Çocuklar ve gençler geleceklerini istiyor

Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği (ICHILD), 2019’da BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30. yılında, sözleşme kapsamında çocuklara ve gençlere sahip oldukları hakları tanıtma ve farkındalık yaratma hedefiyle kuruldu. Kuruluşundan bu yana da bu amaca yönelik olarak, çocuk işçiliği ile mücadele, çocuk hakları, iklim krizi gibi çeşitli konularda atölyeler gerçekleştiriyor.Derneğin önemli çıktılarından biri UNICEF, UNWOMEN, UNFPA ve Aydın Doğan Vakfı ortaklığında yürütülen proje kapsamında, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için çocuklar ve gençler tarafından hazırlanan “İklim Adaleti ve Çevre Hakları Beyannamesi” oldu. 

“İklim Adaleti ve Çevre Hakları Beyannamesi” 24 maddeden oluşuyor. İklim krizi, eğitim/çocuk hakları, yaşam hakkı, çevre/tarım, örgütler/kuruluşlar, bilinçlendirme/teşvik, cinsiyet eşitliği, iklim mültecileri ve sosyal adalet başlıkları bağlamında öneriler içeriyor. Beyanname 10 çocuk ve genç tarafından hazırlandı. Geleceği tehlike altında olan tüm çocuklar ve gençler adına dünyadaki adaletsizliklere karşı sessiz kalan yetişkinlere seslerini duyurmayı hedefliyorlar. Türkiye’de de bir ilk. 

Konuya dikkat çekmek, insanları sorumlu bir şekilde yaşamaya davet etmek ve harekete geçmelerini sağlamak amacıyla bir video da hazırladılar. Bize de onların sesine ortak olmak düşüyor.

Yazı: Damla Tüfekli