Haftanın etkinlik rehberi (4-10 Temmuz)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


İnsancıklar
4 Temmuz, Fuat Paşa Yalısı

Dosteyevski’nin aynı adlı eserinden uyarlanan oyun Makar Alekseyeviç ve Varvara Alekseyevna’nin aşkını anlatıyor. Yürek sızlatacak oyunun yönetmenliğini Mustafa Kaygusuz üstleniyor. Başrollerinde ise Dilfuza Rozıyeva ve Cengizhan Özdilek var. Biletler burada.

Soyut Madde
4 Temmuz – 3 Ağustos, Galeri 77 

Neredeyse sadece soyut eser üretimi gerçekleştiren yedi sanatçıyı bir araya getiren sergi; canlı, dinamik ve coşku dolu anlık jestlerden minimal, tek renkli, planlı kompozisyonlara kadar geniş yelpazede yaklaşımları seyirciye sunuyor. Detaylar burada.

Soft Analog
5 Temmuz, Blind

Soft Analog’un sunduğu disco, funk ve synthwave’in büyülü karışımına kapılmamak elde değil. 2019’dan bu yana aktif olan Ankara çıkışlı ikili, ilk uzunçaları DANS İLLÜZYON’u geçtiğimiz sonbaharda yayımlamıştı. Biletler burada.

Umut Adan – Büyük Yalnızlığa Devam
6 Temmuz, Moda Sahnesi

Umut Adan, anlat – çal tekniği ile gerçekleştireceği tek kişilik performansı “Büyük Yalnızlığa Devam” ile siyaset, edebiyat ve yer yer komedi unsurları içeren performansını  izleyiciyle buluşturacak. Biletler burada.

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit
6 Temmuz, Moda Sahnesi Büyük Salon

Nezaket Erden’in tek kişilik performansıyla bir Latife Tekin uyarlaması. Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden dinliyoruz. Onu şehirden korumaya çalışan ailesi Dirmit’in yollarından huylanıyor, ona âdet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor! Biletler burada.

Disko Tarantello
6 Temmuz, Şahika

Şahika’da katlar arası deneyimlerle dolu bir gece. Pamir Yıldıran’ın pop-up sergisinin ziyarete açılacağı etkinlikte Stamina, :unal, Q-BRA ve YICO kabine geçecek. Detaylar işte burada.

İstanbul Cocktail Festival
6-7 Temmuz, Küçükçiftlik Park

İstanbul’un en iyi kokteyl barlarından sunumlar, uzman miksolojist ve gurmelerden atölyeler, önemli sanatçılardan performanslar, gün boyu sürecek eğlenceli akitiveteler, oyunlar ve dahasıyla sekizinci kez düzenlenen İstanbul Cocktail Festival’da Nightmares on Wax, Lalalar, Adamlar, Dilan Balkay, Son Feci Bisiklet ve Kardelen sahnede. Detaylar burada.

Selçuk Artut – Sonsuza Uzanan Motifler: Yeniden Yorumlar
17 Temmuz’a dek, Hope Alkazar

Geometri ve medya sanatlarını buluşturan Sonsuza Uzanan Motifler: Yeniden Yorumlar deneyimi, sanatçının seyahatlerinden ve çeşitli coğrafyalarda tarihi mimari yapıların desenlerinden ilham alan bir çalışmanın yaratıcı kodlamayla buluşmasıyla karşımıza çıkıyor. Kültürler arasındaki silinmiş izleri tekrar inşa etme arzusuyla bütünlüklü bir süreç olarak ele almaya odaklanıyor. Detaylar burada.

31. İstanbul Caz Festivali
18 Temmuz’a dek, çeşitli mekânlar

Keşifler ve klasiklerin yan yana durduğu; cazın yanı sıra rock, pop, blues, reggae, funk ve farklı türlere de yer veren çok çeşitli bir seçki sunacak festival kapsamında 40’a yakın konserde 200’ü aşkın yerli ve yabancı müzisyen sahne alacak. Gregory Porter, Chris Isaak, Joshua Redman, YolanDa Brown, Arlo Parks, Baptiste Trotignon, Kornél Fekete-Kovács yönetimindeki Modern Art Orchestra ve dahasının bulunduğu programın detayları burada.

Giriş görseli: Pamir Yıldıran