Haftanın etkinlik rehberi (27 Nisan - 3 Mayıs)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Zekai Ormancı – KOLAJLAR
27 Nisan – 26 Mayıs, Brieflyart

Ressam Zekai Ormancı, ölümünün 15. yılında bir kişisel sergiyle anılıyor. Eserlerinin çıkış noktası ya da eskizleri olan kolajlarının yer aldığı sergi öncesi dostları, bir panel eşliğinde sanatçının yaratıcı dünyasında gezinecek. Detaylar burada.

Sónar İstanbul
28-30 Nisan, Zorlu PSM

Yedincisi düzenlenen müzik, yaratıcılık ve teknoloji festivali Sónar İstanbul bu kez üç güne yayılıyor. Line up’ta Maya Jane Coles, BICEP, David August (DJ Set), KAS:ST, Astra Club (Carlita B2B DJ Tennis), CLARK, Objekt, Lyra Pramuk (Echoluminescence), Goose ve dahası var. Biletler burada.

Kamaal Williams
28 Nisan, Frankhan

Londra’da doğan, Tayvan kökenli klavyeci, DJ ve yapımcı Kamaal Williams; 70’ler jazz fusion, acid jazz, modern elektronik müzik etkileriyle üretiyor; uzun yıllardır farklı kültürleri müziğinde birleştiriyor. İstanbul durağındaki performansı için biletler burada.

Donna Mobile a.k.a. Elif Çağlar
28 Nisan, Bant Mag Havuz / Bina

Elif Çağlar’ın başka bir yönünü görmeye hazır mısınız? Karşınızda Donna Mobile. Boss Loop Station RC-505, midi ve vokalleriyle tamamı orijinal tracklerden oluşan setinde Donna Mobile’e dans ederek eşlik etmemek mümkün değil. Konser ücretsiz; detaylar burada.

Boy Harsher
27-28 Nisan, Salon İKSV

Augustus Muller minimal dokunuşlar ve iç gıcıklayan synth’lerle sesin yeraltına dalıyor; Jae Matthews’ın fısıltıları çığlığa dönüşüyor. İkilinin filmcilik alanındaki hatırı sayılır geçmişlerinden miras kalan bu sinematik yaklaşımları hem kayıtlarında hem de canlı performanslarında etkisini gösteriyor. Bu kez iki gün üst üste, İstanbul’dalar.

Benimle Sinemaya Gel (Kino 2023)
29 Nisan, Sinematek/Sinema Evi

Benimle Sinemaya Gel filmi sonrasında Ayvalık Uluslararası Film Festivali Direktörü Azize Tan ve Sinematek/Sinema Evi Sanat Yönetmeni Emin Alper‘in katılımıyla, Kino 2023 program küratörü Engin Ertan’ın moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleşecek. Biletler burada.

XSM gecesi
29 Nisan, Şahika

Tanımların sınırlarını genişleten ve kuirleştiren, alan açmaya ve beraber özgürleşmeye davet eden sürtük ve devrimci annelik projesi XSM, 10. edisyonuna özel bir gece hazırladı. Biletler kapıda ve sadece nakit 100 TL, gece yarısından sonra 150 TL. Detaylar burada.

Slum Village
29 Nisan, Babylon

Güncel kadrosunda T3 ve Young RJ’i buluşturan Slum Village 90’lardan bu yana, türün öncüleri A Tribe Called Quest, De La Soul ve Pharcyde gibilerinden aldığı ilhamla old-school, funk ve soul’la harmanlanmış hip hop’un yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Babylon’a uğrayacak gruba bir adım daha yakından bakmak isteyenler buraya, bilet arayışında olanlar ise buraya bekleniyor.

Arter’de Uzun Cumartesi
29 Nisan, Arter

Uzun Cumartesi’de Arter’deki güncel sergiler gece yarısına kadar deneyimlenebilecek; kayıt gerektirmeyen, ücretsiz rehberli turlar düzenlenecek, kitabevi ve kütüphane ziyaret saatleri boyunca açık olacak. Léa Mysius’ün aile sırları, karanlık anılar ve kuir aşklarla örülü bir geçmişe yolculuk öyküsü anlatan ikinci uzun metrajı Les Cinq Diables / Beş Şeytan gösterimi de programa dâhil. Film için biletler burada

Riotous Noise Vol. XXI
29 Nisan, karga

Wargasm’ın sunduğu İstanbul’un favori punk diskosu Riotous Noise 21. edisyonuyla 29 Nisan Cumartesi ilk kez karga’da. Girişler ücretsiz. Detaylar burada.

Dayanışmanın 100’ü
29-30 Nisan, Müze Gazhane

İBB, İhtiyaç Haritası ve Afet Platformu ortaklığında gerçekleşecek Dayanışmanın 100’ü kapsamında Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’dan gelen yerel üreticiler ürünlerini satacak, STK’ların afet bölgesindeki deneyimlerini aktaracağı panel ve söyleşiler düzenlenecek; sahne ise Paptircem, Selin Sümbültepe, Süh.eyl, Adamlar, Nova Norda, Ozbi ve dahasına emanet. Detaylar burada.

SÖYLEŞİ: Cem Kaya ile Aşk, Mark ve Ölüm
29 Nisan, Bant Mag Havuz / Bina

60’lardan bugüne Almanya’da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin müzik kültürünü mercek altına alan Cem Kaya belgeseli Aşk, Mark ve Ölüm, 29 Nisan itibarıyla MUBI’de gösterime girecek. 72. Berlinale’den İzleyici Ödülü ile ayrılan belgeseli yönetmeniyle konuşmak üzere, Murat Meriç moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşiye katılım ücretsiz. Detaylar burada.

Record Store Day
29 Nisan, Kontra Plak

Kontra Plak’ın geleneksel RSD kutlaması! Dünya Plak Dükkanları Günü bu sene Subgreen, Vincent Baykal Ada, Efza, Taner Öngür & 43.75, Kristal Kit, Ductape, Hünkar & Can Çakmakçı’nın performansları eşliğinde kutlanacak. Etkinlik, Akustikhane desteğiyle YouTube üzerinden canlı olarak da takip edilebilecek. Detaylar burada.

Barış Demirel BD Deneyimi & Sercan Debelec Sextet
30 Nisan, Babylon

30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nde trompetçi, şarkıcı ve prodüktör Barış Demirel “BD Deneyimi” ve yerli caz sahnesinin üretken isimlerinden Sercan Debelec ise Sextet projeleriyle sahnede. Biletler burada.

Kızlar ve Oğlanlar
30 Nisan, Oyun Atölyesi

Beklenmedik bir karşılaşmanın büyük bir aşka, tutkulu bir evliliğe ve ebeveynliğe uzandığı Kızlar ve Oğlanlar’da, güç dengelerinin değişmesiyle her şey tepetaklak oluyor. Özlem Zeynep Dinsel’in etkileyici performansıyla kaybetmeye, yas tutmaya, geride kalmaya dair bir oyun. Biletler burada.

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali
1-7 Mayıs, İstanbul ve Hatay

Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen 58’i yerli, 25’i yabancı, toplam 83 film gösterilecek. Açılış filmi ise Cem Kaya’nın yönettiği Aşk, Mark ve Ölüm. Detaylar burada.