Documentarist 15. yaşını kapsamlı bir programla kutluyor

Belgesel sinemanın dünyadaki önemli temsilcilerini Türkiye seyircisiyle buluşturan, Türkiye’de belgesel alanında düzenlenen en önemli etkinlikler arasında yer alan Documentarist’in 15. edisyonu için geri sayım başladı. Açılışını 24 Haziran’da, Berlinale’de Seyirci Ödülü kazanan Aşk, Mark ve Ölüm ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapacak olan Documentarist 15. İstanbul Belgesel Günleri; şehrin altı mekânına yayılmış bir programla 30 Haziran’a dek gösterim ve etkinliklerini sürdürecek.

Dünyanın dört bir yanından 70’den fazla belgeselin gösterileceği Documentarist’in bu yılki konuk ülkesi Almanya. Bant Mag.’ın 2021’in En İyi 75 Filmi listesinde yer edinmiş Herr Bachmann und seine Klasse / Bay Bachmann ve Sınıfı’nın yanı sıra Bettina, Genderation ve Gendernauts gibi ülke sinemasının dikkat çekici örnekleri, bölüm kapsamında izlenebilecek. Her sene üç belgesel sinemacıyı üç filmiyle tanıtacak 3×3’e ise Almanyalı yönetmen Monika Treut, İsveçli Magnus Gertten ve Hollandalı Aliona van der Horst konuk olacaklar. Arşiv malzemeleriyle çalışmayı tercih eden van der Horst ile Gertten, Cem Kaya ile birlikte belgeselde yaratıcı arşiv kullanımı üzerine bir panel düzenleyecekler.

Müze Gazhane’deki açık hava gösterimleriyle, ekolojik sorunları ele alan filmlere yer verilecek XR Yok Oluş İsyanı bölümü, Documentarist’in bu seneki yenilikleri arasında. Gösterimleri, Türkiye’nin Avrupa’dan plastik çöp ithali üzerine düzenlenecek bir panel takip edecek. Ebeveynlik ve Büyüme Hikâyeleri, Müzik ve Dans Filmleri, LGBTİ+ Hakları, Canlandırma Belgeseller, Kadınlar Vardır ve Türkiye Panoroma gibi bölümlerin de yer aldığı 15. İstanbul Belgesel Günleri hakkında daha fazla detaya, web sitesi üzerinden erişmek mümkün.

Documentarist’in açılışını yapacak Aşk, Mark ve Ölüm üzerine Cem Kaya ile yaptığımız sohbete ise tek tıkla ulaşmak mümkün. Seçkide yer alan Koudelka: Aynı Nehirden Geçmek filmini Coşkun Aşar ve Ayhan Hacıfazlıoğlu’dan dinlediğimiz sohbet ise hemen şurada.