Haftanın etkinlik rehberi (6 - 12 Temmuz)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

arkaoda haftalık

arkaoda’da Berna Göl & Ümit Üret ikilisiyle başlayan hafta sonu, Braderin ve Barzound DJ setleriyle devam edecek. Esat Ekincioğlu, Vahdet Ertuğrul Boydak ve Mehmet Ali Şimayli konserinin olduğu pazartesi gecesi Bahadır Dilbaz’ın müzik seçkisi de dinlenebilecek. Salı ise Utkan Çınar kabin başında olacak.

Yeryüzüne Övgü
17 Eylül’e dek, Bayetav Sanat / İzmir

“Bayetav Sanat’ın ilk sergisi, Yeryüzüne Övgü, kavramsal zeminini, içine yerleştiği İzmirli Levanten Pagy Ailesi’nin köşkünden ve köşkün bahçesinden alıyor. İzleyiciyi geçmişle ve doğa ile yapılmış sözsüz anlaşmalar huzurunda, yeryüzüne hep beraber yeniden yerleşmeye davet ediyor. Detaylar burada.

Yıldızlar Altında Sinema
6 Eylül’e dek, Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi tarafından Kalamış Yaz Festivali kapsamında Sinematek/Sinemaevi ortaklığıyla düzenlenen Yıldızlar Altında Sinema açık hava film gösterimleri, 7 Temmuz’da Charlie Chaplin klasiği Altına Hücum ile başlıyor. Haftanın programında Almodovar’ın Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar’ı ve Christian Petzold’ün son numarası Kızıl Gökyüzü de var. Detaylar burada.

Dilan Bozyel – Sadece Kendimle Mutluyum
30 Temmuz’a dek, Vitruta Space

Dilan Bozyel’in yalnızlık ve kendi kendine yetebilme ikilemi olgusundan yola çıkarak hazırladığı otoportrelerinden oluşan Sadece Kendimle Mutluyum sergisi 30 Temmuz’a dek Vitruta Space’te. Detaylar burada.

İstanbul Caz Festivali
7 – 19 Temmuz, Çeşitli mekânlar

Detaylı programını buradan inceleyebileceğiniz İstanbul Caz Festivali ilk haftasında Parkorman’a yayılıyor. 8, 9, 12 Temmuz’daki konserler boyunca, The Lumineers, Morcheeba, Kovacs, Alfa Mist, Riff Cohen, Okay Temiz, Adamlar, Mammal Hands, Mert Demir, Ekin Beril ve Takeshi’s Cashew gibi pek çok isim sahnede olacak.

Gösterim: Günler
7 Temmuz, Pera Müzesi

Pera Film’in küratörlüğünü Başka Sinema Koordinatörü Cenan Tüzel’le birlikte üstlendiği Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki? adlı Onur Ayı programının bir parçası olan Günler, 2020 yapımı bir Tsai Ming-liang filmi. Hikâyeye göre, Kang şehir manzarasında yalnız dolaşır ve kronik bir hastalık için Hong Kong’da tedavi arar; aynı zamanda Non adında genç bir Laoslu göçmen Bangkok’ta çalışmaktadır. Bu iki yalnız adam sonunda bir iyileşme ve şefkat anında bir araya gelir. Detaylar burada.

Endüstrimantal: Cem Yıldız
7 Temmuz, Müze Gazhane

Orient Expressions ve iNSANLAR gruplarının bir üyesi olan, yıllarca Acid Arab’dan Sabahat Akkiraz’a birçok isimle birlikte çalan ve üretimler yapan, sayısız dizi ve filmin müziklerine imza atan Cem Yıldız, elektronik sesler ve psikedelik Anadolu tınılarını harmanlayan sound arayışının son mahsulü olan Ben Uçarım Gökler Uçar albümünü geçtiğimiz yıl yayımlamıştı. Bu kez, Müze Gazhane’nin 130 yıllık endüstriyel hafızasını müziğin sınırsız dünyasıyla birleştiren Endüstrimantal konser serisi kapsamında sahnede olacak. Detaylar burada.

Comedy Night Stand Up
8 Temmuz, karga

Apartman Sahne’den PA – G, Elvan Öztürk, Rüya Erkan Öcek, Yiğit Altıntaş, Nidal Aras ve Barış Güler stand up performanslarıyla 8 Temmuz 20.30’da kargART sahnesinde olacak. Geceyi komedyen Fırat Aksal sunacak. Biletler burada.

Adalarda Sinema Günler: Ayna Ayna
9 Temmuz, Heybeliada Pazar Meydanı

Belmin Söylemez’in ödülleri toplayan son işi Ayna Ayna, film ekibinin katılımıyla Sinemada Film Günleri kapsamında gösterilecek. Yapım, vazgeçmek veya hayalleri uğruna mücadele etmek arasında karar vermek zorunda kalan üç kadının öyküsüne odaklanıyor. Detaylar burada.

Bir Delinin Hatıra Defteri
10 Temmuz, Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfitiyatro

Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşamış küçük bir devlet memurunun hayatı üzerinden bir delinin değil; adım adım deliliğe giden, yaşadığı gerçeklerle baş edemeyen bir adamın hatıra defterinde yazanları konu edinen oyun, Erdal Beşikçioğlu’nun ikonikleşmiş tek kişilik performansıyla sahnede. Biletler burada.

Salı Sineması: Saint Omer
11 Temmuz, Müze Gazhane

Akademisyen ve yazar Rama, bebeğini sahile bırakmasıyla ölümüne sebep olan Laurence Coly’nin yargılanacağı duruşmayı izlemek ve Coly’nin hikâyesini modern bir Medea miti olarak uyarlamak için birkaç günlüğüne Paris’ten Saint Omer’e gider… 79. Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan filmin Müze Gazhane gösterimine dair detaylar burada. Tuvana Adalı’nın, “İzleyiciyi tanık olarak konumlandırmak: Saint Omer” başlıklı değerlendirme yazısına da uğrayabilirsiniz.

rezzan gümgüm, Dağ, Süt, Beden, 2023, Üç kanallı video yerleştirmeden ekran görüntüsü
“Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık”: rezzan gümgüm, Zeynep Kezer, Barış Yıldırım ve Çiçek İlengiz ile söyleşi
12 Temmuz, çevrimiçi

Depo’da 14 Temmuz’a kadar devam eden Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık sergisi kapsamında devletin Yukarı Fırat Havzası’nda kendini inşa süreci ve Munzur ekosistemini korumak amacıyla sürdürülen hukukî mücadele üzerine çevrimiçi bir söyleşi gerçekleşecek. Detaylar burada; kayıt linki burada. Meraklıları, “3 soruda Rezzan Gümgüm ve Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık sergisi” başlıklı röportajımıza da göz atabilir.