Mia Hansen-Løve’ın Bergman’a adanmış yeni filmi

2020’deki iptalinin ardından bu yıl, 74. edisyonunu gerçekleştirmek üzere 6-17 Temmuz’da geri dönecek olan Cannes Film Festivali’nin nefis programı geçen hafta açıklanmıştı. Ana Yarışma’da yer alacak filmlerden gelen her yeni haberle artan heyecanımızın bu kez kaynağı, Mia Hansen-Løve imzalı Bergman Island‘ın fragmanı.


Things To Come, Eden, Goodbye First Love gibi övgü toplayan yapımlarla çağımızın en heyecan verici seslerinden birine dönüşen yönetmen; All Is Forgiven (2007) ve Father of My Children (2009) ile daha önce Cannes’a ayak basmıştı aslında. Bergman Island’la ise ilk defa Altın Palmiye için yarışacak.

Filmin ana karakterlerinden biri için başlangıçta Frances Ha’mız Greta Gerwig ile anlaşılmıştı ancak takvim uyuşmazlığından ötürü rol, Phantom Thread’in yıldızı Vicky Krieps’e paslandı. Lüksemburglu aktrise oyuncu kadrosunda Tim Roth, Mia Wasikowska, Anders Danielsen Lie, Joel Spira ve Clara Strauch eşlik ediyor.

Bulanık sularda neler oluyor?

Hikâye, yeni projelerinin senaryosunu hazırlamak ve bu süreçte Ingmar Bergman’ın aurasından etkilenme umuduyla, İsveç’in Fårö adasında bir yaz geçirmeye karar veren film yapımcısı bir çifte odaklanıyor. Bu adayı seçmelerindeki motivasyon ise yönetmenin zamanında yaşadığı ve Persona ve Through a Glass Darkly (Såsom i en spegel) gibi başyapıtlarını çektiği topraklar olması. İkili yeni çevrelerini keşfeder, mevsim ve yazım süreci ilerlerken; gerçekle kurgu arasındaki çizgiler silikleşiyor, ilişkileri test ediliyor.

Gözlerimizi İskandinav doğasının büyüleyici güzelliğiyle kamaştırırken kulaklarımızı da Tina Charles’ın “I Love to Love”ıyla şenlendiren, yaz enerjisiyle içimizi kıpır kıpır eden fragmana gitmek için bir tık yeterli.

Yazı: İlayda Güler