Ayvalık’ta Açık Hava Film Geceleri zamanı

Seyir Derneği tarafından Kültür için Alan desteğiyle dönüş yapan Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin 16-21 Eylül’de düzenleneceği bu yılın başlarında belli olmuş, Genç Sinema programı kapsamında 30 öğrencinin festivalde ağırlanacağı da bir süre önce duyurulmuştu. Seyir Derneği ve Ayvalık Belediyesi, yılın heyecan uyandıran ve dünya festivallerinden ödüllerle dönen yapımlarının gösterileceği Açık Hava Film Geceleri ile gündemimizde bu kez.


8-17 Temmuz’da düzenlenecek film gecelerinin seçkisinde Venedik, Cannes, Sundance ve Berlin başta olmak üzere önemli festivallerde gösterilen, ödüller alan, Akademi Ödülleri’nde adını duyuran yapımlar yer ediniyor. Paul Thomas Anderson’ın üç dalda Oscar adaylığı elde eden ve Amerikan Film Enstitüsü’nün 2021’in En İyi 10 Filmi arasında gösterdiği Licorice Pizza, prömiyerini Cannes’da yapıp bu yıl İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Gaspar Noe filmi Vortex, Daniel Scheinert ile Daniel Kwan imzası taşıyan ve çoklu evren konseptiyle bu yılın hit filmlerinden olan Everything Everywhere All At Once, Berlinale’den Altın Ayı ödüllü Carla Simón filmi Alcarràs ve Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Belgesel Büyük Jüri Ödülü sahibi Flee aralarından bazıları.

The Worst Person in the World‘ün senaristlerinden Eskil Vogt’un yazıp yönettiği ikinci film The Innocents, Maggie Gyllenhaal’un büyük takdir toplayan ve bir Elena Ferrante romanı uyarlaması olan ilk yönetmenlik çalışması Lost Daughter, Joaquin Phoenix başrollü kalp ısıtan Mike Mills filmi C’mon C’mon, Pénelope Cruz’a 78. Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazandıran Pedro Almodóvar filmi Parallel Mothers, şu sıralar Türkiye sinemalarında gösterilen dokunaklı yapay zeka anlatısı After Yang ve Fransa yapımı animasyon Pil, Pil’s Adventures da seçkideki diğer yapımlar.

Ayvalık Belediyesi Yeni Binası’nın bahçesinde, denize nazır şekilde gerçekleşecek Açık Hava Film Geceleri için daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin, Ayvalık Film Festivali’nin web sitesini ziyaret etmesi yeterli.