Yarım kalan George A. Romero romanı eylülde yayında

Yazı: Güven Yalın

Korku sinemasında zombi filmleri akımının öncüsü olan George A. Romero, 2017 yılında 77 yaşında hayatını kaybetmişti. Night of the Living Dead (1968) filmiyle başlayan serüveninde korku ve sosyal hicvi bir araya getirdiği birçok kült filme imza atan Romero, türün belli başlı detay ve kurallarını ortaya koyan sinemacı olarak anılıyor.

Efsanevi figürün ölümünden önce tamamladığı son işi olan Romero’s The Living Dead adlı çizgi romanı 2020’deki yayınına hazırlayan yazar Daniel Kraus, bu kitap için yaptığı çalışmalar sırasında başka bir keşif daha yapmıştı: Romero’nun henüz sona ermemiş olan, Pay the Piper adlı bir romanı. 

O zamana dek geniş kitlelerin bihaber olduğu Pay the Piper, George A. Romero’nun ailesinin izni ve desteğiyle Daniel Kraus tarafından tamamlandı. Yaklaşık dört yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitap, eylül ayında yazar künyesi George A. Romero ve Daniel Kraus’a verilecek şekilde piyasaya çıkıyor.

Union Square etiketiyle yayımlanacak olan Pay the Piper’ın konusu hakkında şu paragraf paylaşılmış:

“Alligator Point, Louisiana. Nüfus 141. Renée Pontiac adlı genç, tüm hayatı boyunca körfezde dolaşan ölümcül bataklık canlısı ‘Piper’ın (kavalcı) hikâyelerini duymuştur. Ama artık bu efsane, korkunç derecede gerçek gibi geliyor: Çocuklar kaçırılıyor ve korkunç bir şekilde öldürülüyor. Direnmek için Pontiac ve kasabanın çaresiz sakinlerinin; ataları olan kötü şöhretli köle tüccarları Lafitte Korsanları’nın günahlarını kabul etmesi gerekecek. Eğer yapmazlarsa… Kavalcı’ya ödeme yapma zamanı demek.”

Guilermo del Toro ile The Shape of Water ve Trollhunters gibi işlerinde ortaklaşan Daniel Kraus; Autumnal ve Year Zero gibi çizgi roman serileri için kalem oynatmış; korku anlatılarına meraklı okurlarının radarına girmişti.