"Bu nasıl kadro?" dedirten yeni James Gray filmine iki yetenek daha

Paolo Sorrentino’dan The Hand of God, Kenneth Branagh’tan Belfast, Steven Spielberg’den The Fabelmans derken akıllarda yine o malum soru beliriyor: Yönetmenler (ya da herhangi bir disiplinde üretim yapan sanatçılar) için kendi çocukluk ve gençlik yılları, neden bu kadar önemli bir besin kaynağı? Son olarak uzay yolculuğunu psikolojik bir perspektiften ele alan, etkileyici bir arayış (ve kaybediş) öyküsü olarak tanımlanabilecek Ad Astra ile karşımıza çıkan James Gray de bu kulübe katılmak üzere.


Gray’in büyüdüğü Queens sokaklarını mesken tutacak Armageddon Time‘ın; yönetmenin deneyimlerinden yola çıkarak 1980’lerde geçen bir büyüme öyküsü anlatacağını bir süredir biliyoruz. Oyuncu kadrosunda Cate Blanchett, Robert De Niro, Oscar Isaac, Anne Hathaway, Donald Sutherland gibi isimlerin yer aldığını da. Şimdiden fazlasıyla iddialı ekibe iki isim daha katıldı ve beklentileri bir tık daha yukarı çıkardı: Bu sene içinde kariyerinin 2. Oscar’ına uzanan Anthony Hopkins ve 3. sezonuna sayılı günler kalan Succession’ın yıldızı Jeremy Strong. 

Önceki röportajlarında filminin politik ve tarihsel bir anlatısı olmasını istediğini söyleyen James Gray, “İnsanlar ve insani duygulara ilişkin bir film yapacağım için çok hevesliyim. Evet, çocukluğum hakkında ama daha çok aile içindeki sevginin farklı katmanlarının resmini çizecek bir film olacak” sözleriyle kimi ipuçları vermişti. Senaryonun hem bir aile, hem de bir nevi aşk öyküsü olduğunu da ekleyerek “Çok kişisel bir film ve çok samimi – yapabildiğim kadar samimi, mizah ve sevgi dolu…” diyor; bizlere de heyecanla beklemek düşüyor.