Haftanın etkinlik rehberi (18 - 24 Mayıs)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

dilli kulak, seramik çeşme, 30x50x50 cm, 2023
Eda Şarman – Olağan Durumlarda Olağanüstü Hisler
10 Haziran’a dek, Ferda Art Platform

Eda Şarman solo sergisinde insan bedeninin olağandışı boyutlarda hissedilebilme anlarına odaklanır. Su, resim, video, seramik gibi birçok malzemeyi bir araya getiren sergi, kalıplaşmış ve bir yandan sanallaşan ilişkilerin, alışkanlıkların, mekanların, üretimin ve zekanın yeryüzüyle kurduğu yapışkan bağlantıları eşeler. Detaylar burada.

Zeki Demirkubuz – Hayat
8 Eylül’e kadar, Müze Gazhane

Zeki Demirkubuz’un ilk kişisel sergisi Hayat, Müze Gazhane’nin yeni etkinlik alanı L Binası’nın açılışını yapıyor. Sergide Demirkubuz’un 2009’dan bu yana çektiği 78 adet fotoğraf yer almakta. Detaylar burada.

Asperger & AŞK
18 Mayıs, karga

Hem jenerasyonunun sıkışmış ruh hâline ses olan hem de neşelendiren parçalardan oluşan parçalarıyla Asperger ve 90’lar kolej rock stili ve Jawbreaker gibi melankolik punk hareketlerinden ilhamla oluşturduğu ses havuzuyla nihayet tanıştığımız AŞK aynı gece karga sahnesinde. İmdat imzalı afiş de bir harika! 

Ari Barokas
18 Mayıs, Moda Sahnesi

Dördü türkü, dördü modern sekiz besteyi yeniden yorumlayarak bir ustalara saygı kuşağı ile kapatmıştı 2022’yi Ari Barokas. Bu Toprak Senin albümünün ilk İstanbul konserini, 18 Mayıs’ta Moda Sahnesi’nde verecek. Biletler burada.

Kavur
18 Mayıs, Büyülü Fener Ankara

Anayurt Oteli, Gizli Yüz, Kırık Bir Aşk Hikayesi, Gece Yolculuğu ve daha nicesi… Seslendirme kadrosunda Funda Eryiğit, Cem Yılmaz ve Tilbe Saran’ın yer aldığı, müziklerini Başar Ünder’in yaptığı Fırat Özeler imzalı Ömer Kavur belgeseli Kavur, saat 19.00’da Kızılay Büyülü Fener sinemasında gösterilecek. Biletler burada.

Yerin Altında: Circle Horn
18 Mayıs, Müze Gazhane

Otopark -2, multidisipliner bir sahneye dönüşüyor. Trompetçi Can Ömer Uygan’ın müzisyen Netam, dansçılar Tuğçe Göncü ile Berk Can Ceylan, görsel sanatçı Zeynep Erkman ve video sanatçısı Cem Çat ile bir araya geldiği Circle Horn’a bu kez; 50 yılı aşkın tecrübesiyle dünyanın sayılı vurmalı çalgılar ustalarından olan Okay Temiz ve karanlık tınıları, yoğun performansıyla kadim zamanların ruhunu üfleyen Korhan Futacı eşlik edecek. Detaylar burada.

PSM LOVES2GATHER: Glass Beams
18 Mayıs, Zorlu PSM %100 Studio

Gösterişli maskelerinin ardından şatafatlı üretimleriyle dinleyici kitlesini günden güne büyüten Glass Beams, PSM Loves2Gather kapsamında İstanbul’da. Avustralyalı grup son olarak Mirage EP’sini yayımlamıştı. Biletler burada.

Voyvo öncesi Dozi Ozovski (İlk Konser)
19 Mayıs, Salon İKSV

Her ikisi de yenice birer uzunçalar yayımlayan; biri Taksim’in punk günlerine selam çakan, diğeri biraz synth-pop, bir tutam alternatif rock ile kıvamı hassasiyetle tutulmuş funk dokunuşlarını harmanlayan; Shalgam Records’ın medarı iftiharları Voyvo ve Dozi Ozovski Salon’da buluşuyor. Biletler burada.

Hep Yeni Kal Sunar: Mabel Matiz – KÖFN – Palmiyeler – The Sisters 2000’s Party
20 Mayıs, KüçükÇiftlik Park

Hep Yeni Kal’ın sunduğu konserler serisi kapsamında tüm güne yayılacak bir festival. Mabel Matiz, KÖFN ve Palmiyeler’in canlı performansları ve Fulya ve Firuze Görmüşoğlu’dan oluşan The Sisters 2000’s Party ile tam bir bahar şenliği tadında. Biletler burada.

Noirgazer presents Gloomgazing
20 Mayıs, Bant Mag. Havuz / Bina

Müzisyenler, dinleyiciler ve plak şirketleri arasında bir ortak alan yaratma motivasyonuyla kurulan Noirgazer, kendini “İçerisinde ‘karanlık’ tınılar barındıran bütün müzik türleri ile ilgilenir; bu doğrultuda etkinlikler ve içerikler oluşturur.” sözleriyle tanımlıyor. Oluşumun kürasyonunu üstlendiği Gloomgazing buluşmasında Can Bora Tanzer ve Altan sahnede. Detaylar burada.  

Kanto Records presents: Shock Kulturel
20 Mayıs, Babylon

Kanto Records var olan kalıplara inanmayan; müziğin evrimiyle ilgilenirken, içine “yeni şeyler” eklemeye odaklanan bir sanat kolektifi. İstanbul ve İbiza kökenli plak şirketi, çeşitli zaman ve coğrafyalardan sesleri buluşturarak tür sınırlarını delip geçen ShocK•ꓘulturel projesi kapsamında Türkiye’deki ilk etkinliğini gerçekleştirmek üzere 20 Mayıs Cumartesi Babylon’a uğruyor. Orçun Barni – Kamer Kaya ikilisi, Yalnayak, talking rocks ve Oceanvs Orientalis’in sahnede olacağı geceye Ordinaire X de ürettiği canlı görsellerle eşlik edecek; biletler burada.

Edith
21 Mayıs, Zorlu PSM touché

Edith Piaf’ın, nam-ı diğer “Kaldırım Serçesi”nin size anlatmak istediği bir hikâye var. “Kaldırım Serçesi”ni herkes tanıyor, pekiyi Edith’le tanışmak nasıl olurdu? Selin Köseoğlu’nun yazıp yönettiği tek kişilik oyun hakkında detaylar burada.

ISTANBUL SOUNDSCAPE PROJECT: “Şehirdeki Doğa” (Canlı Dinleti) & Seretan (DJ Set)
21 Mayıs, arkaoda

İstanbul sakinleri olarak vapurlara eşlik eden martılardan balkonlardaki kargalara, sokaklardaki kedilerden köpeklere ve ağustos böceklerinden karıncalara kadar tüm yaşamın ses ürettiğinine tanık oluyoruz. Kentin acımasız koşulları altında, İstanbul’un zengin biyoçeşitliliğini bulmak ve bundan keyif almak mümkün mü? “Şehirdeki Doğa”, sanatçıları biyofonik ses kaynaklarına odaklanarak İstanbul’un çeşitlilik ve karmaşıklık taşıyan ses manzaralarının bir resmini çizmeye davet ediyor. Üretilen soundscape bestelerini 21 Mayıs Pazar akşamı birlikte dinledikten sonra ise Istanbul Soundscape Project’in kurucusu Seretan DJ kabinine geçecek.

Film gösterimi ve sohbet: Heskîf (Hasankeyf)
23 Mayıs, Postane

Kent adaleti, şehirleşme ve yerinden edilme temaları etrafında Altyazı Dergisi tarafından oluşturulan Kültür Doğa Film Buluşmaları seçkisinin yedinci durağında Heskîf (Hasankeyf) film gösteriminin ardından yönetmen Elif Yiğit ile bir sohbet gerçekleştirilecek. Etkinlik herkese açık ve ücretsiz. Kayıt olmak için buraya.

Ağaçkakan ve konukları
24 Mayıs, Blind

Yakın zamanda Armonycoma or slt ile güç birliği, leftfield hip hop ikilisi RSPC’yi (eski adıyla roadside.picnic) yaklaşık altı yıllık uykusundan uyandıran, yerli hip hop sahnesinin üretken figürlerinden Ağaçkakan, konuklarıyla beraber Blind shanesinde. Biletler burada.

İstanbul Üniversitesi Tarih Kürsüsü asistanı Reşad Ekrem Koçu
Kadir Has Üniversitesi Bilgi Merkezi – Salt Araştırma, Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi
Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi
24 Mayıs – 29 Ekim, Salt Galata

Salt ve Kadir Has Üniversitesi ortaklığıyla 2018’den bu yana yürütülen Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında gerçekleştirilecek Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi sergisi, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun (1905-1975), ömrünün büyük kısmını adadığı ve kendisi hayattayken ancak G harfine kadar basılabilen İstanbul Ansiklopedisi‘nin yayımlanmamış bölümlerine ışık tutuyor. Cem Dinlenmiş’in illüstrasyonları da sergiye dâhil. Detaylar burada.