Mon Crime, Donadona ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde François Ozon ile Isabelle Huppert’i 21 yıl sonra aynı sette buluşturan Mon Crime, Ali Kemal Güven’in kuir sinemaya göz kırpan anason kokulu aşk öyküsü Çilingir Sofrası, Gibi ile yıldızını parlatan Ahmet Kürşat Öçalan’ın hem yazıp hem de başrolde konumlandığı Donadona ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Mon Crime
(Vizyon)

Nedir: François Ozon’un “kız kardeşliğin zaferi hakkında” sözleriyle tarif ettiği yeni filmi, 90 yıl öncesinin Fransa’sında konumlanan, muzip bir komedi. Beş parasız aktris Madeleine Verdier, ünlü bir yapımcıyı öldürmekle suçlanınca -onun gibi genç ve işsiz- avukat arkadaşı Pauline’i yanına alarak bir plan yapıyor. Peki kendisine ait olmayan bir suçu üstlenerek, çok istediği şöhrete erişebilecek mi?

Neye benzer: Başlıca referansının 1930’ların Amerikan komedileri olduğunu gizlemiyor yazar – yönetmen.

Kimler var: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Fabrice Luchini, Dany Boon, André Dussollier ve diva Isabelle Huppert derken; Fransa’nın süper yıldızlarıyla ışıldayan bir oyuncu kadrosu var Mon Crime’in.

42. İstanbul Film Festivali’nde izlediğimiz Mon Crime’e dair daha fazlası için buraya alalım.

Çilingir Sofrası
(GAİN)

Nedir: Boğazda düğümlenenler, içte ukde kalanlar, bir türlü dile gelmeyenler; acabalar, belkiler ve en çok da keşkeler… Yıllar sonra Beyoğlu’nda, kilitlerin açıldığı bir sofrada bir araya gelen iki okul arkadaşı, Emir Can ile Yusuf Efe’nin öyküsü Çilingir Sofrası. Biri artık evli ve çocuklu olan iki eski “dost” demlendikçe, özgür ve toksik maskülenliğin hâkim olmadığı bir coğrafyada başka bir hikâyelerinin olabileceğini fark ediyorlar.

Neye benzer: Andrew Haigh’in Weekend’ine benzer bir kalp sızısı yarattığını söylemek mümkün.

Kimler var: Ali Kemal Güven’in yazıp yönettiği filmde Ahmet Rıfat Şungar ile Barış Gönenen’in İstanbul, Ankara, Adana Altın Koza gibi festivallerden ödülle ayrılan performanslarına dikkat. Oyuncu kadrosunda ayrıca Adnan Devran, Gülhan Kadim, Ecrin Bolkar var.

Ali Kemal Güven’le film üzerine sohbetimize erişmek için tek tık yeterli.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Donadona (MUBI)

Gibi ile yıldızını parlatan Ahmet Kürşat Öçalan’ın hem yazıp hem de başrolde konumlandığı komedi, prömiyerini 41. İstanbul Film Festivali’nin Antidepresan bölümünde gerçekleştirmesinin ardından MUBI’de. Oyunculuk yaparak geçinmeye çalışsa da büyük maddi sıkıntılar çeken Ali’nin, hayallerden vazgeçmenin sınırının nerede çizilmesi gerektiği üzerine soru işaretlerini kahkahalara çeviriyor Donadona. LCV (Lütfen Cevap Veriniz) ile tanıdığımız yönetmenler Kaan Arıcı ve İsmet Kurtuluş, ezber bozan işleriyle yaratıcı ortaklıklarını sürdürüyor.

Guardians of the Galaxy Vol. 3 (Vizyon)

Marvel’ın sevilen uyumsuzlar takımı, altı yıllık bir bekleyişin ardından James Gunn’ın rejiyi devralmasıyla beyaz perdede. Ekip Knowhere’de bir düzen kurmuş kurmasına fakat Rocket Raccoon’un çalkantılı geçmişinin yankıları, hayatlarını alt üst olmak üzere… Gamora’nın yasını hâlâ tutan Peter Quill dostlarını toplamasıyla, tehlikeli ancak bir o kadar hayati bir yolculuğa start veriliyor. “Özellikle üçüncü fazdan sonra ilaç gibi gelecek” filme dair hislerimiz şuradan okunabilir.

White House Plumbers (BluTV / HBO)

Succession ve Veep’in yapımcı kadrosundan, Richard Nixon dönemi ABD’sinin kirli çamaşırlarını ortaya seren bir mini dizi… Watergate skandalının ardındaki E. Howard Hunt ve G. Gordon Liddy’nin, gayretle korumaya çalıştıkları başkanlık koltuğunu nasıl devirdiğini anlatan White House Plumbers, Nixon’ın siyasi kariyerini sonlandıran olaylar zincirinin perde arkasını ekranlara getiriyor. Woody Harrelson, Justin Theroux, Lena Headey ve Domhnall Gleeson gibilerinden ödül sezonuna göz kırpan performanslar da cabası.

Queen Charlotte: A Bridgerton Story (Netflix)

Bridgerton’ın romantizmine ve entrikalarına doyamayanlar, toplaşın! Golda Rosheuvel’in hayat verdiği Kraliçe Charlotte’ın iktidara yükselişini keşfe çıkaran yeni uzantıda, karakterin Kral George ile evliliği, bu evliliğin hem büyük bir aşk hikâyesine hem de toplumsal bir değişime nasıl sebebiyet verdiği masaya yatırılıyor. Shonda Rhimes yaratıcı kadronun lideri olarak tekrar kameranın arkasında; taze yüzler India Amarteifio, Corey Mylchreest ve Arsema Thomas ise önünde.

* Star Wars: Visions – 2. sezon (Disney+)

* Bupkis (Peacock)

* Silo (Apple TV+)

* A Small Light (National Geographic)

* The Other Two – 3. sezon (HBO Max)

* Unicorn: Warriors Eternal (Adult Swim)