Haftanın etkinlik rehberi (3 - 9 Ağustos)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

A Place To Bury Strangers
3 Ağustos, Blind

New York noise müzik sahnesinin geride kalan 20 yılını şekillendiren gruplardan A Place To Bury Strangers, ilk İstanbul konserini veriyor. Organizasyonu Mevzu Records ve Camerata tarafından gerçekleşen gecede açılışı İstanbullu gruplar SELFBLAME ve Goblin Daycare yapacak. Öncesinde, grubun solisti ve gitaristi Oliver Ackermann ile basçısı John Fedowitz’den, 13-15 yaşlarından itibaren onların içine hangi seslerin işlediğine baktığımız “Ergenlik yılları: A Place To Bury Strangers” dosyasına göz atabilirsiniz.

Güneş Terkol – Işığın Kabuğu
3 Ağustos, Casa Dell’Arte Bodrum

Terkol genelde cinsiyet ilişkilerini mizahi şekilde ortaya koyan dikiş çalışmaları, videolar, eskizler ve besteler yapan bir sanatçı. Sergilenen eserler pamuklu geçirgen tül üzerine boyama,dikiş ve baskı teknikleri ile yapılmıştır. Bu malzeme, Terkol için ikinci bir deri gibidir. Mekana ve ışığa göre farklı şekil alabilir. Şeffaf, ince ve uçucu hafifliğe sahip bu çalışmaları kadınlığın farklı hallerine odaklanır ve doğanın sisli ve pastoral karakterleriyle buluşturur. Detaylar burada

Endüstrimantal: Emin Gök
4 Ağustos, Müze Gazhane

Müze Gazhane’nin 130 yıllık endüstriyel hafızasını müziğin sınırsız dünyasıyla birleştiren Endüstrimantal konser serisi kapsamında bu kez müzik üretirken sırtını ham duygulara, ilkel, sezgisel yaklaşımlara yaslayan, avangart tınıların mimarı Emin Gök sahnede olacak. Detaylar burada.

Bir Yaz Gecesi Festivali 
4-20 Ağustos, Beykoz Kundura

Film ve müziğin uyumlu birlikteliğinden ilham alarak hazırlanan zengin programıyla  ziyaretöilerine Boğaz’ın kıyısında unutulmaz anlar yaşatan Bir Yaz Gecesi Festivali, yedinci edisyonuyla dönüyor. Restore Klasikler bu yıl, unutulmaz film müziklerinin yaratıcısı Nino Rota’ya odaklanırken; sessiz film bölümünde ise yaklaşık 100 yıl öncesinden sirk temalı filmler, usta müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde gösterilecek. Haftanın programında Fellini’nin La Dolce Vita ve filmleri ile René Clément’ın Plein Soleil’i var. Detaylar burada.

Yalnayak
4 Ağustos, Zorlu PSM

Yalnayak, adını Nazım Hikmet’in aynı adlı şiirinden alıyor; müzikal ilhamını ise Anadolu ezgilerinden. Yerel tınıları psikedelik funk, rock sosuyla sunan dört kişilik grup, vokalde Damla Temel, basta Batuhan Camcı, gitarda Semih Düz’ü bir araya getiriyor; elektronik seslerle beslenen aranjmanlar ise Netam imzası taşıyor. Vestel Amfi’deki etkinliğe kayıt olmak için buraya.

Bant Mag. Sound Club: Cem Kayıran
4 Ağustos, Bina

Bina kabinindeki yazlık parti serimiz Bant Mag. Sound Club’da bu kez dümene dergi ekibinden Cem Kayıran geçiyor. Kendisi bu aralar en çok TMNT: Mutant Mayhem müziklerini, Water From Your Eyes’ın yeni albümünü ve Fran Lobo’nun “Armour” parçasını dinliyor. Saat 22.00’de başlar, 02.00’de biter. Katılım ücretsiz.

Cannot Unsee
4-11 Ağustos, Kadıköy Sineması

Esha Sadr ve Ramin Etemadi Bozorg, İran’da Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan Kadın, Yaşam, Özgürlük devrimi ve halkın maruz kaldığı baskı hakkında daha ayrıntılı bilgiler sunulmasına, facianın daha iyi idrakı için zihnimizden asla silinmeyecek anlatılara vesile oluyor. 5 Ağustos Cumartesi 19:00’da Itır Erhart’ın moderasyonunda sanatçılarla dili Türkçe ve Farsça olan bir söyleşi gerçekleştirilecek. Detaylar burada.

Canlı Podcast Buluşmaları #1
5 Ağustos, Müze Gazhane

Merak Listesi Podcast ile tanınan Çağrı Küpeli’nin konuklarıyla farklı başlıklarda sohbete koyulacağı Canlı Podcast Buluşmaları serisi başlıyor. Kurumsal yönetici, yazar ve podcaster Onur Uğur’un konuk olacağı ilk etkinlik, “Farklı Disiplinlerden Öğrenmek” konusunu kurcalayacak. Uğur’un kadim dövüş sanatlarındaki uzmanlığını iş hayatına nasıl aktardığını konuşurken, uzak doğu felsefelerine de değinilecek. Detaylar burada.

Palmiyeler
5 Ağustos, Urla Surf House / 6 Ağustos, Cocoon Beach Club

Geçtiğimiz ay üç konserlik bir Almanya turnesi yapan Palmiyeler, ağustos-eylül aylarında adını İkimiz albümündeki bir şarkı sözünden alan Yaz Bittiğinde Kendimi Kaybetmiştim Tour ile Türkiye’nin farklı şehirlerini dolaşacak. Start bu hafta sonu veriliyor; ilk durak İzmir, ardından Fethiye. Detaylar ve biletler Palmiyeler web sitesinde.

Çıplak Ayaklar Kumpanyası yaz atölyeleri
5-6 ve 9-10 Ağustos, Çıplak Ayaklar Stüdyosu

2003’ten bu yana gösteri sanatları alanındaki üretimlerini genişleterek sürdüren Çıplak Ayaklar Kumpanyası bu sene 20. yaşını kutluyor! Birtakım arşiv çalışmalarına girişmişken yaz atölyelerine de devam eden ekip; 5-6 Ağustos’ta Leyla Postalcıoğlu, 9-10 Ağustos’ta ise Büşra Firidin yürütücülüğünde bedeninizin hareket alanını keşfedeceğiniz  doğaçlama deneyimlerine davet ediyor. Detaylar burada.

İstanbul Cocktail Festival
5-6 Ağustos, KüçükÇiftlik Park

Yaratıcı görünümleri, birbirinden farklı sunumları ile yeme içme dünyasının yıldızı kokteyllerin, Türkiye’deki ilk ve tek festivali İstanbul Cocktail Festival’ın bu seneki edisyonu için geri sayım başladı. Festivalde sahne alacak isimler arasında Mert Demir, Selin, Emir Taha, İlhan Erşahin & Kaan Düzarat, Elderbrook gibileri var. Detaylar burada.

Lear Mutfakta
6 Ağustos, Alan Pa İzmir

Obje tiyatrosu ve hikâye anlatıcılığını daha önce Macbeth Mutfakta adlı oyunlarında harmanlayıp, oyunu bir yemeğe dönüştüren Kadro Pa bu kez “ihanet soslu bir trajedi yemeği” pişirecek. Kral Lear ve dostları adım adım kaçınılmaz acı sona yürürken, tezgâhtaki malzemeler de oyun sonunda bir “yas yemeği”ne dönüşecek. Biletler için buraya.

Melike Şahin
6-7 Ağustos, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Bir feminist marşa dönüşen “BEDELİNİ ÖDEDİM” ve daha nicesiyle birlikte, merhemi elinde bulduğunu anlatan ilk uzunçalarının ardından üretime tam gaz devam eden, yakın zamanda Mabel Matiz’le ortaklaştığı iki şarkı, “Diva Yorgun” ve “Düldül”ü dinlemeye açan Melike Şahin için sırada iki gün üst üste Harbiye konseri var. Biletler burada.

Yıldızlar Altında Sinema: It’s A Wonderful Life / Şahane Hayat
6 Ağustos, Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi tarafından Kalamış Yaz Festivali kapsamında Sinematek/Sinemaevi ortaklığıyla düzenlenen Yıldızlar Altında Sinema açık hava film gösterimlerinde haftanın yapımı bir Frank Capra klasiği. Hikâyeye göre 1945 Noel arifesinde Bedford Falls adlı küçük kasabada George Bailey intihar etmeyi düşünmektedir. Koruyucu melek Clarence Odbody’ye kanatlarını kazanmak için George’u kurtarma görevi verilir ve dünyaya inmeden önce George’un hayatından kesitler gösterilir. George hayatı boyunca kendinden önce başkalarını düşünmüştür… Biletler burada.

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit
7 Ağustos, Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfitiyatro

Nezaket Erden’in tek kişilik performansıyla bir Latife Tekin uyarlaması. Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden dinliyoruz. Onu şehirden korumaya çalışan ailesi Dirmit’in yollarından huylanıyor, ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor! Biletler burada.