Haftanın etkinlik rehberi (16 - 22 Haziran)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Nils Frahm
16 Haziran, Zorlu PSM

Asırlık bir enstrümanı merkeze alıp; deneysel, neo-klasik, ambient ve elektronica evrenleri arasında süzülerek ortaya çıkardığı özgün sound’uyla yüzyılın en yetenekli bestecileri arasında gösterilen Nils Frahm İstanbul’da. Biletler burada; konser öncesi ısınma turuna çıkmak isteyenler Hikmet Demirkol’un “Nils Frahm ve acı çekme sanatı” başlıklı röportajına göz atabilir.

KONSER: Tuğçe Şenoğul
16 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Zafer Sernikli ile hayat verdiği duo setiyle sahne alacağı konserde Tuğçe Şenoğul,  kendi şarkılarını ve sevdiği şarkıları piyano eşliğinde seyirciyle göz göze söyleyecek. Hızlı duygu değişimlerine hazır olun. Detaylar burada.

Noirgazer sunar: Purgegazing II
16 Haziran, Saint Benoît Kilisesi

Depremden etkilenen bölgelerde devam eden ihtiyaçların karşılanmasına katkıda bulunmak için düzenlenen Purgegazing II gecesinde deneysel elektronik müzik üreticileri Varteres Durise, Batuhan Yalaz, Raw ve Music With Machines sahnede olacak. Etkinliğe katılım ücretsiz; konser günü kapıda bilet değil, bağış dekontları gösterilecek. Rezervasyonunuzu TicketTailor üzerinden yapabilirsiniz. Detaylar burada.

Fotoğraf: Üzüm Derin Solak
Eksilerek Biriken
16 Haziran – 5 Ağustos, Depo

Küratörlüğünü Sınır/sızın (İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı, Ozan Ünlükoç, Metin Akdemir) üstlendiği Eksilerek Biriken, varoluşumuzu şekillendiren ve bizleri güçlendiren kişisel arşivlere, kuir bir gözle yeniden bakmayı amaçlıyor. Okyanus Çağrı Çamcı, Üzüm Derin Solak ve Furkan Öztekin bu sergi için ürettiği işlerinde, kendilerine emanet edilen aile yadigârlarından Onur Yürüyüşlerine götürülen düdük, yelpaze ve bayraklara, kendi arşivlerini açmanın veya “açık etmenin” yollarını arıyor. Detaylar burada.

Endüstrimantal: Ekin Fil
16 Haziran, Müze Gazhane

Müze Gazhane’nin 130 yıllık endüstriyel hafızasını müziğin sınırsız potansiyeliyle birleştiren Endüstrimantal konser serisinin sıradaki konuğu, senenin başında drone-folk sularında gezen Rosewood Untitled albümünü yayımlayan Ekin Fil. Detaylar burada.

TOYİSTİLA
16 – 23 Haziran, HOOD Base

Disiplinlerarası üreten iki bağımsız sanatçı MRE ve Bülent Gültek’in ortak girişimiyle hayat bulan ToyArt•Ist, bootleg figür ve sanatçı tasarımı oyuncak üretimlerine odaklanan bir kolektife bürünüyor. Oluşumun ilk sergisi TOYİSTİLA, 16 Haziran itibarıyla bir haftalığına HOOD Base’te ziyarete açık. 18 sanatçının ellerinden çıkan oyuncaklar beşer edisyon olarak üretildi ve sergi boyunca satışta olacak. Detaylar burada

Sen Başka Bir Bensin
17 Haziran – 16 Temmuz, KOLİ Art Space

Küratörlüğünü Tuba Kocakaya’nın üstlendiği sergi Akış Ka, Cansu Yıldıran, İlkin Zeybek, Leman Sevda Darıcıoğlu, Meltem Sarıkaya, Mert Yemenicioğlu ve Yaz Taşçı gibi cinsellik ve bedeni merkeze alan işler üreten sanatçıların işlerini bir araya getiriyor. Ayrıntılı bilgiler burada.

Circle Horn: Yasemin Mori
17 Haziran, Şerefiye Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı, Night Shift kapsamında kültür sanat etkinliklerine kapılarını açmaya devam ediyor. Trompetçi Can Ömer Uygan’ın farklı disiplinlerden sanatçılarla bir araya geldiği, interaktif ve performansa dayalı projesi Circle Horn’a bu kez Yasemin Mori eşlik ediyor. Detaylar burada.

Gösterim: Kitapçı
17 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Senaristliğini ve yönetmenliğini yayıncı Nazlı Berivan Ak’ın üstlendiği Kitapçı adlı belgeselin ilk gösterimi, belgeselin başrolü kitapçı İsmail Kün’ün katılımıyla 17 Haziran Cumartesi günü, 18.00’de Bant Mag. Havuz / Binada gerçekleşiyor. Gösterimin ardından yönetmen ve İsmail Kün’le bir soru-cevap da gerçekleştirilecek. Detaylar burada.

Büyük Ev Ablukada
17 Haziran, Zorlu PSM

Büyük Ev Ablukada, Fırtınayt’ı 2015’in son günlerinde kısa bir videoyla tanıtmıştı. Sonrası malumunuz… Hafızalara kazınan yüzlerce ânı barındıran o dönem sona erdi, sırada Defansif Dizayn var. Grubun “yeni şekli”yle “Yangın Akvaryum” sayesinde tanışmıştık. Albüm öncesi konserler devam ederken ekip Zorlu PSM sahnesine uğruyor. Biletler burada.

Donna Mobile by Elif Çağlar
17 Haziran, Arter

Arter, performans salonu Karbon’da Elif Çağlar’ın dinleyicilere çok boyutlu bir deneyim sunduğu solo projesi Donna Mobile’ı ağırlayacak. Performanslarında Boss Loop Station RC-505 kullanan Donna Mobile’nin repertuvarı, orijinal besteleri ve yeniden yorumlanan parçaları türlerarası minimal geçişlerle birbirine eklemliyor. Detaylar burada.

Atölye: Muğlak / Mutlak Film Okumaları
19 Haziran, çevrimiçi

CultureCIVIC Kültür Sanat Destek Programı’nın desteğiyle hayata geçen atölye ve konuşma programı Yazarak Kuirleştirmek, eylüle dek çevrimiçi olarak devam edecek. Seri kapsamında 19 Haziran’da kuir aktivist, yönetmen ve sanatçı Metin Akdemir, sinemada kuir muğlaklığın izini sürmeyi hedeflediği bir atölye düzenliyor. Detaylar burada.

Salı sineması: Kim Mihri
20 Haziran, Müze Gazhane

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülüne uzanan Kim Mihri, toplumsal cinsiyet rollerinin çerçevesine sıkışıp kalmış sanat tarihi yazımınca Mihri’ye giydirilen trajik izlenimi reddederek; ressamın hikâyesindeki boşlukları somut verilerle dolduruyor, hayatını bir sanatçı olarak sürdürme çabasını onurlandırıyor. Film gösteriminin ardından Berna Gençalp, Yonca Ertürk, Berat İlk ve Feride Çetin ile bir söyleşi gerçekleştirecek. Katılım ücretsiz, detaylar için buraya.

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit
20 Haziran, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu / İzmir

Nezaket Erden’in tek kişilik performansıyla bir Latife Tekin uyarlaması. Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden dinliyoruz. Onu şehirden korumaya çalışan ailesi Dirmit’in yollarından huylanıyor, ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor! Biletler burada.

Through The Window
21 Haziran, çevrimiçi

Türkiye, Hollanda ve ötesinden kuir sanatçı, aktivist, düşünür ve gece çalışanlarını dijitalde buluşturan; dayanışma ve işbirliği olanaklarını geliştiren Through The Window’un (TTW) çevrimiçi sergisi. Seçkideki işlerin yanı sıra moderasyonunu Simon(e) van Saarloos’un yapacağı söyleşi ve Y33T, Üzüm Derin Solak ile Moustapha S.’in kabin başına geçeceği kapanış partisinin Zoom linklerine de projenin Instagram hesabı üzerinden erişilebilir. Detaylar burada

Duyduk Doymadık
22 Haziran, arkaoda

Coğrafya, müzik ve mutfağı birlikte ele alan Duyduk Doymadık serisi, bu kez dümeni Brezilya’ya çeviriyor. Rio de Janeiro kökenli müzisyen Leo Middea konserinin ardından gece, Volkan Judocu ve Taha Kiremitçi’nin DJ setleriyle devam edecek.