Bu hafta sinemada “Zama” izlemek için 8 neden

Bu hafta sinemada “Zama” izlemek için 8 neden

Arjantin sinemasının bol ödüllü usta yönetmenlerinden Lucrecia Martel’in son filmi Zama bu cuma vizyona giriyor. Filmi ne yapıp edip sinemada izlemeniz için hazırladığımız sekiz neden ise şöyle.

-Arjantin sinemasının yaşayan en iyi birkaç yönetmeninden biri olan Lucrecia Martel’in güçlü hikaye anlatımının yanına eklediği göz kamaştıran görselliğiyle de büyülenmek için.

-İlk filmi Bataklık / La Cienaga / The Swamp ile Berlin’de Altın Ayı için, sonraki filmleri Küçük Azize / La nina santa / The Holy Girl ve Başsız Kadın / La mujer sin cabeza / Headless Woman ile Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Martel’in bu kez Venedik Film Festivali’nde açılan ve toplamda 30 adaylık ve 10 ödül kazanan son filmi, Türkiye’de vizyon şansı bulan ilk Martel filmi olduğu için.

-Martel’in son iki filminde olduğu gibi Zama’da da yapımcı koltuğunda oturan Pedro Almodovar, filmin muazzamlığına kefil olduğu için.

-Filmin uyarlandığı metin, Arjantin’in gelmiş geçmiş en önemli edebi eserlerinden biri sayılan, Antonio di Benedetto imzalı, 1956 tarihli Zama olduğu için.

-İlk kez bir dönem filmine imza atan Martel’in bu işin altından nasıl kalktığını görmek ve o dönem İspanya sömürgesi olan 18. yüzyıl Paraguay’ına tuhaf ve hüzünlü bir yolculuğa çıkmak için.

-Sömürge yetkilisi Diego de Zama’nın, ailesinden ve doğduğu topraklardan uzakta, terfi edebilme umuduyla geçirdiği yıllara odaklanan film, hayal kırıklığı hissi üzerine yapılmış en incelikli filmlerden biri olduğu için.

-Martel’in olağanüstü bir görselliğe buladığı filminin, “Bana kimsenin yapmadığını yapacağım sana; umutlarına hayır diyeceğim.” gibi enfes diyaloglarla dolu senaryosundan payınıza düşen acı ve kederi, içinize çekmek için.

-Sight & Sound’dan Bant Mag.’a kadar yerli yabancı onlarca yayında 2017’nin en iyi birkaç filminden biri seçilmiş olan, seyri çok kolay olmasa da, içine girebilmeyi başaran izleyiciler üzerinde tarifi zor bir etki yaratan, sinemanın ustalıkla icra edildiğinde ne kadar tesilli bir sanat dalı olduğunu her saniyesinde kanıtlayan Zama’yı geçtiğimiz Filmekimi’nde kaçırdıysanız, beyaz perdede görebilmek için önünüze çıkmış olan bu son şansı geri tepmemek için.

Benzer yazılar