Evil Does Not Exist, Inshallah A Boy ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Ryûsuke Hamaguchi’nin 80. Venedik Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü ile dönen filmi Evil Does Not Exist, Cannes Film Festivali’ne seçilen ilk Ürdün filmi olarak tarihe geçen Amjad Al Rasheed imzalı Inshallah A Boy ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Evil Does Not Exist (Vizyon, 1 Aralık)

Nedir: Çağdaş Japon sinemasının önemli temsilcilerinden Ryûsuke Hamaguchi’den; Japonya kırsalında, kendi hâlinde küçük bir köy hikâyesi üzerinden kapitalizmin ekolojik yıkımına, insanın doğa ile olan ilişkisine dair ahlaki bir sorgulama, bir keşif yolculuğu. Hatırı sayılır festivallerden ödüller toplayan yapım; ormanın içine glamping projesi yapmak isteyen bir şirketle karşı karşıya gelen Takumi ve kızı Hana’yı takip eden tedirgin edici bir dram.

Neye benzer: Oscar ödüllü yönetmen Boon Joon-ho’nun sistem ve insan bencilliği bakımından benzerlik gösteren, tüketim toplumu eleştirisi Okja, türden hoşlananların ilgisini çekebilir.

Kimler var: Drive My Car’ın da müziklerinin emanet edildiği ödüllü besteci Eiko Ishibashi, müzikal desteğinin yanı sıra senaryo yazımında da katkıda bulunmuş.

Inshallah A Boy (MUBI, 1 Aralık)

Nedir: Amjad Al-Rasheed’in ilk uzun metrajı olan Ürdün’ün Oscar adayı filmi, toplumsal gerçekçi bir eleştiri. Yönetmenin kuvvetle altını çizdiğinin; patriyarka, kadın düşmanlığı ve fikirlerini beyan etmekten çekinmeyen cesur kadınlara karşı duyulan dinmek bilmeyen nefret olduğunu söylemek mümkün. Yapım, erkek çocuk sahibi olmanın statü ve başarı sembolü görüldüğü bir toplumda,eşinin ani ölümünün ardından kızını ve evini kurtarmak için hak mücadelesine girişen Nawal’ı merkezine alıyor. 2016’da Screen International tarafından bölgenin gelecek vadeden beş genç yeteneğinden biri seçilen yönetmen ve yazar Al Rasheed, “Kadınlarla dolu bir ailede geçti çocukluğum. Bu yüzden de daha küçükken bu kadınların nasıl bir baskı altında olduklarını ve bu davranış şeklini normalleştirdiklerini anladım. Inshallah A Boy’un senaryosunu yazarken hayatını ailesine adamış, sonunda kendine bile yabancılaşmasına yol açan bir adamla evli yakın bir akrabamızdan esinlendim.” sözleriyle ifade ediyor duygularını.

Meltem Demiraran’ın Amjad Al-Rasheed ile gerçekleştirdiği röportaj buradan okunabilir.

Neye benzer: İranlı Yönetmen Ali Asgari’nin Alireza Khatami ile ortak yapımı, Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümüne seçilen Ayeh Haye Zamini; hayatın her kesiminden sıradan insanların toplumsal baskıların karşısına dikilirken yaşadıkları sıkıntılara, türlü sosyal otorite tarafından kendilerine dayatılan kültürel, dini ve kurumsal kısıtlamalara maruz kalışlarına odaklanıyor. 

Kimler var: Künyede dikkat çeken isimler Mouna Hawa, Yumna Marwan, Hitham Omari…


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Seuwiteuhom / Sweet Home – 2. Sezon (Netflix, 1 Aralık)

Kim Kan-bi & Hwang Young-chan’ın aynı adlı çevrimiçi çizgi romanından uyarlanan dizi. Feci bir kazada tüm ailesini kaybeden Hyun’un; canavarların tüm insanlığı yeryüzünden silmeye çalıştığı yeni bir gerçeklikle mücadele etmesini, kaçma fikrinin bir seçenek değil hayatta kalabilmenin yegâne yolu oluşunu konu alıyor. Serinin ikinci sezonunda esas canavarın kim olduğu sorusunun üzerine gidilirken karakterler bulundukları bölgenin ötesine geçmiş, dizinin genişleyen dünyasına yeni yüzler ve elbette yeni sorunlar ortak edilmiş.

Ölümlü Dünya 2 (Vizyon, 1 Aralık)

“Lokanta işleten, kalabalık, kendi hâlinde bir aile” tanımının ters yüz edildiği ilk filmi takiben Ölümlü Dünya 2; hayatlarını kanun kaçağı olarak sürdüren Mermer ailesi üyelerinin, örgüt eline düşen Zafer’i kurtarmak için bu kez gönül rızasıyla kendilerini ateşe atmalarının başlarına açtığı işlerin etrafında dönüyor. Ali Atay, Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi ellerinden çıkma devam filminin yönetmenlik koltuğunda yine Ali Atay var.

Mon Crime / The Crime Is Mine (TOD, 5 Aralık)

Fransız yönetmen François Ozon’un, Georges Berr ve Louis Verneuil imzalı 1934 tarihli Mon Crime! oyunundan uyarladığı; Büyük Buhran dönemi ABD’si ürünü “screwball komedisi” türündeki yeni uzun metrajı. Yönetmenin “Kız kardeşliğin zaferi hakkında.” şeklinde betimlediği yapım; 1930’lar Fransa’sında, gençliğinin baharındaki beş parasız ve yeteneksiz aktör Madeleine Verdier’in, görüşmeye gittiği ünlü yapımcının ölü bulunmasının ardından işsiz bir avukat olan yakın arkadaşı Pauline’in yardımıyla kendine ait olmayan suçu üstlenmeye ve bu şekilde ün kazanmaya karar verişini konu alıyor.

Zelal Buldan’ın Mon Crime / The Crime Is Mine’a dair düşündükleri burada.


Reservation Dogs
Hâlâ izlemediyseniz

* Reservation Dogs 3. Sezon (Disney+, 29 Kasım)

* Shehar Lakhot (Prime Video, 29 Kasım)

* Virgin River 5. Sezon (Netflix, 30 Kasım)

* A Thousand and One (Apple TV, 1 Aralık)

* Indiana Jones: Dial of Destiny (Disney+, 1 Aralık)

* Lux Æterna (MUBI, 4 Aralık)