Decision to Leave, Kurak Günler ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Merdan Çaba Geçer

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde yozlaşmışlığın ayyuka çıktığı hayali bir kasaba üzerinden bir Türkiye alegorisi ortaya koyan Emin Alper filmi Kurak Günler, Park Chan-wook’a Cannes’da ödül getiren polisiye soslu romantik gerilim Decision to Leave, Guillermo del Toro’nun klasik masala taze bir perspektiften yaklaştığı stop-motion Pinocchio ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Kurak Günler
(Vizyon, 9 Aralık) 

Nedir: 75. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard) bölümünde dünya prömiyerini yapmasının ardından çeşitli Türkiye festivallerini arşınlayan yeni Emin Alper filminin vizyon yolculuğu başladı. Yanıklar kasabasına yeni tayin olmuş genç bir savcı olan Emre’nin, siyasi çekişmelerde taraf olmak istememesiyle başlayan anlatı; kendisine karşı yükselen seslere karşı muhalif gazeteci Murat’a yakın durması ve kısa sürede kısır bir döngüye sıkışıp kalmasıyla ilerliyor.

Neye benzer: Emin Alper, Bant Mag. ve farklı disiplinlerde üreten konuklarının sorularını yanıtlarken ilham kaynaklarından bahsetmiş; ABD’nin ırkçı coğrafyalarındaki fanatik ve dar görüşlü kasaba siyasetinin resmedildiği Bad Day at Black Rock ve The Crucible’ı anmıştı.

Kimler var: Teknik ekipte Chevalier‘den anımsanabilecek görüntü yönetmeni Christos Karamanis, Christian Petzold’a üretimleriyle bilinen Alman besteci Stefan Will, filmdeki kurgu çalışmalarıyla Avrupa Film Akademi’nce ödüllendirilen Özcan Vardar ile Eytan İpeker gibileri var. Oyuncu kadrosunda ise başroldeki Selahattin Paşalı’ya Ekin Koç, Selin Yeninci, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak ve Eylül Ersöz eşlik ediyor.

Decision to Leave / Heojil kyolshim
(MUBI, 9 Aralık)

Nedir: 75. Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödülüyle ayrılan ve şu sıralar okyanusun öteki ucunda ödül sezonu kampanyasını sürdüren yeni Park Chan-wook filmi, vizyonu atlayarak MUBI’ye giriş yaptı. Dağlık bir bölgede gerçekleşen muhtemel bir cinayet vakası üzerinde çalışan, işkolik ve özenli bir dedektif odakta. Şüphelendikleri arasında kurbanın eşi de var fakat kadına karşı istemsizce beslediği romantik duygular, soruşturma sürecinde işini pek kolaylaştırmayacak gibi.

Neye benzer: 90’ların erotik gerilimlerini de Hitchcock filmlerini de anımsattığını söylemek mümkün.

Kimler var: Filmografisinde Oldboy ve The Handmaiden gibi modern klasikler bulunan, Güney Kore sinemasının kilit isimlerinden Park Chan-wook tekrar sahalarda. Başrollerin ağırlığı ise oyuncular Hae il Park ve Tang Wei’nin omuzlarında.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Guillermo del Toro’s Pinocchio (Netflix, 9 Aralık)

Guillermo del Toro’nun, stop-motion üretimleriyle bilinen Mark Gustafson’ı yanına alıp klasik masala taze bir perspektiften yaklaştığı Pinocchio, yıllar süren bekleyiş sonrası Netflix kataloğunda. Gepetto Usta’nın ellerinde şekil bulmuş ahşap kukla Pinocchio gerçek bir çocuk olmayı düşlerken, politik arka planda faşist yönetiminin hüküm sürdüğü 1930’lar İtalya’sı yer alıyor. Başka dünyalara açılan büyülü bir maceraya çıkacak kahramanımız, bir kez daha sevginin hayat veren gücünü keşfedecek. Seslendirme kadrosunda ise yok yok: Ewan McGregor, David Bradley, Cate Blanchett, Tilda Swinton, Ron Perlman, Christoph Waltz, John Turturro, Finn Wolfhard ve Gregory Mann.

Prima Facie (Başka Sinema, 15 Aralık)

British Council ve National Theatre Live ile iş birliği yapan Başka Sinema, Birleşik Krallık’ın en prestijli tiyatro sahnelerinde kapalı gişe oynanan oyunları, canlı çekimleriyle sinema salonlarına getiriyor. Dört yapımlık seçkinin ilk durağı ise Suzie Miller’ın ödüllü tek kişilik metninin, Killing Eve yıldızı Jodie Comer’ın etkileyici performansıyla hayat bulduğu Prima Facie. Genç ve başarılı avukat Tessa, hukukun patriyarkal hegemonyası, ispat yükümlülüğü ve ahlaki değerler arasındaki çizgilerle yüzleşmek zorunda kalıyor.

Random Acts of Flyness – 2. sezon (HBO, 9 Aralık)

İlk sezonuyla şiddet, ataerki, ırkçılık ve transfobiyi dikkate değer bir perspektiften, bilinç akışı tekniğiyle ele alan deneysel dizi Random Acts of Flyness, uzunca bir ara sonrasında dönüş yaptı. Siyah hayatın metafiziğini keşfeden ikinci sezon, nesiller boyu kanayan yaraları ruhani çözümlerle iyileştirmeye çalışan Terence (Terence Nance) ve Najja (Alicia Pilgrim) ikilisini takip ediyor. Belgesel, müzikal, sürrealist melodram, animasyon gibi farklı türlerin harmalanlandığını gördüğümüz Peabody ödüllü yapım, yine zengin bir görsel ve işitsel dokuya sahip olacak gibi.

Grails: When Sneakers Changed the Game (Hulu, 14 Aralık)

Bir sneaker sadece sneaker mıdır? Oyunun kurallarını değiştirirse, cevap hayır. Golf kültürünü sokak modasıyla buluşturma ve golf sahalarında çeşitliliği teşvik etme niyetindeki Eastside Golf markasının moda ve sneaker dünyasına girişi, altı bölümlük bir belgesel serisine konu oldu. İsmini sneaker kültüründe üstün ve aranan ayakkabılara verilen “grails” teriminden alan yapımda, alçakgönüllü bir başlangıçtan Nike ile olan anlaşmaya varan serüvenleri göz önünde. 

* Little America – 2. sezon (Apple TV+, 9 Aralık)

* Idina Menzel: Which Way to the Stage? (Disney+, 9 Aralık)

* Sampled (Paramount+, 13 Aralık)

* Kindred (Hulu, 13 Aralık)

* Last Chance U: Basketball – 2. sezon (Netflix, 13 Aralık)

* Atsuko Okatsuka: The Intruder (HBO, 10 Aralık)

* Kangaroo Valley (Netflix, 14 Aralık)

* Baking It – 2. sezon (Peacock, 12 Aralık)

* Violet Evergarden: Recollections (Netflix, 15 Aralık)

The Green Knight
Hâlâ izlemediyseniz

* The Green Knight (BluTV)

* Hable Con Ella (MUBI, 10 Aralık)

* Red Rocket (TOD, 10 Aralık)

* Ghasideyeh Gave Sefid (MUBI, 15 Aralık)

* Memory Box (TOD, 10 Aralık)