Jeff Lemire, ömür boyu Image Comics ailesinde

Essex County Trilogy ve Sweet Tooth gibi işlerin yaratıcısı, ünlü çizgi romancı Jeff Lemire, Image Comics’le ömürlük bir anlaşma yaptı. Durmaksızın üreten Lemire’in bu kararı, daha önce birçok sevilen iş yaptığı Marvel ve DC evrenlerinden çekildiği anlamına geliyor.Yayıneviyle yaptığı anlaşmayla ilgili emin ve heyecanlı konuşan Lemire, senelerdir birçok projede beraber çalıştığı Image’ın ona sağladığı “yaratıcı özgürlük ve destek” için müteşekkirmiş. Image Comics’in Jeff Lemire kataloğuna eklenmek üzere yakın bir tarihte açıklanacak pek çok yeni solo proje ve iş birliği de var. Bone Orchard ve Little Monsterın bu sene için planladığı işlerin sadece başlangıcı olduğunu söylüyor.

Jeff Lemire, bu anlaşmadan sonra aklında soru işareti belirenler için Dark Horse Comics’ten çıkan Black Hammer ve Substack hesabından yayımladığı, hakları kendine ait işlerine istinaden de şöyle bir açıklama yapmış: “Bu anlaşma yalnızca basılı yayınlar için geçerli. Bu demek oluyor ki hem Substack’ten paylaştığım online çizgi romanlara hem de Image’daki basılı işlerime devam edeceğim.” Sanatçıya aynı zamanda anlaşma dâhilinde son birkaç Black Hammer macerasını Dark Horse’tan çıkarması için muafiyet tanınmış. Yani endişelenecek bir şey yok, şu an için her şey olduğu gibi devam ediyor.

2000’lerin başından beri çizgi roman yazan ve çizen Jeff Lemire, hızlıca göze çarpan yeteceği sayesinde Top Shelf Productions’la başlayan yayın yolculuğunda her zaman büyük yayınevlerinin parçası oldu. Başarılı çizgi romancının külliyatı da zaten ödüller kazanmış, eleştirmenlerce övgülere boğulmuş işlerle dolup taşmakta. DC Vertigo’dan yayımladığı Brightest Day: Atom, Frankenstein, Agent of S.H.A.D.E, Marvel çıkışlı All-New Hawkeye, Extraordinary X-Men ve Old Man Logan ve The Valiant’tan Bloodshot Reborn gibi işlerini alt alta yazınca inanılmaz bir liste çıkıyor. 

Ascender, Jeff Lemire - Dustin Nguyen

Jeff Lemire’in Image Comics’le yayımlanan çizgi romanlarından tavsiyelerimiz var tabii. Dustin Nguyen ortaklığıyla yarattığı Descender (2015) ve Ascender (2019), bilim kurgu anlatılarına meraklı herkesin mutlaka kitaplığında bulunması gereken çizgi romanlar. 2020 yazında iki serinin de televizyona uyarlanacağı duyurulmuştu. Scott Snyder iş birliği A.D. After Death (2017) ise üç bölümlük fantastik ve çocuksu bir seri. Yavaş yavaş yeryüzünden silinen bir kasabadaki problemli bir ailenin üç jenerasyonunu işleyen Royal City (2017) ve hâlâ devam eden Andrea Sorrentino ortaklığı Gideon Falls (2018), Jeff Lemire – Image Comics ortaklığıyla hayat bulmuş diğer güzelliklerden.

Yazı: Elif Öz