Jack Harlow nasıl Jack Harlow oldu?

“WHATS POPPIN” şarkısıyla 2020’ye fantastik bir açılış yapan Jack Harlow, henüz 20’lerinin başında ve şimdiden yaptıklarıyla ayakları yere sağlam basan bir rap yıldızı imajı çiziyor. Genç yaşına rağmen bu kültürün ve müziğin uzun yıllardır içinde olmasının da bunda payı büyük. Kendi özgün sesinin peşinden giden Jack Harlow’un bugün sahip olduğu şöhrete ulaşma; Guitar Hero mikrofonuyla kaydettiği ilk şarkılarından milyonlara hitap eden bir yıldıza dönüşme sürecini mercek altına almak için şimdi doğru zaman!

Rap onun için ne ifade ediyor?

Louisville, Kentucky’de 1998’de dünyaya gelen Jack Harlow, çocukluk yıllarında müzikle haşır neşir olmaya başlamış. Bunda annesinin evde sürekli hip hop dinliyor olmasının önemli rolü olduğunu vurguluyor. “Rap dinlemek bana kendime inanmayı, kendimden emin olmayı öğretti” diyor. Kulaklıklarını takıp müzikle baş başa kaldığında, kendini tamamlanmış hissettiğini ve bu hissin kendisi için önemli bir tetikleyici olduğunu belirtiyor. Yıllar sonra verdiği röportajlarda henüz çocukken bir rap yıldızı olacağından emin olduğunu ve bu hayalin peşinden gitmenin kendisi için kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Guitar Hero mikrofonuyla kaydedilen ilk şarkılar

12 yaşında ilk rap flowlarını yazan Harlow, yakın arkadaşı Sharath’la bu kesitleri şarkıya dönüştürmeye başlamış. Hatta ikili, bir laptop ve Guitar Hero oyununun mikrofonundan oluşan “ev stüdyosu”nda ilk kayıtlarını yapmış. Daha sonra bu parçaları CD’lere basmış ve o sıralar öğrencisi oldukları Highland Middle School’da arkadaşlarına satmışlar. Yedinci sınıfa geldiğinde ilk profesyonel mikrofonunu edinen Jack Harlow, Extra Credit olarak adlandırdığı ilk mixtape’ini de bu sayede kaydetmiş. Kendine seçtiği sanatçı ismi ise Mr. Harlow olmuş. 

Lise yılları ve YouTube’da filizlenen bir kariyer

Orta okulda DIY düsturuyla hazırladığı ilk kayıtlarının ardından lise yıllarında üretimlerini paylaşmak adına seçtiği platform YouTube oluyor. Ev kayıtlarını paylaştığı videolarıyla büyük plak şirketlerinin radarına giren ve teklifler almaya başlayan Harlow, kariyerinin ilk profesyonel adımı için aceleci davranmaktan kaçınmış. İlk resmî yayını olan The Handsome Harlow EP’siyle piyasaya adım attığında henüz 17 yaşını tamamlamamıştı. Louisville çıkışlı film yapımcısı Gill Holland’ın kurduğu sonaBLAST! etiketiyle yayımlanan bu EP’nin akabinde şehirde birçok sold-out konser veren Jack Harlow; Ace Pro, Kelly Portis ve Marty Rich gibi isimlerin prodüksiyonuna imza attığı parçalarıyla hip hop dünyasının merak uyandıran genç yeteneklerinden biri olarak dikkatleri üzerine çekti. 

Huzurlarınızda “Private Garden”

Liseden mezun olduktan kısa bir süre sonra Private Garden ismini verdiği bağımsız plak şirketini hayata geçirdi. İlk yayını kendi mixtape’i 18 olsa da etiketin kadrosunda Louisville’in fokurdayan yeni nesil hip hop dünyasından birçok isim bir aradaydı. Bu esnada kendi şarkılarında ve prodüksiyonlarında da bir karakter oluşuyordu. Akıcı ve pürüzsüz melodiler, içten ve kendi hayatına dair çıkarımlara, başkaldırılara yer verdiği şarkı sözleri ve vurucu beatleri, Harlow’un hip hop’ının temelini oluşturan yapı taşlarıydı. 2016’da Vince Staples konserinin açılışını yapmak üzere seçildi ve performansıyla büyük yankı uyandırdı. 2017’de yine Private Garden etiketiyle Gazebo mixtape’ini yaymladı ve ünü Louisville sınırlarını aştı. Özellikle “Dark Knight” parçası ve sokakta Private Garden’ın diğer üyeleriyle dans ettiği klibi kısa sürede viral oldu. Bu parçanın kariyerinin dönüm noktası olduğunu kabul ediyor Jack Harlow. İnternet ortamlarında kendisine karşı bakışı değiştirdiği için bu parçanın, başarısında önemli bir rolü olduğunu söylese de bir tane daha “Dark Knight” yapıp müziğini formülize etmekten kaçınmaya özen gösterdiğini söylüyor. Bu, genç yaştaki çoğu müzisyenin düşebileceği bir tuzak ve Jack Harlow’un kendini farklı sularda yüzmek konusunda sürekli cesaretlendirmesi çok değerli bir şey. 

Durmak yok!

Kendisine gösterilen ilgi gözle görülür bir biçimde artsa da üretimine ara verme niyeti yoktu. 2018’de yayımladığı 13 şarkılık mixtape, bu dünyada kalıcı olacağının kanıtı niteliğindeydi. Atlantic Records bünyesinde hayat bulan ve yeni nesil hip hop yeteneklerine kapısını açan GenerationNOW’dan yayımlanan Loose, kendine has stilinin ve şarkı yazımının ilk zirvelerinden biri olarak tanımlanıyor. BET Awards’ta Yılın En İyi Mixtape’i kategorisinde Roddy Ricch ve Wiz Khalifa gibi yıldız isimlerle birlikte aday olmasını da sağlayan Loose’u takiben, sonraki yıl yine GenerationNOW etiketiyle gelen Confetti ise en kişisel işi. Hazırlıkları tam bir yıla yayılan Confetti bir konsept albüm olarak tanımlanabilir. İçerdiği 12 şarkı, 20’lerinin başındaki genç bir hip hop yıldızının iç dünyasına, yapmayı sevdiği şeylere ve kendi dünyasını açık bir şekilde paylaşmanın hissettirdiklerine odaklanıyor. Louisville’de kendinden önceki jenerasyonun en dikkat çekici rapçilerinden Bryson Tiller’ın da bu derlemede bir parçada Harlow’a eşlik ediyor. Şarkının 2019 yazında yayımlanan video klibi, YouTube’da 5 milyon barajını çoktan aştı.

“WHATS POPPIN” ve 2020

Çoğu sold-out konserlerle tamamlanan ve 30’dan fazla durağı kapsayan THE MISSION TOUR isimli turnesiyle 2019’u kapatan Jack Harlow’un bir sonraki hamlesi de başarı ivmesini yükseltmeye devam eden “WHATS POPPIN” oldu. İsmini günlük hayatta kullandığı ve “Neler olup bitiyor?” şeklinde çevirebileceğimiz selamlama cümlesinden alan şarkının yazım sürecinde çok yoğun alt metinlerin yer aldığı sözler yazınmaktan kaçındığını söylüyor Jack Harlow. Utah Jazz ve NBA tarihinin en özel oyun kurucularından biri olan John Stockton’a, Disney animasyon dünyasının “villain”larından Shego’ya, doğup büyüdüğü Louisville’deki İtalyan restoranı Vincenzo’s’a atıflarda bulunuyor. “‘WHATS POPPIN’in ilk demosunu dinlettiğim arkadaşlarım, bunun özel bir şarkı olduğunu hissetti ve hemen yayımlamaya karar verdik” diyen Harlow’un, Genius YouTube kanalında yayımlanan ve yaratım aşamasının detaylarını anlattığı video da şiddetle tavsiye edilir. Tabii parçanın, Juice WRLD ve Eminem iş birlikleriyle tanıdığımız Cole Bennett’in yönettiği nefis klibinin ardından…

“Kendin olmak, kendin olmak, kendin olmak”

Jack Harlow şöhretle ve spot ışıklarıyla çok genç yaşta tanışmış olsa da yere sağlam basıyor. DJ Booth’a verdiği röportajında bu konuya ilişkin söyledikleri, kendinin farkında olan genç bir müzisyen olduğu imajının altını kalın kalın çiziyor:

“Çok fazla seyahat edip insanlarla tanışıyorum, konserler veriyorum. Gereğinden fazla uyarıldığım birçok durum oluyor. Ne kadar iradeli bir insan olursanız olun, bir şeylerin etkisinde kalmaktan kendinizi alıkoyamazsınız. Ama filtresiz bir şekilde kendiniz olmak işlerin akışını iyi etkileyen bir detay.”

Jack Harlow, Sweet Action EP’sini 22. yaş gününe denk gelen 13 Mart 2020 tarihinde yayımladı. “WHATS POPPIN”le açılan ve her biri üç dakikadan kısa süren 7 şarkıdan oluşan EP, groove’un bir an bile kaybolmadığı ve pop hissinin önceki işlerine göre daha da belirginleştiği bir çalışma. 12 yaşında bir çocukken şarkılar yazmaya başlayan Harlow, 10 yılın sonunda dijital platformlarda milyonlarca dinlenen, hip hop dünyasının yeni nesli arasında özgünlüğüyle sıyrılan bir yetenek olduğunu ispatladı ve daha fazlasını yapacağından da emin: “12-13 yaşlarındayken dünyanın en büyük rap yıldızı olmayı hayal ediyordum, bunun gerçek olacağından bir gün bile şüphe etmedim.”