Haftanın etkinlik rehberi (21 - 27 Eylül)

Hazırlayan: Selen Şentürk

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Mamut Limited Vol.I pop-up
1 Ekim’e dek, Yapı Kredi bomontiada

Geçtiğimiz sene 10. yılını kutlayan Mamut Art Project’in, sanatçıların edisyonlu ve özel üretilmiş seri çalışmalarını içeren Mamut Limited (Artist Editions) isimli çevrimiçi projesinin ilk fiziksel etkinliği Mamut Limited Vol.I pop-up sergisi. Çevrimiçi platformunda yıl boyunca özel seçkilere yer verecek olan Mamut Limited, aynı zamanda kendini fiziksel etkinlikler düzenleyen, çeşitli ortaklıklar kuran ve danışmanlık hizmeti veren açık bir yapı olarak konumlandırıyor. Detaylar burada.

Evsel Şeyler (Homegoods)
31 Ekim’e dek, Haliç Sanat Fener Evleri 1 

Tufan Baltalar’ın Evsel Şeyler başlıklı sergisi İBB tarafından restore edilip şehrin yeni yaşam alanlarından birine dönüşen Haliç Sanat Fener Evleri 1’de görülebilir. Detaylar burada

Göz Alabildiğine İstanbul
26 Mayıs 2024’e dek, Meşher

Meşher, küratörlüğünü Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın üstlendiği yeni sergisiyle izleyicileri İstanbul’un siluetine bir uçtan bir uca bakmaya davet ediyor. Beş asırdan kesitler sunan sergide, bir kısmı ilk defa İstanbul’da sergilenen panoramik ve geniş açılı şehir temsillerinin yanı sıra gravürlerden nadir kitaplara, yağlıboya tablolardan fotoğraflara 100’ün üzerinde eser yer alıyor. Detaylar burada.

15. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali
21 – 24 Eylül, Saint Benoît Lisesi 

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) 15. yaşını kutluyor! Bu yıl Yeryüzü Edebiyatı teması altında, dünya çapından Vigdis Hjorth, Marek Šindelka gibi yazarları ve okurları Saint Benoit Fransız Lisesi’nde ağırlayacak. Festivalin programına buradan ulaşabilirsiniz.

Başka Bir Dünyadan
21-29 Eylül, Müze Gazhane

KızBaşına ekibinin toplumsal cinsiyet eşitliği için empati geliştirmeyi hedefleyen VR (Sanal Gerçeklik) deneyimi projesi kapsamında düzenlediğimiz serginin katılımcıları Gülsün Karamustafa, Şükran Moral, Sena, Zeynep Solakoğlu, Gülçin Aksoy, Nazan Azeri, Simay Bahçivan, Mustafa Boğa, Eda Çekil, Fırat Engin, Emel Ceren Erarslan, Ekin Kılıç Ezer, Deniz Varlı ve Ecem Yerman.

Kadıköy Çizgi Festivali
22 – 24 Eylül, Yoğurtçu Parkı

Karikatür dünyasının önde gelen isimleri canlı çizimler, sergiler, mezatlar, söyleşiler ve film gösterimleri gibi çeşitli etkinliklerle bu festivalde buluşuyor. Festivalin tanıtım filmine buradan göz atabilirsiniz. Programı takip etmek için sizi böyle alalım.

KONSER: Umut Adan – “Büyük Yalnızlığa Devam”
22 Eylül, Bant Mag. Havuz / Bina

Son 10 senede Avrupa’daki birçok festivalde sahne almış olan besteci ve yorumcu Umut Adan, anlat – çal tekniği ile gerçekleştireceği tek kişilik performansı “Büyük Yalnızlığa Devam” ile 22 Eylül akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da. Siyaset, edebiyat ve yer yer komedi unsurları içeren performans, hem Umut Adan’ın kendi şarkıları hem de tercümeleriyle sunacağı dünya ozan müziğinden seçtikleriyle sanki bir tür oyun formatında izleyiciye ulaşacak. Detaylar burada.

Sound of Europe
22 – 23 – 24 Eylül, İstanbul Alan Kadıköy / Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı / İzmir Bostanlı Seyir Terası

Avrupa’nın yeni ve dikkat çekici seslerini Türkiyeli müzisyenlerle bir araya getiren Sound of Europe festivali, ikinci edisyonunda rotasına üçüncü bir şehir ekleyerek kapsamını genişletiyor. Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleşecek 30’dan fazla konserin yanı sıra atölyeler ve çeşitli yan etkinliklerin de yer aldığı program pek çok keşif vadediyor. Sound Of Europe için hazırlanan tanıtım klibine buradan ve programın detaylarına ise buradan göz atabilirsiniz.

33. Akbank Caz Festivali 
23 Eylül – 8 Ekim, çeşitli mekânlar 

33 konserin yanı sıra çeşitli atölye ve panellerle bir kez daha İstanbul’un dört bir yanına yayılacak Akbank Caz Festivali’nde Lakecia Benjamin, Terence Blanchard gibi 150’yi aşkın müzisyen sahne alacak. Festival, 24 Eylül’de fugamundi x Mert Pekduraner caz dinleme kulübü etkinliğiyle Bant Mag. Havuz / Bina’ya da uğrayacak. Programın tamamını buradan inceleyebilir, festivalden Bant Mag. tavsiyesi konserleri buradan görebilirsiniz. Biletler ise burada.

Blind Fest
23 Eylül, KüçükÇiftlik Park 

Epifoni ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen Blind Fest’te Oscar and The Wolf’un yanı sıra The Away Days, KARDELEN ve The Sisters da sahnede olacak. Biletler burada.

Vega 
23 Eylül, Dorock XL Kadıköy

Vega dört yılın ardından tekrar sahnede. Tamam Sustum, Hafif Müzik, Delinin Yıldızı gibi albümlerin mimarı olan grubun şarkıları, uzun bir aradan sonra Dorock XL Kadıköy’de yankılanacak. Biletler burada.

Dünyanın en uzun langırt rekoru
23 Eylül, Kalamış Atatürk Parkı

Dünyanın en uzun langırtı rekorunun sahibi 137 metre ile Çin’de bir ekibe ait. Ancak 23 Eylül Cumartesi günü Kalamış Atatürk Parkı’nda Der Bremer ile Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek. 18 yaş üstü herkesin izleyici veya katılımcı olarak ücretsiz katılabileceği etkinlikte, Guiness Rekorlar Kitabı’ndan gelecek resmî hakem gözetiminde 150 metre ile Dünyanın En Uzun Langırtı rekorunu kırma denemesi yapılacak. Sahnede ise Taner man ve Anıl Piyancı olacak. Kapılar 14.00’te açılacak; detaylar burada.

BIFED Gösterimleri
23 Eylül, Artİstanbul Feshane

Daha yavaş, daha yerel ve daha küçük ama en önemlisi daha hakiki olanı, bilgiyi birlikte aramak motivasyonu ile yola devam eden Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali seçkisi Feshane’de gösterimde. Haftanın filmleri, Our Ark ve Sonuçsuz Kalma Sanatı. İstanbul Senin uygulamasından ücretsiz olarak yerinizi ayırtabilirsiniz. Programın geri kalanına buradan ulaşabilirsiniz.

Jeton Presents: Carl Cox
23 Eylül 2023, Volkswagen Arena

Tech house ve minimal techno gibi türlerin yaşayan efsanesi, Intec Digital kurucusu ve dünyanın dört bir yanındaki elektronik müzik festivallerinin favori isimlerinden Carl Cox yeniden İstanbul’da. Dans maratonunu başlatacak isimler Jeton Records kadrosundan Ferhat Albayrak ve Kuvoka. Biletler burada

Drag Roulette  
23 Eylül, Blind

Birbirinden iddialı beş drag queen’in sürpriz şarkılara hazırlıksız yakalandığı, İstanbul’un en kaotik ve en eğlenceli drag show’u Drag Roulette, 23 Eylül Cumartesi gecesi Blind’da yeni sezonu başlatıyor. Biletler etkinlik günü Blind gişesinde.

Buika 
25 Eylül, Zorlu PSM

İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi, Grammy Ödüllü Buika, dünya turnesi kapsamında Türkiye’ye geliyor. 25 Eylül Zorlu PSM biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.