Müzisyenlerden mektuplar: Kate NV

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık. 

Son albümü Room for the Moon’la 2020: En iyi 100 yabancı albüm listemizde 4 numarayı kapan Moskovalı müzisyen Kate NV yanıtlıyor.

“Sanırım duygusal olarak o kadar hassas bir noktaya geldim ki kayıt yapmaya başlayamıyorum bile.”

“2020’de müzikal anlamda neredeyse hiçbir faaliyetim olmadı. Sadece remix yaptım. 2020 benim için resmen bir remix yılı oldu. Kötü bir his. ‘Hiçbir şey yapmama’ döngüsünü tamamlamak için tatile bile çıkmam gerekti. Bu süreçte doğrudürüst müzik yapmadığım için müzikle ilişkimin nasıl değiştiğini kestirmem de güç. Her şey eskisine göre daha anlamsız geliyor. Ama elbette bunda bir sorun yok.”  

“Baharda evde kalma süreci gayet iyiydi, yaz da güzel geçti ama sonbahar ve kış çok kötü ve depresifti. Atlatabileceğimi düşünüyordum ama bir hissizliğe yakalandım ve baş edebilmek için yeterli enerjiyi bulamadım. Sıfır sehayatle geçen bir yıl bana Moskova’da yaşamamın imkansız olduğunu gösterdi. Çünkü güneş yok. Güneşe çok ihtiyaç duyuyorum. Soğukla baş edebiliyorum ama gri gökyüzüyle edemiyorum. Keşke edebilsem. Ama olmuyor.”

“Sanırım duygusal olarak o kadar hassas bir noktaya geldim ki kayıt yapmaya başlayamıyorum bile. Bunun değişeceğini umuyorum. En büyük motivasyonum sıfırdan bir şeye girişip ne olacağını görmek. Çocukken ağaç ev inşa etmek gibi. Heyecan duyduğun için bir şeye girişmek. Küçükken ortaya çıkacak sonuç için değil, bir şeyi yaratma sürecini sevdiğim için bir şeyler yapardım. Halen aynı noktadayım. Son bir yılın bana sabırlı olmayı öğrettiğini sanıyordum. Ama artık bundan o kadar da emin değilim. Ama kesin bir şey var ki bir şeylerin değerini ve ufak şeyleri kutlamanın önemini daha iyi anladım.” 

“Pandemi dışında Rusya’da yaşayan bir birey olarak Rusya’daki protestolar beni derinden etkiliyor. Gerçekten çok ürkütücü ve karanlık bir noktadayız. Ülkemdeki politik ortam beni çok zorluyor. Ama insanlara baktığımda umudumuz olduğunu görebiliyorum.”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...