"Mindhunter" severlere 3. sezon için açık çağrı

David Fincher önderliğinde, 2017’de hayata geçen suç draması Mindhunter’ın 3. sezonu için beslenen umutların ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz sene Fincher, kreatif ortaklıklarının devam etmesi adına Netflix ile 4 yıllık bir sözleşme imzalamış; bu sözleşme Mindhunter’ın tekrar gündeme alınabileceği konusunda kitleleri heyecanlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta platformun sosyal medya hesaplarından yapılan bir duyuru ile Fincher’dan bir proje geleceği müjdelenince heyecan dalgası oluşmuş fakat bunun belgesel serisi VOIR olduğu ortaya çıkmıştı.

Dizi oyuncularının kontratlarının geçtiğimiz sene yenilenmemesi soru işaretlerine yol açsa da farklı cephelerden gelen açıklamalar projenin resmî bir iptalinin söz konusu olmadığına işaret etmişti. Öte yandan yönetmen, dizinin -sahip olduğu seyirci kitlesine göre- yüksek bir bütçe gerektirmesinin olası bir devam sezonun önündeki engellerden biri olduğunu da açıkça belirtti.

Hâl böyle olunca Amy ve Senna gibi önemli belgesellerden tanıdığımız, Akademi ödüllü Asif Kapadia’dan geçtiğimiz günlerde bir Mindhunter hamlesi geldi. Yapımın ilk sezonunda rejiye el atan Kapadia, dizinin takipçilerine yeni sezon taleplerini Netflix’e bildirmeleri konusunda açık çağrıda bulundu. En son müzik belgeseli  1971: The Year That Music Changed ile adından söz ettiren yönetmen, dünyanın dört bir yanından izleyici kitlesine sahip olan Mindhunter‘a yönelik ilginin sürmesi hâlinde, projenin tekrar gündeme gelmesinin olası olduğunu söyledi.

Mindhunter’ın akıbeti ne olur bilinmez ama Fincher şu günlerde, önümüzdeki ay Paris’te çekimlerine başlayacağı The Killer üzerine yoğunlaşmış gibi görünüyor. Fransa menşeili bir çizgi romanın uyarlaması olan filmin başrolünü Micheal Fassbender üstlenecek. Geçtiğimiz günlerde Tilda Swinton’ın da projeye dahil olduğunu öğrenmiştik.

Yazı: Zeynep Kıymacı