Bu yıl yine 200 civarı filmi iki hafta süreyle üzerimize boca ederek hepimizi ihya edecek olan İstanbul Film Festivali’nde, 4-19 Nisan tarihleri arasında yolunu şaşırmak istemeyenlere dev kolaylık: gün gün festivalde ne izlenir, Anadolu ve Avrupa yakasında nasıl en doğru tercihler yapılır?


4 NİSAN CUMARTESİ
Festivali Avrupa yakasında takip edeceklerin, bir önceki gün uykularını iyi alması gereken bir ilk günle karşı karşıyayız. Nispeten sakin geçecek gündüz saatlerinde İran’dan çıkan heyecan verici Melbourne (11:00, Atlas 2) ve usta yönetmen Andrei Konchalovsky’e Venedik’ten en iyi yönetmen ödülü getiren The Postman’s White Nights (13:30, Atlas) ile festivale sakin bir başlangıç yapabilir ya da gündüz dinlenip kendinizi geceye hazırlayabilirsiniz. Zira akşam Norveç kırsalında bir sıradan hayattan vazgeçiş öyküsü Out of Nature (19:00, Beyoğlu), Noah Baumbach’ın merakla beklenen son filmi While We’re Young (21:30, Atlas) ve bu yılın hit korku-gerilim harikası It Follows (00:00, Atlas) ile festivalin ilk gününü nefis şekilde tamamlayabilirsiniz. Anadolu yakalıların bu ilk günü karşıda geçirmesinde yarar var ama ilk günden Rexx’e koşanlar gün boyu Prince (11:00), Magical Girl (16:00), ‘71 (19:00) ve While We’re Young’la (21.30) harika bir gün geçirebilir. Animasyon meraklıları için de İstanbul Modern’de 13:30 ve 16:00’da iki program hâlinde Yeni Alman Canlandırmaları programının da bugün olduğunu hatırlatalım.

5 NİSAN PAZAR
Bu parlak pazar gününün tamamını Amerikan bağımsızlarıyla geçirmek mümkün aslında. Bağımsızların iki ustası Hal Hartley ve David Gordon Green yeni filmleriyle ilk seanslara yerleşmiş durumda. Hartley’nin Ned Rifle’ı (11:00, Rexx) Henry Fool ve Fay Grim’le başlayan üçlemeyi nihayetlendirirken, Green’in Al Pacino’lu Manglehorn’u (11:00, Atlas) kendi hâlinde bir dramedi. Sonraki seanslarda H. (13:30, Beyoğlu) ve A Most Violent Year (21:30, Atlas ve Rexx) ile Amerikan toprağına doyabilirsiniz… Kendi üzerinde çeşitli deneyler yapmak isteyen Anadolu yakalılar üç saatlik İngiliz ulusal müze ziyareti (ve son zamanların en iyi belgesellerinden) National Gallery (16:00, Rexx 2) ve altı saatlik yeni Lav Diaz şaheseri From What is Before (19:00, Rexx 2) ile aklını kaçırabilir. Studio Ghibli’in son animasyonu When Marnie Was There (16:00, Rexx) de kaçırılacak gibi değil.

6 NİSAN PAZARTESİ
Haftaya sert bir başlangıç isteyenler için Avrupa yakalıları Hyena (13:30, Atlas) ve The Salvation (16:00, Atlas) gibi filmlerin beklediği bu pazartesi gününde Paul Thomas Anderson’ın herkese yaranamayan son filmi Inherent Vice (21:30, Atlas ve Rexx) da prömiyer yapıyor. Uzun zamandır hasret kaldığımız Kuzeyli yönetmenler Bille August ve Dagur Kari’ye Silent Hearts (16:00, Feriye) ve Virgin Mountain (19:00, Atlas) ile kavuşmanın mümkün olduğu bu gün, Anadolu yakalıları gündüz saatlerinde The Big Sleep (11:00, Rexx) ve Workingman’s Death (13:30, Rexx 2) gibi klasikler, akşam ise Alman oyuncu-yönetmen Sebastian Schipper’in plan sekans harikası Victoria (21:30, Rexx 2) bekliyor.

7 NİSAN SALI
Üç gün üst üste yukarıdaki filmleri yakalamayı başaranlardansanız Avrupa yakasında sakin bir gün geçirip, akşamınızı Charlotte Rampling ve Tom Coutenay’e Berlin’de en iyi erkek ve kadın oyuncu ödülleri getiren 45 Years (21:30, Atlas ve Rexx) ile taçlandırabilirsiniz. Anadolu yakasında ise önceki günlerde ıskalayanlar için Hyena (11:00, Atlas), Manglehorn (19:00, Rexx) yakalanabilir. İki büyük festivalden en iyi ilk film ödüllerini kucaklamış filmler için de Berlin’den Gueros (13:30, Rexx), Cannes’dan Altın Kamera’lı Party Girl (16:00, Rexx) kaçmaz.

8 NİSAN ÇARŞAMBA
Festival takipçilerinin hayatını karartan çok iyi birden fazla filmin aynı seansta karşı karşıya düşmesi sorunsalının dibine kadar yaşanacağı çarşamba gününde Prins (16:00, Atlas), Paradies üçlemesiyle geçtiğimiz yıl festival takipçilerinin aklını almış olan Ulrich Seidl imzalıbelgeseli Im Keller (16:00, Beyoğlu) ve Peter Greenaway’in tehlikeli zihninden fırlamış olan son gariplik Eisenstein in Guanajuato (16:00, Feriye) arasında bir seçim yapmak zorunda kalanlara Allah’tan sabır diliyoruz… Çok sayıda iyi bilinen yönetmenin bir arada kısa filmler çektiği ortak projelere zaafı olanlar ise akşam saatlerinde Words with Gods’ı kaçırmayacaktır.

9 NİSAN PERŞEMBE
Bugün Anadolu, Avrupa yakası demeden tüm İstanbulluları Atlas Sineması’na doğru alalım lütfen. Zira tüm gün festivalin merakla beklenen filmleri burada. Sabah Goya ödüllerini silip süpüren Marshland (11:00), hemen ardından Norveç’ten Out of Nature (13:30), Michael Winterbottom’ın son filmi The Face of An Angel (16:00) ve Amerikan bağımsız sinemasından bu yıl çıkan ve övgü dolu yorumlar alan Hungry Hearts (19:00) tüm gün Atlas’ta. Diğer salonlarda aklı kalanlar içinse festival bitmeden kaçırmamak gereken Charlie’s Country (11:00, Beyoğlu), Ned Rifle (13:30, Feriye), B-Movie… (16:00, Atlas 2), The Little Death (19:00, Atlas 2) ve Im Keller (21:30, Beyoğlu) mevcut.

10 NİSAN CUMA
Yılın belgeselcilik olayı Citizenfour’u (16:00, Atlas) perdede nihayet izleyebilmenin mümkün olacağı bu günü sakin geçirmek ve kendinizi hafta sonuna hazırlamak isteyebilirsiniz. Daha önce kaçırdıklarınızı kontrol edip eksikleri aradan çıkarabileceğiniz gibi, yılın en popüler kuir filmlerinden Pride’ı (21:30, Atlas ve Rexx) da yakalayabilirsiniz.

11 NİSAN CUMARTESİ
Festivalin en yüksek kafasını yaşayabileceğiniz günü gelip çattı. Bugün birbiri ardına Victoria (16:00, Atlas), Eisenstein in Guanajuato (19:00, Atlas), B-Movie… (21:30, Beyoğlu) ve It Follows (00:00, Atlas) izleyenlerin kafası, bir daha hiçbir zaman eskisi gibi olmayabilir. Bu reçeteyle ciddi bir kafa hasarı ve sonsuz eğlenceye hazır olun… Elbette Türkiye sinemasının yeni döneminden yedi yönetmenin Türkiye Sineması’nın 100. yılı için çektiği beş kısa filmden oluşan Ufak Hakikatler (16:00, Atlas 2), usta Raoul Peck’in son filmi Murder in Pacot (19:00, Fransız Kültür) ve François Ozon’un yeni tatlılığı The New Girlfriend (21:30, Atlas ve Rexx) gibi dingin tercihlere de saygımız sonsuz.

12 NİSAN PAZAR
Bruno Dumont’un Fransız televizyonu Arte için çektiği dört bölümlük mini dizi P’tit Quinquin’in (11:00, Fransız Kültür) 200 dakikalık tek seansla görücüye çıktığı bu nefis pazar günü Altın Lale Ulusal Yarışma heyecanı Emine Emel Balcı’nın ilk filmi Nefesim Kesilene Kadar (19:00, Atlas) ile, Uluslararası Yarışma heyecanı ise Christian Petzold’un Phoenix’i (19:00, Feriye) ile başlıyor. Günün diğer öne çıkanları ise beyazperdede hukuk mücadelesi sevenlere Aurora (16:00, Atlas 2), İzlanda’dan psikolojik gerilim Blowflypark (21:30, Beyoğlu) ve yeni filmi merakla beklenen Oscarlı Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel’in son filmi Elser (21:30, Atlas ve Rexx).

13 NİSAN PAZARTESİ
Yarışma heyecanının başlamasıyla hareketlenen festivalin ikinci haftasında ulusal ve uluslararası yarışmalardan Ali Atay’ın ilk yönetmenlik denemesi Limonata (19:00, Atlas) ve Amerikan bağımsızı Listen Up Philip’in (19:00, Feriye) görülmeye değer olduğu hafta başı, Ryan Gosling’in pek sevilmeyen ve fakat Lynch-vari de bulunan ve her izleyende başka başka hisler uyandıran ilk yönetmenlik işi Lost River (19:00, Rexx), Sinemada İnsan Hakları yarışmasının ilgi çekici filmlerinden The Fool (16:00, Atlas) ve Leonardo DiCaprio’nun yapımcılığında Netflix için çekilen Oscar adayı belgesel Virunga (19:00, Beyoğlu) ilgimize mazhar oldu.

14 NİSAN SALI
Uluslararası Yarışma’nın merak uyandırıcı filmlerinden Itsi Bitsi (11:00, Atlas) ile başlangıç yapabileceğiniz bu güne, Ulusal Yarışma’da iki ilgi çekici film Barış Atay imzalı Eksik (16:00, Atlas) ve prömiyerini Berlin’de yapan Faruk Hacıhafızoğlu filmi Kar Korsanları ile devam edilebilir. Wim Wenders’ın pek övülen belgeseli The Salt on Earth (13:30, Rexx) ve bu yıl Venedik’te en iyi ilk filme verilen Geleceğin Aslan’ı ödülünün sahibi olan Court (19:00, Atlas 2) günün diğer iyi seçimleri olabilir.

15 NİSAN ÇARŞAMBA
Oyuncu Ufuk Bayraktar’ın ilk yönetmenlik denemesi Kümes’te (19:00, Atlas) neler yaptığını merak edenler, bu yıl Berlin’den en iyi yönetmen ödülünü kucaklayan Polonya harikası Body’yi (13:30, Rexx) kaçırmayı göze alamayanlar ve bu yıl Altın Portakal’ın Uluslararası Yarışması’nda da yer alan sevimli Villa Touma’yı (16:00, Feriye) ıskalamaması gerekenlerin, bu filmler dışında eksik tamamlamaya devam edeceği bu gün, festivali tek bir gün aksatacak olanlar için doğru gün gibi görünüyor.

Image

16 NİSAN PERŞEMBE
Ulusal Yarışma’da Mehmet Eryılmaz’ın Misafir (16:00, Atlas) ve Selim Evci’nin Saklı’sının (19:00, Atlas) görücüye çıkacağı bu gün, Avrupa yakasında önemli bir işi olmayanları Rexx’e bekleriz. Şili ve Bosna’dan iki sağlam film Voice Over (11:00, Rexx) ve No One’s Child’la (13:30, Rexx) başlayacağınız günü, yıl boyu çok övülen Peter Strickland imzalı The Duke of Burgundy (19:00, Rexx) ile sürdürüp, Berlin’de Altın Ayı ödülü ve sonsuz övgü alan Jafar Panahi’nin merakla beklenen son filmi Taxi (21:30, Atlas ve Rexx) ile noktalayabilirsiniz.

Image

17 NİSAN CUMA
Festivalin sonuna doğru yaklaşırken yarışmalı bölümler de hepten kızışmaya başlıyor. Ulusal Yarışma’nın en merak edilen filmlerinden Sarmaşık’ın (19:00, Atlas) Sundance’den sonra ilk kez ulusal bir festivalde prömiyerini gerçekleştireceği bu gün, Thomas Vinterberg imzalı Hardy uyarlaması Far From the Madding Crowd (16:00, Feriye) ve Stephen Daldry imzalı Trash (21:30, Atlas ve Rexx) de günün en kalabalık seanslarına ev sahipliği edecek gibi görünüyor. Gün ortası Hisar Kısa Film Seçkisi’ndeki (16:00, Atlas 2) enfes yerli kısaları da araya sıkıştırabilirseniz ne âlâ!

18 NİSAN CUMARTESİ
Artık hepten kaçırılan filmlerin tamamlanacağı son iki güne geldiğimizde, günün en ilgi uyandıran seçimi Win Wenders’ın yönettiği ve Nicole Kidman ile James Franco’nun başrollerini paylaştığı Every Thing Will Be Fine (21:30, Atlas ve Rexx) gibi görünüyor. Her ne kadar Altın Ayı için yarıştığı Berlin’de çoğunlukla olumlu eleştiriler almamış olsa da, festivali dingin tamamlamak isteyenler bir göz atabilir.

Image

19 NİSAN PAZAR
Festivalin noktalanacağı bugünde beş seansın beşini de değerlendirmekte fayda var. Her ne kadar belli bir yorgunluğa erişilmiş olacaksa da gelecek yıl nisan ayına kadar bu koşuşturmaya ara vereceksiniz nasılsa… Festival süresince kariyerindeki tüm filmlerin beyazperdede görülebileceği Lissandro Alonso’nun nevi şahsına münhasır sinemasına vakıf olanlar, usta yönetmenin Viggo Mortensen’lı son filmi Jauja’yı (21:30, Atlas) ıskalamayacaktır. Daha önce görememiş olanlar içinse Body (13:30, Atlas), Citizenfour (13:30, Atlas 2), Taxi (13:30, Feriye), Lost River (19:00, Atlas) ve The Salt on Earth’ü (21:30, Atlas 2) görebilmek için son fırsat! Herkese geçmiş olsun…

 1. Köklerin, masalların ve yeşilin huşu içinde buluştuğu yer: Sylvania

  “Küçükken ormanı büyülü bir yer olarak düşündüm hep, ve büyüdükçe bu büyülü alanın daha karanlık özelliklerini özümsemeye başladım...”

 2. Adaletsizliğin dürtüleri: Shadi Alzaqzouq

  “Bazen haksızlığa o kadar kızıyorum ki sevdiğim için mi yoksa sadece intikam için mi resim yaptığımı merak ediyorum.”

 3. Yeni albümleri üzerinden karşılıklı sohbet: Mabel Matiz ve Hakan Vreskala

  Alışılmışın dışında üretimleriyle tanınan iki müzisyen, yeni albümlerini birbirlerine anlattı ve müzikle ilgili alışkanlıklarını karşılıklı masaya yatırdı.

 4. Elif Key ve Şebnem Bozoklu – Gtalk’ta 5 çayı sohbeti

  Elif Key ve Şebnem Bozoklu Gmail’lerinin chat alanlarını açtılar ve kitaba, dizilere, filmlere, karşılıklı hayranlıklara, annelerin akıllı telefon kullanımına, NASA üzerinden fezaya kadar uzanan, röportajımsı bir sohbete giriştiler… Bu sohbetin ardındansa ikili New York’ta birbirlerine kavuştu!

 5. Sesi cilaladım abi, ruhuna ne yapalım? Farklı açılarıyla “reissue” akımı

  Yalnızca eski albümleri yeniden basma maksadıyla çalışan birçok plak şirketiyle karşılaştığımız bugünün ortamında “reissue” nedir, ne değildir mevzuunu yerel sahneden çeşitli konuklara sorarak masaya yatırdık.

 6. Ergenlik yılları: Damon & Naomi

  Müzikle büyüme hikâyelerine her daim büyük ilgi duyuyoruz. Damon & Naomi’nin müzikal hafızasında 13-20 yaş arası bir yolculuğa çıkıyoruz.

 7. Sam Prekop’un sinematik harikası: The Republic

  “Bir yolculuk filmi gibi başlayıp sanırım yine sinematik bir şekilde sonlanıyor.“

 8. Kim Gordon’un kendini ifadesi Bechdel testini geçebilir mi?

  Kim Gordon’un, Şubat 2015’te yayınlanan, terapi niyetine kaleme almış olması muhtemel Girl in a Band kitabı ve bu kitabın Manchester’daki tanıtım etkinliğinin üzerine bünyede yükselen tuhaf hisler ve sorgulanması gereken muğlaklıklar…

 9. Şarkı şarkı Can Güngör ve Silik Düşler albümü

  Can Güngör’e üzerinize battaniye gibi çekeceğiniz Silik Düşler albümünü şarkı şarkı sorduk, Burak Dak’ın çizimleriyle yanıtların içine daldık.

 10. Leş popçu Klaustro’nun elektronik ruh birliği: Beyhude

  Pop, ölüm, Ahmet Hamdi Tanpınar… İlk Klaustro plağı Beyhude’de karşı koyulmaz bir huzur var.

 11. İran’da bir vampir güzellemesi: A Girl Walks Home Alone At Night

  İran asıllı bir aileden gelen ve Kaliforniyalı bir kaykaycı olan Ana Lily Amirpour’un bir dizi kısa filmin ardından çektiği ilk uzun metrajlı filmi A Girl Walks Home Alone at Night, yaklaşık bir yıldır dünyanın dört bir yanındaki festivallerde kapı pencere yıkmasının ardından, bu ay bizde de gösterime giren, tarihteki ilk İran vampir western’i!

 12. Hal Hartley dünyasından 10 unutulmaz karakter

  Bu ay İstanbul Film Festivali’nde son filmi Ned Rifle ile seyirci karşısına çıkacak olan Amerikan bağımsız sinemasının nevi şahsına münhasır dâhilerinden Hal Hartley’nin kaçık, gizemli, tamamen özgün, son derece intihar eğilimli muazzam karakterleri arasında bir yolculuğa çıkalım istedik.

 13. Belgesel sınırlarını zorlayacak bir gazetecilik başarısı: Citizenfour

  Geçtiğimiz ay Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel dalı da dahil çok sayıda ödül ve övgünün sahibi Citizenfour, bu ay İstanbul Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yaptıktan hemen sonra vizyona giriyor.

 14. Amerika’yı sarsan belgesel The Jinx ve beraberinde gelen etik tartışmalar

  HBO’da geçtiğimiz ay sona eren ve Amerika’da yarattığı etik tartışmalarla gündeme bomba gibi düşen The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst, 70’lerden geçtiğimiz haftalara kadar uzanan bir dizi cinayetin potansiyel müsebbibini izliyor.

 15. 34. İstanbul Film Festivali’ne özel festival günlüğü

  Bu yıl yine 200 civarı filmi iki hafta süreyle üzerimize boca ederek hepimizi ihya edecek olan İstanbul Film Festivali’nde, 4-19 Nisan tarihleri arasında yolunu şaşırmak istemeyenlere dev kolaylık: gün gün festivalde ne izlenir, Anadolu ve Avrupa yakasında nasıl en doğru tercihler yapılır?

 16. Galata’da bir kurmaca: Şehzade Yangını

  Birbirlerinin hayatlarında figüran olan karakterlerin hileli bir horoz dövüşüyle başlayan hikâyesi…

 17. Spor olsun diye içten yazılmış yazılar*: Yazıhane Yıllık

  Ortak zevk: spor. Üretim biçimi: gönüllü ve samimi. Sonuç: hayaldi gerçek oldu. Yazıhane Yıllık: Dünya Yanarken ekibi karşınızda.

 18. Bant Mag. soruyor, ”Taşlar” oyuncuları cevaplıyor

  Craft Tiyatro'da geçtiğimiz aylarda, hem yetişkin, hem de çocuk izleyiciler için başlayan "Taşlar" oyunu bu ay da temsillerine devam ederken, oyunun iki başrol oyuncusu Olgu Baran Kubilay ve Ümit Yaşar Bekar'a, oyuna ilişkin, oyundan bağımsız, ciddi ya da son derece zevzek sorular sorduk.

 19. Karadelik

  Hikaye ve çizgi: Ethem Onur Bilgiç

 20. Piknik

  Hikaye ve çizgi: Ezgi Beyazıt

 21. Bayılırım mantara

  Hikaye ve çizgi: Saydan Akşit

 22. Kelliğe son!

  Hikaye ve çizgi: Özlem Isıyel

 23. Künye

  yayın imtiyaz sahiplerive etkinlik direktörleri Aylin Güngö[email protected] J. Hakan Dedeoğ[email protected] yazı işleri müdürü Ekin Sanaç[email protected] kreatif direktör Aylin Güngö[email protected] editörler