Müstesna Records ve Ransom Note’tan dayanışma albümü

Yazı: Güven Yalın

“Arada kalmış müzikleri paylaşma” amacıyla kurulan ve 2018’den bu yana faaliyetlerini sürdüren İstanbullu bağımsız plak şirketi Müstesna Records, Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerindeki ihtiyaç sahipleriyle dayanışma amaçlı bir toplama albüm projesini hayata geçirdi. Londra merkezli çok yönlü oluşum Ransom Note’un tematik toplamalara odaklanan etiketi Dance Music From Planet Earth ile güç birliğinde hazırlanan Turkey & Syria Earthquake Relief Comp. albümünün 25 parçalık ilk bölümü Bandcamp aracılığıyla yayımlandı.

Toplamada hem Türkiye’den hem farklı ülkelerden 48 prodüktör, müzisyen ve organizatörün katkısı var. Gilb’r, Dollkraut, Alessandro Adriani, Eva Geist gibi Avrupa elektronik müzik sahnesinde özgün yaklaşım ve pratiklerin peşinden giden müzik insanları ile Age Reform, Fosil, Fluctuosa, Emre Can Swim, Ahu, Basicdisarm gibi lokal sahneden heyecan uyandıran pek çok ismin daha önce yayımlanmamış parçalarını bir araya getiriyor Turkey & Syria Earthquake Relief Comp. Vol. 1. Elde edilecek gelir; Türkiye’de Bir Kira Bir Yuva, Suriye’de ise Molham Team organizasyonuna aktarılacak.

Beş parça dışında albümün mastering işlemleri Salih Topuz tarafından yapılmış. Kapak tasarımı ise Berk Çakmakçı’dan. Albümün Yiğit Karaahmet tarafından kaleme alınan tanıtım metni de hemen aşağıda. 

Türkiye ve dünyadan tüm müzikseverlere!

Türkiye ve Suriye, 6 Şubat 2023’de iki büyük depremi (7,7-7,6) aynı gün yaşadı. Depremin şiddeti, gerçekleştiği alanın genişliği, bölgenin demografik kalabalıklığı, hazırlıksız yakalanmanın getirdiği organizasyonluk; sert mevsim şartlarıyla birleşince yıkımın etkisi daha da arttı. Aradan geçen sürede tüm bu olumsuzluklara rağmen dünyadan ve Türkiye’den toplanan acil yardımlar bölgeye ulaştırılmaya çalışılsa da yaşanan olayın trajikliği karşısında maalesef yetersiz kalıyoruz.

Bu amaçla Müstesna Records (TR) ve Dance From Planet Earth (Ransom Note) (UK) işbirliğiyle bir yardım kampanyası düzenlemeye karar verdik. Kampanyanın ilk bölümü 1 Mart Çarşamba günü Bandcamp üzerinden yayınlanacak.

Bu yardım kampanyası için 48 lokal ve global organizatör, prodüktör ve sanatçı iş birliği içinde olsak da tüm dinleyiciler ve gece hayatı takipçileriyle birlikte sayımızın bundan çok daha fazla olduğunu biliyoruz.

Kimimiz aynı coğrafyada kimimiz binlerce kilometre uzakta da yaşasak müzikle bir araya gelen herkesin, yaşadıkları mutlu anlarla birlikte trajedilerinin de ortak olduğunu düşünüyoruz.

Bu dev ailenin bir parçası olduğuna inanan herkesi yardımlaşmaya bekliyoruz.

Daha güzel günlerde görüşmek üzere…