Céline Sciamma’nın yeni filmi “Petite Maman” yakında MUBI kataloğunda

Portrait de la jeune fille en feu ile sinema sanatının en büyüleyici aşk öykülerinden birini önümüze koyan Céline Sciamma, geçtiğimiz ay güzel bir sürpriz yapmış ve oldukça hızlı bir prodüksiyon sürecinin ardından son filmi Petite Maman’ı 71. Berlin Film Festivali’ne yetiştirmişti. Festivalin bitişinin ardından bir başka sürpriz ise MUBI cephesinden geldi. Film yakın gelecekte, platformun Türkiye, İngiltere ve İrlanda kataloğunda yer alacak.

Hafızanın ve hayal gücünün kuvveti

Petite Maman’ın öyküsü, sekiz yaşındaki Nelly’nin etrafında şekilleniyor. Çok sevdiği büyük annesini yeni kaybetmiştir ve geride bıraktığı evini ebeveynleriyle birlikte temizlemektedir. Günler geçtikçe, annesi Marion’un küçükken oynadığı ve Nelly’nin hakkında pek çok şey duyduğu ağaç evi keşfeder. Annesi bir gün aniden evden ayrılır ve Nelly ormanda, ağaç ev inşa eden kendi yaşında bir kızla tanışır. Onun adı da Marion’dur.

Berlinale’ın sitesinde Petite Maman, “yoğun ve olgun bir iş” olarak tasvir ediliyor. Yetişkinliğe geçişteki önemli bir an, şiirsel bir hassasiyetle keşfedilirken; Sciamma bir kez daha yaşamın büyük sorularını, kararlı bir kadın bakış açısıyla keşfetmekteymiş. Duygusal olarak yankılanan, benzersiz bu deneyimde hafızanın ve hayal gücünün kuvveti ele alınmaktaymış.