İmtihansız ve engelsiz “Erkan Oğur Müzik Okulu” açılıyor

1976’da, 22 yaşındayken perdesiz gitarı icat eden ve dünya müzik tarihinde kendine kalıcı bir yer edinen Erkan Oğur, Bodrum Gümüşlük’te açılacak Erkan Oğur Müzik Okulu’yla birikimini yeni nesillere taşıyacak. Dört sınıflık okulda Oğur’un makamsal müzikle evrensel armoninin harmanlandığı özgün müzikal yaklaşımı ve doğaçlama tekniklerine dair dersler verilecek.

Bölgedeki bir ilkokulun restore edilmesiyle hayat bulan Erkan Oğur Müzik Okulu’nun programında Türk Müziği sazlarının yanı sıra kopuz, piyano, keman, klasik gitar gibi enstrümanlara dair atölye çalışmaları ve masterclasslar var. Yılın tamamına yayılacak bir ders programı kurgulanan okulun öğrencisi olmak için bir yaş sınırı bulunmuyor. Üstelik öğrencilerin değerlendirilmeleri de kişisel gelişimleri üzerinden yapılacak. Yani baskı unsuru oluşturabilecek imtihan ve sınavlar Erkan Oğur Müzik Okulu’nda uygulanmıyor.

Okulun mimarisinde engelli öğrencilerin rahat erişim sağlayacağı detaylar da düşünülmüş; rampalar ve gerekli olanaklar sağlanmış. Binanın konumlandığı bölgenin tarihsel zenginliği de restorasyonda muhafaza edilmiş ve derslikler eski günleri çağrıştıracak şekilde tasarlanmış. Henüz derslere dair bir takvim açıklanmış değil ama tahminler derslerin eylülde başlayacağı yönünde. 

Türkiye müzik âleminin en özel figürlerinden biri olan Erkan Oğur’un bu çabasının ne kadar değerli olduğunu tekrar tekrar vurgulamak gerek. Dünya müziğine önemli katkılar yapmış benzersiz bir mirasa sahip Oğur’un bu birikimi paylaşmaya, genişletmeye ve çeşitlendirmeye niyetlendiği bu hayalinin gerçekleşiyor olması çok anlamlı. Okula, ders programına ve eğitimci kadrosuna dair detayları merakla bekliyoruz.