Big Sean ve Detroit Pistons ortaklığı

NBA  ve rap müzik sahnesi arasındaki bağ, seneler geçtikçe güçlenmeye devam ediyor. LeBron James’i Travis Scott’la birlikte sahnede kalabalıkları coştururken veya büyük bir Toronto Raptors taraftarı olan Drake’i maç sırasında rakip oyuncularla laf dalaşına girerken görmek mümkün. NBA takımlarından Detroit Pistons da ligin rap camiasıyla olan ilişkisini bir üst seviyeye taşımaya hazırlanıyor. 

Advertisement

Detroitli müzisyen Big Sean, Pistons organizasyonunun kreatif direktörlerinden biri olarak görev yapacak. Kulübe saha dışı aktiviteler, ürün tasarımları ve sosyal sorumluluk projeleri gibi konularda rehberlik edecek Big Sean da doğup büyüdüğü şehrin takımı için çalışacak olmanın “rüya gibi” olduğu görüşünde. 

Altı Grammy adaylığı bulunan rapçi, Pistons maçlarında çalacak müzikler ve çalma listelerinin ayarlanmasından, takımın marka gücünü artıracak türlü tasarım çalışmalarına kadar birçok sürece dâhil olacak. Bu vesileyle, Detroit şehrini temsil eden rapçilerden Eminem’i anmamak ve  büyük bir Pistons taraftarı olduğunu söylemeden geçmek olmaz. 

NBA oyuncularının isimlerinin geçtiği veya haklarında yazılan şarkı sayısı da bir hayli fazla. Geçtiğimiz aylarda, yeni neslin hızla yükselen rapçilerinden Jack Harlow, Miami Heat’in genç oyuncusu Tyler Herro hakkındaki şarkısıyla gündeme gelmişti.

Biraz da NBA oyuncularının rap müzik geçmişlerini hatırlayalım 

NBA’in gelmiş geçmiş en renkli kişiliklerinden Shaquille O’Neal, müzik konusunda en başarılı olmuş isimlerden biriydi. Birçok stüdyo albümü çıkaran Shaq, rap dünyasının en önemli isimlerinden Biggie ile de bir şarkı kaydetmişti.

Allen Iverson, Chris Webber, Stephen Jackson ve 2020’nin başında hayatını kaybeden Kobe Bryant gibi ikonik NBA oyuncuları da rap piyasasında şanslarını denemişti. Günümüzdeyse Lou Williams, Kevin Durant, Marcus Smart, Andre Drummond, Iman Shumpert, Anthony Edwards ve daha birçok oyuncu rap denemeleriyle sık sık gündeme geliyor. 

Lonzo Ball, henüz NBA’e adım atmadan rap müziğe olan ilgisini belli etmişti. Los Angeles Lakers’ta forma giydiği dönemden takım arkadaşı Kyle Kuzma’ya attığı diss ve geniş ailesini dâhil ettiği şarkılarıyla da çok konuşulmuştu. Aaron Gordon da, NBA All Star smaç yarışmasındaki smacına 10 üzerinden 9 puan veren Miami Heat efsanesi Dwyane Wade’e yazdığı diss şarkısıyla gündemdeydi. 

Çoğu NBA ve rap takipçisine göreyse, bu konuda en başarılı olan basketbolcu Damian Lillard. Dame D.O.L.L.A mahlasıyla rap camiasında tanınan Lillard’ın, basketbolcu olmasaydı da hayatını müzikten kazanabilecek kadar yetenekli olduğunu söylemek mümkün. Çıkardığı albümler ve freestyle performanslarıyla kendini kanıtlayan Lillard; Lil Wayne, Jadakiss, 2 Chainz ve büyük bir Los Angeles Lakers fanı olarak da bilinen Snoop Dogg ile yaptığı şarkılarla adından övgüyle söz ettiriyor.

Stüdyoda hünerlerini sergileyen NBA oyuncu sayısı bu kadar fazlayken, NBA’de oynamayı hayal eden rapçi olmaması da düşünülemezdi. 35 yaşındaki rapçi J. Cole, bir gün NBA’de forma giymenin hayalini kurduğunu ve bunun için çalıştığını her fırsatta dile getiriyor. Detroit Pistons da ağustos ayında J. Cole’a hazır olduğunda şansını deneyebileceğine dair bir öneri sunmuştu. Son yıllarda sportif anlamda başarı elde edemeyen kulübün, reklam ve iş birliği çalışmalarıyla görünürlüğünü artırma planları yaz aylarından beri belli. J. Cole’un Detroit Pistons ile NBA’e adım atacağına inanmak güç olsa da Big Sean ile başlattıkları iş birliğinin zamanla sosyal medyada dikkat çekecek getirileri olacağı kesin.

Yazı: Doruk Karaca