Isınma turu: Zorlu PSM Royal Opera House Gösterimleri

İngiltere’nin en prestijli klasik müzik, opera ve bale sahnelerinin arasında yer alan Royal Opera House canlı yayın gösterimleriyle Zorlu PSM sahnesine geri dönüyor. Bugüne kadar The Nut Cracker, Macbeth, Anastasia gibi pek çok klasiğin Royal Opera House’un mükemmeliyetçi yaklaşımıyla ve yıldız isimlerle hayata geçirilmiş yapımlarını Zorlu PSM sahnesine taşıyan gösterimler 2020’de Uyuyan Güzel balesi, La Bohème, Cavalleria Rusticana ve I Pagliacci operalarıyla %100 Studio sahnesinde devam edecek.

Uyuyan Güzel
17 Şubat 20:00 – %100 Studio

Pyotr Ilyyich Tchaikovsky’nin unutulmaz eserleri eşliğinde sahnelenecek, Rus balesinin klasikleri arasında yer alan Uyuyan Güzel aynı zamanda bale tarihinin teknik olarak icra etmesi en zor koreografilerden bazılarını barındırıyor. Dünyanın en önemli bale ustaları arasında gösterilen Fransız balet, bale eğitimcisi ve koreografı Marius Petipa’nın imzası bulunan Uyuyan Güzel, Royal Opera House yapımı Frederick Ashton, Anthony Dowell ve Christopher Wheeldon’ın Kraliyet Balesi için yarattığı ek bölümlerle geliştirildi. İngiliz sanatçı ve 20. yüzyılın usta sahne tasarımcılarından Oliver Messel’in dokunuşuyla bambaşka bir ihtişama kavuşan bu balenin 17 Şubat’ta Zorlu PSM sahnesinde gösteriminde şef koltuğunda ise Hamburg balesinin baş maestrosu Simon Hewett oturuyor.

La bohème
02 Mart 20:00 – %100 Studio

Giuseppe Verdi ile beraber İtalyan operasının en önemli iki ustasından biri olarak kabul edilen Giacomo Puccini’nin popüler eseri La bohème, Henri Murger’in Scènes de la vie de bohèm isimli romanından uyarlandı. 1840’larda Paris’in bohem Latin mahallesinde yaşayan genç ve yaratıcı sanatçıların tutku, trajedi, zeka ve komedi dolu hayatlarına bir pencere açan La bohème’in Royal Opera House yapımında altı Olivier ödülü bulunan İngiliz opera yönetmeni Richard Jones’un kesin zekasının ve kendine has yorumunun izleri bulunuyor. Royal Opera House’ta en çok sahnelenen opera olma özelliğini de taşıyan La bohème hem türün tutkunları için unutulmaz bir klasik, hem de opera ile ilk kez tanışacaklar için harika bir başlangıç eseri.

Cavalleria Rusticana – I Pagliacci
17 Mayıs 16:00 – %100 Studio

Pietro Mascagni’nin Cavalleria Rusticana ve Ruggero Leoncavallo’nun Pagliacci operaları farklı bestecilerin eserleri olmasına rağmen uzun zamandır beraber sahneleniyor. 19. Yüzyıl İtalyan operasının gerçekçilik akımında kırsal kesimlerde yaşayan halkın öyküleri üzerine odaklanan “verismo” geleneğinin bir parçası olan bu şaheserler, dramatik hikayeleri ve melodik zenginlikleri ile tanınıyor. Damiano Michieletto’nun ilk kez 2015’te sahnelenen Olivier ödüllü prodüksiyonunda ise iki opera da aynı köyde geçiyor ve bu kurgusal bağlantı üzerinden çeşitli karakterler iki eser arasında geçiş yaparak bir bütün oluşturuyor.