Bugün Uluslararası İnterseks Farkındalık Günü

Bugün 26 Ekim; Uluslararası İnterseks Farkındalık Günü. 26 Ekim İnterseks Farkındalık Günü, 2003 yılında gündeme gelip ilk kez 2004 yılında takvimlere geçtiğinde, her yıl Ekim ayının interseks üzerine konuşmalar ve farkındalığı artıracak aktivitelere ayrılması sözkonusu olmuştu. Bugün ise yaygın olarak 26 Ekim – 8 Kasım arasındaki dönem olarak uygulanmakta -ki 8 Kasım da, İnterseks Dayanışma Günü olarak kabul ediliyor.

İnterseks, birçok insandan daha farklı dış cinsiyet organlarına, iç üreme organlarına ve/veya iç salgı bezlerine sahip olma durumlarını kapsıyor. Yani, “Birden fazla biyolojik durumun tanımlandığı bir şemsiye gibi”. İntersekse yönelik farkındalık Türkiye’de de arttırılmaya çalışılmakta; farklı oluşumların girişimiyle LGBT kavramı bir süredir yerini interseksin “İ”sini de içine alan LGBTİ’ye bırakmakta. İnterseks aktivistlerinin mücadele alanı, “cinsiyet düzeltme ameliyatları” uygulamaları ile yapılan insan hakları ihlalleri, interseks çocuklara ve ebeveynlere psikolojik ve sosyal destek sağlanması, sosyal engellerin kaldırılması, terk edilmiş oldukları suskunluk ve görünmezliğin önüne geçilmesini kapsıyor. Bu nedenle de intersekslerin mücadelesinin LGBT hareketiyle olan bağının çok önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

interseksuel

Inter/Act Youth üyelerinin “İnterseks Nedir?” üzerine hazırlamış olduğu videonun Türkçe altyazılı versiyonunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

İnterseks Türkiye sayfasına http://interseksturkiye.tumblr.com adresinden ulaşmak mümkün. İnterseksüel Şalala blog’un sayfası için buraya; Lambdaistanbul’un 2013 yılında yayınlamış olduğu interseks manifestosuna ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu arada küçük bir not: Avustralya Uluslararası İnterseks Örgütü tarafından 2013 yılında tasarlanmış interseks bayrağı, pembe ve mavi renkleri kullanmayışıyla dikkat çekiyor.