Sergi nesneleriyle kaydedilen bir Cevdet Erek albümü

Hazırlayan: Eylül Ege

Mimar, yerli sahnenin kült gruplarından Nekropsi’nin davulcusu, sesler üzerine araştırmalarının çıktılarını mekânsal yerleştirmelere tercüme eden sanatçı Cevdet Erek’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi çepeçerçeve, 9 aralık’a dek Galeri Nev İstanbul’da ziyarete açık. Sergi süresince farklı zamanlarda yapılan ses kayıtlarından oluşan albümü ilk kez dinlemek için 6 Aralık Çarşamba bir buluşma düzenleniyor.

Ana Kulağı adlı hareketli büstün parçası olan binaural mikrofonlar aracılığıyla sergideki nesneleri kullanarak kaydedilen albüm, önümüzdeki günlerde Bandcamp’te yayımlanacak. 6 Aralık Çarşamba 17:30’da ise aynı anda galeri mekânında ve çevrimiçi olarak dinlenebilecek. Ardından, Cevdet Erek ve albüm yapım ekibinin katılımıyla kısa bir sohbet gerçekleşecek.

Galerideki etkinliğe katılacak olanların, albümü kendi mobil cihazına bağlanarak dinleyebilmeleri için kulaklık ve akıllı cihazlarını yanlarında getirmeleri gerekiyor. Çevrimiçi katılacak olanların, etkinlik günü ve saatinde burada bulunmaları ve kulaklıklarını hazır etmeleri yeterli.

çepeçerçeve’ye dair

Cevdet Erek’in yakın zamanda Berlin, neugerriemschneider’e yerleşen in circulation adlı sergisindeki eser grubunu, gelişme ve üretim aşamaları Galeri Nev İstanbul’da gerçekleşen yeni denemeleriyle buluşturuyor çepeçerçeve. Nesnelerin hem kendi aralarındaki hem de ziyaretçiyle olan ilişkilenme biçimleriyle çok katmanlı bir düşünsel alan oluşturmak niyetindeki sergi işe, adını aldığı kelimelerin birleşiminden başlıyor.

Cevdet Erek; 15 Eylül’de, Berlin’deki sergisi in circulation’a paralel olarak yayımladığı aynı isimli albümünde, geçtiğimiz yaz neugerriemschneider ve İTÜ MİAM’da derisiz deflerle kaydedilmiş dokuz parça, 30 dakika sunuyor. Binaural kayıtlardan oluşan koleksiyon, kulaklıkla dinlemeye uygun.

Ara ara dönüp okuduğumuz bir sohbet olarak Bant Mag. No:58’de yayımlanan Davul, hafıza ve doğaçlama: Cevdet Erek ve Murat Ertel başlıklı dosyamızı da meraklılarına hatırlatalım.