakti bu aralar. 

Son zamanlarda seni en çok etkileyen oyunculuk performansı?

Fleabag’deki herkes!

Yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün / an?

Ekim ortasında Datça’daydım. Hayatımın en güzel küçük tatilini geçirdim sanırım. Beynim ister istemez o günleri tekrar yaşıyor. 

En son okuduğun kitap?

Utopia for Realists / Gerçekçiler için Ütopya.

Bu aralar sana en iyi gelen şey?

Meditasyon.

En son yaptığın yolculuk nereyeydi? Birkaç cümlede özetleyebilir misin?

Ben biraz çok dolaşıyorum işim gereği. Yazın Quebec çok güzeldi, havasının temizliğini unutamıyorum. Datça’nın yeri apayrı, böyle temiz deniz başka yerde görmedim henüz. 

Hakkındaki en büyük yanılgı?

Başarı.

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Anlatır mısın? 

Haha sanırım ortaokulda halamın ofisinde çalışmıştım, telefonları yanıtlıyordum.:)

Küçükken bir idolün var mıydı?

Komşum İrem Abla.:) Ama öyle değil midir zaten; annemiz, babamız, komşularımız, hep bize en yakın insanlar idollerimiz oluyor. 

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler?

Bu biraz zor bir soru tabii benim için çünkü o hafta / o ay hangi müziği yönetiyorsam onunla içli dışlı oluyorum ama popüler müzikten bir yanıt vereyim. Röyksopp’un The Inevitable End albümünü yeniden keşfettim yakın zamanda, çok keyifli dinlemesi. 

Senin hakkında muhtemelen bilmediğimiz bir şey?

Domates yemem ama salçayı çok severim.