Haftanın etkinlik rehberi (28 Mart - 3 Nisan)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


On Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)
28 Mart, DasDas

Şahika Tekand’ın 2010’da İstanbul Kültür Başkenti projeleri kapsamında Promethiade Projesi ile yazıp yönettiği ve ışık tasarımını üstlendiği On Adımda Unutmak (Anti-Prometheus), Tekand’ın 2024’te değişen koşulları da göz önüne alarak yazdığı yeni metniyle Studio Oyuncuları ve Freestage tarafından sahneye koyulmakta. Biletler burada. Asya Yigit’in değerlendirmesi için de buraya.


poster: MRE
Cemiyette Pişiyorum Öncesi: Deli Gömleği
28 Mart, Babylon

Yerli sahnenin alt kültür hikâyeleri anlatan kült punk triosu Cemiyette Pişiyorum ile punk ve grunge temelindeki yüksek sesli müziğiyle kendi kitlesini oluşturan Deli Gömleği,  28 Mart Perşembe akşamı Babylon’da sahne alacak. Biletler burada.

Bir Terennüm
29 Mart, Sahne Pulchérie

Gülhan Kadim’in yönetmenliği, İpek Türktan ve Tolga İskit’in performanslarıyla sahnelenen oyun, İstanbul’un farklı iki zamanında yaşanan sokağa çıkma yasağı günlerini konu ediniyor. Biletler burada.

Aile Yalanları
28-29 Mart, Zorlu PSM

Nermin Yıldırım’ın, görünenin ardındakileri şairane dili ve keskin gözlemleriyle ortaya serdiği romanlarından sonra çıkagelen Bavula Sığmayan adlı öykü kitabından uyarlanan Aile Yalanları, Hakan Emre Ünal’ın yönetmenliğinde Melisa Sözen, Ülkü Duru ve Müfit Kayacan’ın performanslarıyla sahnede. Biletler 28 Mart için burada, 29 Mart için burada. Esin Çalışkan’ın değerlendirmesi için de buraya.

Deniz Üster – TERRANULLIUS: Yerçekiminin Hasadı
29 Mart –  18 Mayıs, artSümer Galeri

Jeolojik, bilimsel ve antropolojik araştırmalarını kurgulayarak sanat pratiğiyle örüntüleyen Deniz Üster, son döneme ait çalışmalarını izleyicilerle buluşturuyor. Uzayda ikinci bir yerleşik hayata geçişi ironiyle düşleyen Üster, gökcisimleri üzerinde işgal ve kaynakların tüketimini sözleşmelerle yasal hale getirme çabalarını Yerçekiminin Hasadı alt başlığı ile yorumluyor. Detaylar burada.

Bir Arada: Beats Band – Konuk: Eda Baba
29 Mart, Pera Müzesi

Pera Müzesi ve Beats By Girlz ortaklığıyla her ayın son cuma günü düzenlenen “Bir Arada” konserleri devam ediyor. 29 Mart günü, 90’lar-2000’ler Türkçe pop müziğin kadın şarkılarını seslendiren Beats Band’in sahnesine, şarkıcı ve söz yazarı Eda Baba konuk oluyor. Biletler burada.

Öteki
29 Mart, Maximum UNIQ

Emin Alper’in Dostoyevski’nin aynı eserinden sahneye uyarladığı ve yönettiği ilk tiyatro oyunu, size fiziksel olarak benzeyen ama karakter olarak tam zıttınızı, alter-egonuzu konu edinen özgün bir kara komedi. Oyuncu kadrosunda Cem Yiğit Üzümoğlu, Erdem Şenocak, Derya Karadaş ve Gökhan Yılıkkan’ın bulunduğu oyunun biletleri burada, Başak Tanrıverdi’nin oyuna dair değerlendirmesini de buradan okuyabilirsiniz.

DAR
29 – 30 Mart, Karga

DAR sergisiyle iki gün boyunca 48 kişilik bir ekiple sanatın farklı alanlarında üretim yapan kadın+lar kendilerini ifade etmek için yollar arıyor, üretimleriyle yeni iletişim yollarını deneyimlemek için bir araya geliyorlar. Detaylar burada.

Can Güngör
30 Mart, Zorlu PSM %100 Studio

Müzisyenin dönüşüme teslim olmakla başlayan bir kendini aşma öyküsü olarak tanımladığı 15 şarkılık son koleksiyonu, enstrümantasyonundaki inceliğe hayran bırakırken, çoğunluğu kişisel öykülerden filizlenen şarkı sözleriyle de iç dünyalarımızda ne kadar çok ortaklık barındırdığımızı hatırlatmaya devam ediyor hâlâ. Sular Dar ve dahasını canlı canlı dinlemek için biletler burada.

Seçil – Being
30 Mart – 4 Mayıs, adas İstanbul

Yaşamına ve çalışmalarına Londra’da devam eden sanatçı Seçil, uzun bir aradan sonra yeni bir kişisel sergiyle İstanbul’da. Sanatçının ilk defa gösterilecek ve sergi için üretilmiş işlerinden oluşan Being ile Seçil, önceki çalışmalarına göre renk ve dokunun daha ön plana çıktığı, hareketten beslenen ve parça-bütün ilişkisini vurgulayan işleriyle baş başa bırakıyor. Detaylar burada.

Öbür: Sonsuza Kadar
30 Mart, Bahçe Galata

2016’dan bu yana disiplinlerarası üretimlerini sürdüren Proje Difüzyon, Öbür: Sonsuza Kadar adlı yeni oyununda vampir temasının güncel temsil biçimlerine odaklanıyor. Gecenin, karanlığın ve gizli arzuların izinde yeni aidiyetler ve kimlikler peşinde koşan karakterler, sonunda kaçınılmaz olarak benzer bir gerçekle yüzleşiyor: Biletler burada, Asya Yigit’in değerlendirmesi de burada

Evren Sungur – Kafalar Çift // Kediler Büyük
30 Mart – 30 Nisan, Merkür Art Galeri

Sungur’un 2023’den beri çalıştığı iki ayrı seri Nobody ve Influencer’dan oluşan sergi, “Aidiyet” konusunu ele alıyor ve gündelik hayatta çokça karşılaştığımız bir konuya ismi gibi neşeli bir bakışı hedefliyor. Detaylar burada.

Başar Ünder & Tolga Tüzün
3 Nisan, Eylül Arnavutköy

Eylül Arnavutköy’ün her ayın ilk çarşambası düzenlediği etkinlik serisi “Deneysel Elektronik Müzik Günleri”nin ikinci buluşması 3 Nisan’da. Başar Ünder ve Tolga Tüzün’ün sahne alacağı geceye katılım ücretsiz.

Ayça Telgeren – Kırık Ufuk
27 Nisan’a dek, Galerist

Kırık Ufuk, gelecek öngörülerinin iyice bulanıklaştığı bir ortamda sanatçının bakışını yeniden konumlandırma ihtiyacından yola çıkıyor. Sergiyi, hareket eden bir aks ile Passage Petits-Champs binasının girişinden başlayarak galerinin içinde dolaştıran sanatçı, mekânı bir beden gibi kurguluyor, ona bir çok katmanda temas ediyor. Detaylar burada.

Giriş görseli: Deniz Üster – Ortaya Çıkışın Şiirselliği, 2023