Haftanın etkinlik rehberi (18 - 24 Ocak)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Kendinin Avcısı
18 Ocak – 24 Şubat, Versus Art Project

Oğuz Karakütük küratörlüğünde bir araya gelen sanatçılar; fotoğrafın gerçeklikle kurduğu ilişkiyi, fotoğraf medyumunun kendisi üzerinden tartışmaya kapı aralıyor. Detaylar burada.

Nilipek.
18 Ocak, Karga

Gündelik hayatın tanıdık duygularını yeni kelime ve seslerle betimlemeye devam eden Nilipek., Uydurduğumuz Oyunlarla adını taşıyan yoldaki koleksiyonu kapsamında 11 yeni şarkı yayımlamaya hazırlanıyor şu sıralar. Konserin detayları burada.

Barış Demirel BD Deneyimi
19 Ocak, Babylon

Trompetçi, vokalist, şarkı yazarı ve prodüktör Barış Demirel’in “BD Deneyimi”, pop, hip-hop ve hatta deep house ekseninde türler arası bir yolculuğa çıkarıyor. Müzisyen sahnede, kendi parçalarının yanı sıra “o bilindik, seçkin ve zarif şarkıları” da yeniden yorumluyor. Biletler burada.

Okan Urun’la O Gezegen: Esra Dermancıoğlu / Mavi / Ebru Nihan Celkan
19 Ocak, Bant Mag. Havuz / Bina

O Gezegen’de Okan, misafirleriyle kendi oturma odasındaymış gibi konuşuyor. Merak edilmeyenleri soruyor, üstüne vazife olmayan konuları irdeliyor ve bazen bağlam içi bazen bağlam dışı kalıyor. Her konukla yeni bir gezegenin keşfine çıkıyor. 19 Ocak’ta konuklar: Esra Dermancıoğlu, Mavi ve Ebru Nihan Celkan. Detaylar burada.

Emir Yargın – Klas Pop
19 Ocak, Zorlu PSM

Emir Yargın’ın dikkat çeken vokal performansı ve deneyimli müzisyen dostlarıyla sahneye koyduğu Klas Pop performansları, Türkçe Pop tarihinden nitelikli bir seçkinin hep bir ağızdan söylendiği coşkulu bir deneyim vadediyor. Biletler burada.

Soft Analog
20 Ocak, Blind

Soft Analog’un sunduğu disco, funk ve synthwave’in büyülü karışımına kapılmamak elde değil. 2019’dan bu yana aktif olan Ankara çıkışlı ikili, ilk uzunçaları DANS İLLÜZYON’u geçtiğimiz sonbaharda yayımlamıştı. Biletler burada.

Hedonutopia & Beyaz Hayvanlar
20 Ocak, Alan Kadıköy

Melankolik melodileri deneysel elektronik ritimlerle harmanlayan Hedonutopia, 20 Ocak’ta Alan Kadıköy sahnesinde. Açılışı; KALT’tan Hasan İnceler ve Erman Çağlar ile Göksel Elbüken’i bir araya getiren synth-pop grubu Beyaz Hayvanlar yapıyor. Biletler burada.

Çağrı Sertel
20 Ocak, Rene Lokal

Müziğini anlık değişimlere uğratabildiği ve bu değişimi yönetebildiği bir dünya yaratmayı amaçlayan Çağrı Sertel, Multiverse projesiyle Rene Lokal’de. Biletler burada.

Laura Sperl – Oma
20 Ocak – 4 Şubat, İMÇ

Sergi, sanatçının kendi tasarladığı alet olan “Drehbuch” ile tuttuğu günlüğünden çıkan; içinde kazara oluşmuş lekeler, parfüm sıkılmış bölümler, hızlı karalamalar, adres ve yön tarifleri, isimler, telefon numaraları; rüyalarına dair ayrıntılı metinler, gözlemler, karşılaşmalar, şiirler bulunan sayfalardan oluşuyor. Detaylar burada.

Terörizm
21 Ocak, Zorlu PSM

Bomba şüphesi yüzünden uçağını kaçıran yolcuların terör üzerine sohbeti ile açılan, hepsi birbirinden bencil ve mutsuz insanların birbirine uyguladıkları şiddeti anlatan bir kara komedi. Tülin Özen, Tansu Biçer, Defne Koldaş ve dahasını bir araya getiren oyunun yönetmenliğini ise Saim Güveloğlu üstleniyor. Biletler burada. “Mağdurlar, suçlular ve korkunç duygular: Terörizm” başlıklı incelememize de bekleriz.

Canavar
22 Ocak, Ses Tiyatrosu

Yazarlığını ve yönetmenliğini Tunç Şahin’in üstlendiği; sahnede Tülin Özen, Gülçin Kültür Şahin ve Hakan Emre Ünal’ı buluşturan Canavar, izleyiciyi aile sırlarının ve travmaların birer birer açıldığı bir mutfak masası sohbetine götürüyor. Biletler burada.

Chromas Koro Performansı
Salt Galata

İsmini Latince “renkler” kelimesinden alan, 2015’ten bu yana Başak Doğan şefliğinde geniş bir müzikal yelpazede üreten Chromas korosu 23 Ocak saat 19.00’da,güneşin döngüsünü temsil eden renk ve gölge etkileşimleriyle Salt Galata yapısının mimari unsurlarını öne çıkaran ışık enstalasyonu SPEKTRUM’a eşlik edecek. Detaylar burada.

Cyrano
23 Ocak, DasDas

Cyrano De Bergerac, Ahmet Sami Özbudak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu yorumuyla geçmişten bugüne bir köprü kuruyor. İzleyici, oyunun şiirsel ve masalsı atmosferini arkasına alarak günümüzün güzellik meselelerine, derinliğini kaybetmiş duygulara, aşka, yalnızlığa ve ölüme yeniden bakıyor. Biletler burada.

Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde
23 Ocak – 19 Mayıs, ArtIstanbul Feshane

Optik ve kinetik sanatı küresel bir perspektifle yeniden ele alan, bu akımla yakından ilişkili sanatçıların yanı sıra modernist öncülleri ve çağdaş sanatçıları da bir araya getiren sergi, 20. yüzyıl sanatına bir yolculuk niteliği taşıyor. Detaylar burada.

Aile Yalanları
24 Ocak, Zorlu PSM

Nermin Yıldırım’ın, görünenin ardındakileri şairane dili ve keskin gözlemleriyle ortaya serdiği romanlarından sonra çıkagelen Bavula Sığmayan adlı öykü kitabından uyarlanan Aile Yalanları, Hakan Emre Ünal’ın yönetmenliğinde Melisa Sözen, Ülkü Duru ve Müfit Kayacan’ın performanslarıyla sahnede. Biletler burada.

Kim Bu Ben
24 Ocak, Moda Sahnesi

Yönetmenliğini Engin Hepileri’nin üstlendiği Kim Bu Ben, Rose Leilani imzalı metniyle bugüne dair sözünü, odağına aldığı Daphne ve Adam çifti üzerinden söyleyen aşk dolu bir gerilim. Oyuncu kadrosunda ise Beyza Şekerci, Onur Ünsal ve Neslihan Arslan bulunuyor. Biletler burada.

Biz de Varız!
25 Ocak’a dek, İstanbul Modern

Türkiye sinemasının en yeni filmlerini bir araya getiren bu program, hikâyeleri ve anlatım stilleriyle öne çıkan yenilikçi yapımlardan çok sesli bir seçki sunuyor. Aniden, Boşlukta, Kavur, Sanki Her Şey Biraz Felaket ve dahasıyla… Detaylar burada.