Awesome Tapes From Africa’dan Hailu Mergia konser albümü

Yazı: Asena Büyük - Fotoğraf: Sebastian Bouknight

Zihnimizde çıktığımız yolculuklarda özgürüz. Gözlerimizi kapatıp, Etiyopya’da olduğumuzu hayal edebiliriz. Müziğin yeşerdiği topraklar ise zihinlerin aksine, insanların yarattığı yapay ve çirkin sınırlara takılabiliyor. Brian Simkowitz, etnomüzikoloji öğrencisi olarak Gana’da geçirdiği bir yılın ardından, duyduğu nefis sesleri dünyanın geri kalanı ile paylaşmak için 2006’da Awesome Tapes from Africa isimli bir blog kurmuştu. Afrika kıtasında dinlenen müziğin neredeyse sonsuz çeşitliliğini dünyaya göstermeyi hedefleyen Simkowitz, duyduğu müzikleri web sitesine yüklemeye başladığında, Spotify ya da YouTube gibi platformlar henüz yoktu. 

Awesome Tapes from Africa bugün yalnızca bir blog değil aynı zamanda Afrika’nın eşsiz seslerini henüz keşfetmemiş olanlara ulaştırmayı hedefleyen bir plak şirketi. Sayesinde, Etiyopya müziğinin ikonlarından biri olan Hailu Mergia‘nın 2016’da verdiği canlı performansın kayıtları çok yakında erişilebilir olacak.

Hailu Mergia uzun yıllardır Washington DC’de, bir yandan taksi şoförlüğü yapıyor, bir yandan da ekibiyle canlı performanslar sergiliyordu. Etiyopya caz müziğini doğduğu topraklardan çok uzaklara ışınlayan Mergia ve ekip arkadaşlarının 1 Temmuz 2016’da Brooklyn’in kültür merkezi Pioneer Works‘te gerçekleştirdikleri canlı performans, Awesome Tapes from Africa etiketiyle 3 Kasım’da yayımlanacak. 

Albümden dinlemeye açılan ilk parça “Belew Beduby”, Hailu Mergia’nın tüm hünerlerini gözler önüne seren bir klasik. Modern caz, Etiyopya’ya ait unsurlarla harmanlanıyor; enstrümanlar arasında hayali ama sert bir geçişle kulaklara çarparak, Afrika’nın sıcak ve sarı rüzgârlarını dinleyenin içine üflüyor. Bas gitarda Alemseged Kebede, davulda ise Kenneth Joseph’i duyduğumuz grubun performansını Pioneer Works çalışanları James Clark ve Justin Frye kayda almış.

Brian Simkowitz, Bant Mag.’ın The Note dergisi için gerçekleştirdiği röportajda Awesome Tapes From Africa serüvenini detaylandırmış vei “İyi müzik azmeder.” demişti. Yeryüzünde çizdiğimiz yapay sınırlar, müziğin tüm boşluklardan sızabilme gücünü aşamıyor, iyi müzik azmediyor ve dünyayı özgürce dolaşıyor.