Ne dinlesek: Deradoorian, Bahr, Khruangbin, Mx. Sür & Q-bra ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…


TEKLİ: Deradoorian – Corsican Shores 
(Anti) 

Angel Deradoorian’ın 18 Eylül’de yayımlanacak albümü Find The Sun’dan dinlediğimiz “Saturnine Night”, “Monk’s Robes” ve “It Was Me” adlı parçaların arasına katılan dördüncü tekli. Parça endişeler, bilinmezlikler, keşfedilenler, reddedişler arasında evrende süzülürken; nihayetinde atmosferde kendine ait bir cennet yaratan bir kadın hakkında. Angel, kendi hayatımızın güneşini bulmak için bize yol gösterirken aslında hepimizin aynada kendine sormaktan çekindiği soruları sormaya devam ediyor: “Why so scared to dive? / It’s not like it was the first time” (Neden dalmaktan bu kadar korkuyorsun? Bu ilk kez olmuyor ki) 

TEKLİ: Ezhel & Murda – Made In Turkey 
(Noah’s Ark VOF)

Ezhel ve Murda’nın elinden çıkan tüm diğer işler gibi paylaşıldığı andan itibaren yüzlerce hip hop sever bünyenin kulaklıklarında yankılanan yeni tekli “Made In Turkey” klibiyle birlikte geldi. “Ankara’dan dünyaya açılan” Ezhel ile Murda ikilisinin bu parçası, geçtiğimiz ocak ayında paylaştıkları “Bir Sonraki Hayatımda Gel” gibi, hit olma yolunda ilerliyor.

EP: Bahr – I Resist
(Dokuz Sekiz Müzik)

İstanbullu grup Bahr’ın ilk stüdyo çalışması I Resist, içselleştirilmiş ve her ince detayında büyük bir titizlik barındırdığı hissini veren bir folk rock albümü. Türkiye’de İngilizce sözlü müzik namına yazılmış en nitelikli liriklerden bazılarının bu albümde olduğunu söylemek hiç abartılı olmaz. Yusuf Bahar, Secondhand Underpants’den tanıdığımız Ceren Bettemir ve Ars Longa davulcusu Nihal Saruhanlı üçlüsünün altı şarkılık albümü, yoğun ve karanlık bir atmosferle açılıp coşkulu bir şekilde sonlanırken, dinleyeni de duygudan duyguya savuruyor. 

TEKLİ: The Flaming Lips – My Religion Is You
(The Flaming Lips / Bella Union)

Grubun geçtiğimiz ay paylaştığı “Flowers Of Neptune 6”in ardından gelen ikinci tekli ve yoldaki albümün de habercisi. American Head, İkiz Kuleler’e yapılan saldırının yıl dönümü olan 11 Eylül’de yayımlanacak. Derin bir Amerika eleştirisiyle şekilleniyor gibi duran albümden dinlemeye açılan bu parçanın klibinde yine alevler içinde yanan bir çayırda vokalist Wayne Coyne’u izliyoruz.

TEKLİ: Kaitlyn Aurelia Smith – Lagoon 
(Mexican Summer)

Kaitlyn Aurelia Smith’in The Mosaic of Transformation albümünün ardından paylaştığı yeni tekli, deniz kenarındaki kayalıklarda istiridye kabuklarının peşine düştüğümüz anların ferahlığıyla yıkanıyor. “Lagoon”; Ariel Pink, Mary Lattimore ve Tim Presley gibilerini dinlediğimiz Mexican Summer plak şirketinin heyecan verici yeni projesi Looking Glass serisinin bir parçası.

TEKLİ: Mx. Sür & Q-bra – ALAN2020
(XSM Recordings)

“Nefret batsın çiçekler açsın!” 28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın son gününde, dans ederek eşlik edeceğimiz ve iyileştirici bir etkiyle dillere dolanacak “ALAN2020”yle kavuştuk. Mx. Sür’ün electronica ve erken dönem techno izleri taşıyan prodüksiyonunun üzerine Q-bra’nın bir tekerleme söylercesine verdiği mesajlar, dayanışmayı büyütüyor. Şarkı kalabalıkların sokakta yankılanan “Nerdesin aşkım? Burdayım aşkım!” sloganlarıyla sonlanırken, özlediğimiz onur yürüyüşlerinin havasını gözlerimizi kapayıp içimize çekiyoruz.

TEKLİ: Lafawndah – You, at the End
(Latency)

Sözleri Kate Tempest’ın The Woman The Boy Became şiiriyle şekillenmiş yeni Lafawndah teklisi, aynı zamanda The Fifth Season albümünün habercisi. Björk severler için Lafawndah’ın yeni parçasının sanatçının ilk işlerindeki müzikâl atmosferi andırdığını ekleyelim.

ALBÜM: Jessie Ware – What’s Your Pleasure?
(Universal Music)

Jessie Ware’in dördüncü albümü. Pop müziğin ne kadar açılabildiğini; 80’lerin soul ve caz geleneklerini yanına alarak yer yer synthlerle bezediği melodileriyle kanıtlar nitelikte. Jessie Ware, melankolik Jessie’yi geride bıraktığı bu enerji dolu albüm için Kindness, Metronomy’den Joseph Mount, James Ford ve Midland gibileriyle çalışmış.

TEKLİ: Widowspeak – Money
(Captured Tracks)

Widowspeak’in beşinci albümü Plum şeftali ağaçlarının kokularıyla odaları doldurmaya hazırlanırken albümden dinlediğimiz ikinci tekli “Money” oldu. Molly Hamilton’ın yumuşacık sesi dream pop ve psikedeli arasında gezinirken, Robert Earl Thomas’ın gitarından dökülen kirli tınılarla tekrar ediyoruz: “Para ağaçta yetişmiyor” ama “Hayal ettiğin her şeyin gerçek olabileceği” bir dünyadasın. “Yaşamak için harika bir zaman.”

TEKLİ: Bade Nosa – 28
(Ada Müzik)

Geçtiğimiz aylarda ilk teklisi “Kendim Abla”yla hayatlarımıza dokunan Bade Nosa, yeni parçası “28” ile bir kavuşma anına davet ediyor. Sisli ve yoğun bir atmosferle başlayan parça tıpkı klibi gibi adım adım güneşli ve keyifli anlara doğru açılıyor. Nostaljiye dalmanın yarattığı çekimserliği bir yana bırakarak birlikte hatırlıyor olmanın mutluluğuna dalıyoruz. 

ALBÜM: Khruangbin – Mordechai 
(Dead Oceans) 

Yeni Khruangbin albümü, Laura Lee’nin şarkı söylemeye yönelmesiyle “hatırlamak” üzerine sözlerle işleniyor ve enstrümantal parçalarla dinlemeye alıştığımız Teksaslı grubun yepyeni bir yanıyla tanıştırıyor. Groove’uyla taşıdığı içsel yolculuklara, unutmaya ve hatırlamaya, anıları yaşatmaya değinen 10 şarkılık Mordechai’nin en hareketli duraklarından biri “Pelota”.

TEKLİ: F.Ö.K – Defo 
(Bug Music)

Üç haftada bir yeni bir teklisiyle selamlaştığımız Kadıköy çıkışlı punk rock grubu F.Ö.K., yine futbol referansları ve tribünde hep bir ağızdan söyleme hissiyatı barındıran “Defo”yla nabız yükseltiyor. Yaz sonunda 12 tekliyle tamamlanacak yeni F.Ö.K. albümü Borcumuz Olsun ismini taşıyor.

TEKLİ: Fantastic Negrito – I’m So Happy I Cry (feat. Tank)
(Bağımsız)

Fantastic Negrito’nun “How Long?” ve “Chocolate Samurai”ın ardından paylaştığı bu parça, (Tiny Desk yarışmasını kazanan) iki güçlü sesi bir arada dinleme fırsatı yaratıyor. Yüksek enerjisi ve nefis vokalleriyle blues tınılarını okşayan “I’m So Happy I Cry”, daimi korku ve hayatta kalma çabasıyla baş ettiğimiz yaşamın değişmesiyle yaşanan derin mutluluk üzerine. Müzisyenin yeni albümü Have You Lost Your Mind Yet?’le buluşma tarihimiz 14 Ağustos.

TEKLİ: Lianne La Havas – Weird Fishes
(Warner Records) 

İngiltereli müzisyenin, Radiohead’in 2007 çıkışlı efsane albümü In Rainbows’tan en sevdiği parçaya yaptığı bu cover’ı daha önce konser kayıtlarında dinlemiş olanlara güzel bir haberimiz var: Lianne La Havas’ın yorumuyla “Weird Fishes”, stüdyo kaydıyla, müzisyenin 17 Temmuz’da yayımlanacak aynı adlı albümünde yer alacak. 

TEKLİ: Burna Boy – Wonderful
(Atlantic Records)

Nijeryalı müzisyenin yeni teklisi, yoldaki Twice As Tall albümünde neşeli bir gezintiye çıkaran ikinci parça. “Wonderful” perküsyonların yankılarıyla İngiliz ve Afrika dillerini harmanlanlarken; iki farklı kültürden beslenen ritimleriyle tembel vücutlarımızda titreşimler yaratıyor.

TEKLİ: Sarper Ateşer – In Haste Up There
(Bağımsız)

Kendi başına yaptığı kayıtlarını bir bir paylaşmaya başlayan Sarper Ateşer, deneysel rock tandanslı “In Haste Up There”le akışkan bir melodik evren inşa ediyor. June of 44, Shipping News gibi Louisville çıkışlı indie rock gruplarına gönül vermişlerin kaçırmaması gerektiğini düşündüğümüz parçanın, Ateşer’in salgın sürecinde evinin balkonundan çektiği görüntülerle hazırlanmış klibi de tek kelimeyle enfes.

TEKLİ: Crack Cloud – Tunnel Vision
(Meat Machine)

Şu sıralar gitar müziği geleneğinin farklı dönemlerine referanslar barındıran ve ilk albümünü yayımlamak için gün sayan birkaç grubu heyecanla takip ediyoruz. Kanada çıkışlı Crack Cloud da bu gruplardan. Meat Machine etiketiyle ilk albümünü önümüzdeki ay yayımlayacak ekibin son teklisi “Tunnel Vision”, post punk sever bünyelere yaşadığını hissettirecek cinsten!

EP: Farketmez – C.A.S
(Tamar Records)

İspanya, Avustralya ve Türkiye’den müzisyenlerden oluşan Farketmez, üç yılın ardından yeni kayıtlarla karşımızda. 70’ler psikedelik rock severlerin mutlaka kulak vermesi gereken C.A.S.; uzun sololar, groove’lar, senkoplar ve iniş çıkışlarla canlandıran bir etkiye sahip. İlk dinlemelerde favorimiz, albümün en oyuncu parçalarından “Mono Reflex”.

TEKLİ: Jónsi – Swill 
(KRUNK)

Birçoklarını Nordik rüzgârların esintileriyle tanıştıran Sigur Rós’tan Jónsi, geçtiğimiz aylarda uzun bir aradan sonra yayımladığı ilk solo parçası “Exhale” ile yolda yeni bir albüm olduğunun sinyallerini vermişti. Shiver isimli albüme birçok sürpriz sıkıştıran Jónsi’den ikinci tekli “Swill”, harika bir klip eşliğinde paylaşıldı.

TEKLİ: SONIC BOOM – Pleasure
(nu-DC Records)

Vokalde Elif Çağlar, basta Alp Ersönmez, tuşlu çalgılarda Çağrı Sertel ve davulda Volkan Öktem’den oluşan ekip, 2019’dan bu yana verdiği konserlerde kendi bestelerinin yanı sıra R&B, hip hop ve elektronik müzik hitlerine yaptığı yorumları da seslendiriyor. Salgın sürecinden önce stüdyoya giren SONIC BOOM, bu kayıtlardan ilk güzellik olan “Please”le taze ve heyecan verici bir ses evreni inşa ettiğini gözler önüne seriyor. Grup üyeleriyle parça üzerine yaptığımız söyleşi burada.

EP: Büyük Ev Ablukada – Efsanelere Dadanmak
(Olmadı Kaçarız)

Fırtınayt’ın üzerinden üç yıl geçmişken, Büyük Ev Ablukada sürpriz bir EP’yle çıkageldi. 4 şarkılık EP’nin ismi Efsanelere Dadanmak ve dört eski Büyük Ev Ablukada şarkısının yeni versiyonlarından oluşuyor. Sürpriz kısaçaları oluşturan parçalar, dört Büyük Ev Ablukada üyesinin prodüktörlüğünde hazırlanmış. 

TEKLİ: Dinner Party – Freeze Tag (feat. Phoelix)
(Sounds of Creshaw)

2010’larla birlikte filizlenen yeni nesil cazın öncü figürleri Kamasi Washington, Robert Glasper, Terrace Martin ve 9th Wonder, taptaze bir süpergrupla caz, soul ve rap estetiklerini harmanlamaya devam ediyor. Yeni projelerine Dinner Party ismini veren dörtlü, ilk parça “Freeze Tag”i klibiyle birlikte yayımladı.

TEKLİ: Sun Ra Arkestra – Seductive Fantasy
(Strut Records)

Öncü caz kolektifi Sun Ra Arkestra, 20 yıl gibi uzun bir sürenin ardından yeni bir stüdyo albümü duyurdu ve kozmik caz seven bünyelerde büyük heyecan yarattı. Albümden yayımlanan ilk parça ise 1979 çıkışlı On Jupiter’da yer alan “Seductive Fantasy”nin yeni yorumu. Chad VanGaalen işi animasyon klip mi yoksa şarkı mı daha etkileyici hâlâ karar veremedik!

Haftalık radarımıza takılan tüm albüm ve tekliler Spotify listemizde!

Yazı: Asena Büyük, Cem Kayıran