Dünya dönüyor: Çevrimiçi ziyarete açılan Japonya’nın Kaka Müzesi, Kentucky’de işsizlik fonu başvurusu kabul edilmeyen Tupac Shakur ve dahası

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler…

Japonya’nın Kaka Müzesi’ni çevrimiçi turlamaya ne dersiniz?

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun komşusu Kanagawa Eyaleti’nde Yokohama’da tamamen kakaya adanmış Unko Museum’un (Kaka Müzesi) açılmasından bu yana bir yıldan fazla zaman geçti. Fakat pandemi nedeniyle müzenin ziyaretçi sayısında haliyle bir düşüş yaşandı. Ve nihayet çevrimiçi gezilebilecek diğer sergi ve müze örnekleri gibi Kaka Müzesi de sanal dünyaya açıldı. Evde otururken sanal eğlenceler sunacak müze,  Japonya’da Golden Week Holiday dedikleri 29 Nisan-6 Mayıs haftası kapsamında 1 Mayıs’ta çevrimiçi ziyarete açılacak. Bu hizmet, Evde Kalma Haftası (Stay Home Week) girişiminin bir parçası olarak insanları güvende ve sağlıklı tutmayı ve evlerde olmanın çekiciliğini artırmayı amaçlayan etkinliklerin bir parçası olarak sunulmakta. Kaka Müzesi ziyaretiniz boyunca Japonca (kaka anlamındaki) “un”ile başlayan kelimelere ve her şeyiyle kakayı çağrıştıran kullanımlarına hazır olun. Mesela “Unteractive Area”, “Unstagenic Area” ve “Untelligence Area”… Üstelik ünlüler tarafından çizilen değişik kaka resimlerine bakmanın yanında kullanıcılar kendi kakalarını da tasarlayabilecek. 

46 yaşında işsiz kalan Tupac Shakur ile ilgili maalesef komik olan hiçbir şey yok

COVID-19 sebebiyle aşçı olarak çalıştığı restoran kapatılınca işsiz kalan ve işsizlik fonuna başvuran Tupac Shakur, ünlü rap ikonuyla aynı ismi paylaşıyor olması sebebiyle başına gelenlerle gündemde. İsim benzerliğinden ötürü başvuruyu değerlendirmeye bile almayan Kentucky Valisi Andy Bashear, “çürük elmalar” yakıştırması yapmasının ardından hatasını anlayıp özür diledi. Yapılan başvurular sırasında sahte isimlerin kullanıldığından yakındı ve formlar arasında Shakur ismiyle karşılaşınca “Komik olduğunu düşündü herhalde” diyerek başvuruyu değerlendirmeye almadığını söyledi. Fakat ikinci ismi Mailk olan (ve günlük hayatta bu ismi kullanan) 46 yaşındaki Shakur için durum komik olmaktan çok uzak. Faturalarını nasıl ödeyeceğini ve nasıl geçineceğini düşünen Shakur, aslında onun gibi işsiz kalan 20 milyon Amerikalıdan sadece biri. Başvurusu şaka zannedilmesi gerekçesiyle işleme alınmayan Shakur, “İncindim, utandım ve gerçekten şok oldum. Bu benim ismim, ne yapabilirim ki!” dedi. Açıklama sonrasında Vali’nin Shakur’u şahsen ofisine çağırdığı ve ondan özür dilediği belirtildi.

Belçikalı çiftçilerin açık çağrısı: Lütfen haftada iki kez patates yiyin!

COVID-19, bir Belçika klasiğine de vurmak üzere. Belçika deyince çikolatadan sonra akıllara gelen geleneksel lezzet patates kızartmasının (Belgian frites) tüketimi herkesin karantinaya çekilmesiyle ciddi oranda azaldı. Dükkânların kapatılması ve müzik festivallerinin iptaliyle turist gelişinin bir süreliğine askıya alındığını da söylemek mümkün. Hal böyle olunca Belçikalı çiftçilerin elinde biriken 750 bin tonluk patatesin bir an önce tüketilmesi için patates yetiştiricileri ticaret derneği Belgapom genel sekreteri Romain Cools tarafından “haftada iki kez patates yiyelim” kampanyası başlatıldı. Her yıl 2,3 milyon ton ihracat yaparak dünyanın en büyük dondurulmuş patates ihracatçılarından biri olan Belçika, patatesin bu süreçte telef olmasından korkuyor. Kampanyanın ilerleyen zamanlarda gıda atığına karşı örgütlenmelerin ve süpermarketlerin desteği ile büyümesi de bekleniyor. 

Breaking Bad misali bir laboratuvar kuran Ukraynalı kimya öğretmeni yakalandı 

Ukrayna’da eski bir kimya öğretmeni iki ayrı laboratuvarda büyük miktarlarda amfetamin pişirirken yakalandı. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Kiev bölgesinde yaptığı geniş kapsamlı operasyonla yakaladığı öğretmenin, amfetamin ve katinon gibi sentetik ilaçların üretimi ve dağıtımını kontrol eden bir örgüt lideri olduğunu ve yanında pek çok uzmanın çalıştığını açıkladı. Özel bir web sitesi ve sosyal medya üzerinden satış yapan örgüt, Batı Avrupa ve Çin’den sentetik ilaçlar için malzeme ithal ettiklerini sonra bunları laboratuvarlarda “pişirdiklerini” söyledi. Ayrıca örgüt, sentetik ilaçlar üretme paravanıyla ürettikleri uyuşturucunun tarifini de “pişirmek” isteyenlerle paylaşıyormuş.

Yazı: Işıl Saykan