Maestro ve tanınmaz hâlde bir Bradley Cooper

Oyuncu kimliğiyle tanıdığımız isimlerin kamera arkasına geçtiğine sık sık şahit olduğumuz Hollywood’da, yönetmenliğe el atıp henüz ilk filmiyle büyük sükse yaratan isimlerin başında geliyor Bradley Cooper. 1937, 1954 ve 1976’da çekilmiş farklı versiyonları da bulunan A Star Is Born’u 2018’de önümüze getiren Cooper, kendisinin canlandırdığı ünlü müzisyen Jackson Maine ile keşfi olan yetenek Ally (Lady Gaga) arasında filizlenen aşkı ve biri şöhret basamaklarını bir bir tırmanırken diğerinin adım adım sona yaklaştığı kariyerlerini odağa alıyordu. En İyi Film dâhil sekiz dalda Akademi Ödülleri’ne aday gösterilen A Star Is Born, meşhur şarkısı “Shallow” ile Oscar ödülüne uzanmıştı.

Yönetmenlikten vazgeçmeye niyeti olmayan Cooper, bir kez daha müziğin başrolde bulunduğu bir yapımla sahalara dönmeye hazırlanıyor: Maestro. ABD’den çıkıp dünya çapında tanınmış ilk orkestra şeflerinden olan ve West Side Story, On the Waterfront gibi filmlerin besteci olarak da tanınan Leonard Bernstein’ın biyografisi olacak filmde, müzisyene hayat veren kişi Cooper’dan başkası değil. Paylaşılan ilk görsellerde başarılı bir protez makyajın altında, tanınmaz hâlde görüyoruz kendisi ve ister istemez “Kariyerinin ilk Oscar’ı yaklaşıyor mu?” sorusu düşüyor akıllara.

30 yıla yayılmış, kompleks bir aşk öyküsünü ele alacak filmde yer alan bir diğer oyuncu, Carey Mulligan ise Bernstein’ın Şili asıllı eşi Felicia Montealegre suretinde gözümüze çarpıyor görsellerde. Kadroda bulunan isimler arasında, ikilinin kızı olarak karşımıza çıkacak Maya Hawke, sanat eleştirmeni John Jonas Gruen olarak izleyeceğimiz Jeremy Strong ve Bernstein’ın gizli bir eşcinsel ilişki yaşadığı klarnet sanatçısını canlandıran Matt Bomer da var.

25 yaşındayken New York Filarmoni Orkestrası’nın başına geçen ve müzisyenliğinin yanı sıra Vietnam Savaşı’na karşı protestoları, sivil haklar üzerine çalışmaları, AIDS krizi döneminde farkındalık uyandırma çabalarıyla da tanınan Leonard Bernstein’ın biyografisi, aslında ilk başta Steven Spielberg tarafından yönetilecekti. Başroldeki Cooper proje için dümene geçmiş olsa da Steven Spielberg, Martin Scorsese ve Todd Phillips gibi üç önemli sinemacı, yapımcı kadrosunda yer alarak desteklerini esirgememiş.

Maestro, 2023 içinde Netflix kataloğunda yerini alacak.