New York metrosuna teşekkürlerle: Bir Keith Haring derlemesi

Yazı: Zeynepnaz Çiftçi

“Sanat herkes için!” 

Yukarıdaki cümle Keith Haring’in 1980’lerde yazdığı günlüğündeki bir sayfadan alıntı. Ve Los Angeles’taki The Broad’un 27 Mayıs’ta açılacak ilk Keith Haring sergisi esnasında yayımlanacak aynı adlı kitabın Türkçedeki karşılığı. 

Keith Haring: Art Is for Everybody, Haring’in 1978’de New York’taki School of Visual Arts’a kaydolmasının ardından bir metro istasyonunda gördüğü siyah reklam panosuna beyaz tebeşiriyle çizdiği ilk figürler ile başlayan sanat kariyerine dair bir derleme olarak özetlenebilir. Kronolojik ve tematik olarak düzenlenmiş olan kitap, “Keith Haring neden evrensel?” ve “Onu neden hâlâ konuşuyoruz?” sorularını cevaplamayı görev ediniyor.

“Keith buradaydı.” etiketini üzerinde hissettiğimiz işlerinden fazlası var şimdi masada. Art Is for Everybody, Haring’in aramızdan ayrılışından 33 yıl sonra bile hayatlarımızda güzel etkiler bırakmasına edilmiş bir teşekkür. Kitap, bugün hâlâ yaratıcılığını ve aktivitizmini kutladığımız Haring’in çalışmalarının yanında, hatta onlardan daha çok, sanatçının aktivist yanını ele alıyor. 

AIDS sebebiyle hayatını kaybeden Keith Haring’in işlerinde yöneldiği başlıklardan biri de dönemin ABD’sindeki HIV salgınıydı. Nükleer bombalar, ırkçılık, küresel savaşlar, uyuşturucu, şiddet gibi başka pek çok can sıkıcı konu ile de mücadele eden sanatçı,kendisinin de bir parçası olduğu LGBTİ+ komünitesinin haklarını savundu daima. Tam da bunlardan dolayı 1978’de New York’a hediye ettiği çiziminden 45 yıl sonra bile dünyanın her yerinde onun işlerinden bir parça görüyoruz.

Haring, bıraktığı mirasla engellerin yıkılmasına, insan haklarının savunulmasına destek olmaya devam ediyor. Keith Haring: Art Is for Everybody’ye, ABD’de önümüzdeki haziran itibarıyla erişilebilecek. Kitabın Türkiye’de ne zaman yayımlanacağına dair henüz bir bilgi yok. Los Angeles’a yolu düşenler, ekim başına kadar sergiyi ziyaret edebilir.