Ladyfest İstanbul 2 Karma Sergisi’ni görmek için son gün 24 Mayıs

Ladyfest İstanbul kapılarını Dramaqueer’de açmışken, 14 sanatçının farklı teknikler kullanan işlerinden bir araya gelen karma sergiyi henüz görmeyenler, 24 Mayıs Cuma’ya kadar vaktiniz var.

İlk olarak 2000 yılının ağustos ayında Washington’da cinsiyetçiliğe yumruk savuran 2000 kişilik bir kalabalıkla başlayıp uluslararası bir üne ulaşan Ladyfest, “kadınlar tarafından, kadınlar için” ortaya çıktı. 1990’ların başında, müzik endüstrisinin kadın sanatçılar için biçtiği rolleri eleştiren üç üniversite öğrencisinin feminizm ve punk hakkındaki diyaloglarından doğup büyüyen ve kısa zamanda en az 26 ülkeye yayılan Riot Grrrl hareketinin ideolojisi, Ladyfest’in temellerini oluşturdu. Her şehrin kendi kişiliğine göre şekillenen Ladyfest çerçeveyi sadece konser ve söyleşilerle çizmiyor – serigrafi, marangozluk, stop-motion ve sıhhi tesisat dersleri gibi çok yönlü etkinlikler de katılımcıları bekliyor.

Chaos, I Am Your Mistress ile Queer-A kolektifleri tarafından düzenlenen Ladyfest ’19 İstanbul, “anti-normatif ve anti-konformist” oluşumlara ev sahipliği yapan organizasyonuyla 17 Mayıs’ta kapıları açtı ve Dramaqueer Sanat Kolektifi’nin Tarlabaşı’ndaki mekânında karma sergi, atölyeler ve çeşitli konularda söyleşilerle devam ediyor.

Ladyfest 2 İstanbul kapsamında bir araya getirilen, kolaj, heykel, fotoğraf ve enstalasyon gibi farklı tekniklerden oluşan işlerden oluşan karma sergi de 17 Mayıs Cuma günü Dramaqueer’de açıldı. Sergiyi gezmek için son gün ise 24 Mayıs Cuma. Sergide çalışmaları yer alan sanatçılar Sare Taylan, Filiz İzem Yaşın, Esra Açar, Gözde Gürel, Ateş Alpar, Tuğçe Türksoy, Mustafa Gece Uysal, Elif KK, Jekolsvik, Kadir M. Ersoy, Ece Zeytin, Ada Tuncer, Merve Makaroni ve Sava Kayhan. Low-brow akımının grotesk ve karamsar atmosferini kara mizah ile yansıtan illüstrasyonlardan, birbirinden bağımsız fotoğraf ve çizimleri tek kâğıtta birleştirerek hikâyeler anlatan kolajlara ve “women who draw” platformunda yer alan parodik çizgi roman karakterlerine birçok güzellik sizi bekliyor.

Ladyfest programı kapsamında düzenlenen “Psikanaliz Açısından Cinsiyetlenme ve Queer” (Atakan Yorulmaz), Akademi ve Erkeklik (Duygu Altınoluk & Mete Sefa Uysal), Kadın Gözüyle HIV Deneyimi (Pozitif-iz Derneği) panellerinin ardından 23 Mayıs Perşembe günü saat 16:00’da Temmuz Süreyya Gündüz “Deneysel Sinema” atölyesinde “deneysel yöntemlerle yapılan sinemanın neler sunabildiğine eğilirken, aynı zamanda sinemada özdeşleşme, ironi, parodi ve kolaj” konularını detaylandıracak. Saat 18:00’de de Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, “Hiç On(lar)a Sordun Mu?” adlı konuşmasında ikili ilişkilerde “arzu” ve “onay” arasındaki ince çizgiye değinecek.

Ladyfest, kapanışını 24 Mayıs Cuma akşamı Anahit Sahne’de Stockholmlü punk grubu Twin Pigs ile İstanbul’un riot grrl ekibi Secondhand Underpants’in konserleriyle yapacak. Bu konser aynı zamanda geçtiğimiz günlerde yayınlanan HERESY split albümünün de lansmanı. Tüm detaylar için buraya.

(Yazı: Cansu Çubukçu)