Elisabeth Moss ile İstanbul’dan Londra’ya gerilim hattında

The Handmaid’s Tale’in yeni sezonu yaklaşmış ve Apple TV+ dizisi Shining Girls‘ü izlememiz üzerinden kısa süre geçmişken, Elisabeth Moss arayı çok açmadı ve FX ile Hulu ortaklığıyla hayata geçecek The Veil dizisinin başrolü oldu. Dizinin senaristi ve baş yapımcısı; Peaky Blinders, Locke, Taboo gibi yapımlarla tanınan Steven Knight.

İstanbul, Paris ve Londra gibi duraklara sahip bir rotada ilerleyecek The Veil, ölümcül bir hakikat oyunu oynayan iki kadının sürpriz ve endişelerle dolu ilişkisini konu edinen bir gerilim dizisi olarak tanımlanıyor. Sinopsiste “Kadınlardan birinin sırrı var, diğerinin ise binlerce hayat kaybolmadan önce o sırrı ortaya çıkarma görevi…” cümlesi geçmekte.

FX yetkililerinden Nick Grad, “The Veil‘da Steven Knight ile ortaklığımızı sürdürmekten ve Elisabeth Moss’un başrol için imza atmasından heyecan duyuyoruz.” diyor ve ikisinin de yeteneklerine duyduğu güvenin altını çiziyor. Steven Knight da “Evrensel ve çok çağdaş olan bu hikâyeyi anlatmak için kesinlikle sabırsızlanıyorum” dediği açıklamasında Elisabeth Moss ile uzundur çalışmak istediğini belirtmiş. Diziyle ilgili oldukça da iddialı: Ağzından “Televizyon için bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum.” cümlesi çıkmış, bakalım ne geliyor…  

Yakın dönemde The French Dispatch ve Shirley filmlerinde izlediğimiz Elisabeth Moss, ona iki Emmy ve iki Altın Küre getirmiş televizyon kariyerini de hız kesmeden devam ettiriyor. Öte yandan kendisini yakın gelecekte, Francis Ford Coppola’nın eşi Eleanor Coppola suretinde, Barry Levinson imzalı Francis and the Godfather filminde izleyeceğimizi hatırlatalım. Elisabeth Moss ismini oyuncu kadrosunda gördüğümüz, yaklaşan bir diğer film de Next Goal Wins. Yönetmenliğini Taika Waititi’nin üstlendiği yapım, bir spor ve komedi filmi. Hollandalı-Amerikalı teknik direktör Thomas Rongen’in dünyanın en zayıf futbol takımı olarak kabul edilen Amerikan Samoa Milli Futbol takımını 2014 FIFA Dünya Kupası elemesine götürme çabalarını konu ediyor.