Ne dinlesek: Yves Tumor, Willow, Koray Kantarcıoğlu ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

EP: Yves Tumor – Asymptotical World
(Warp)

Günümüz müzik sahnesinin en ilgi çekici zihinlerinden Sean Bowie nam-ı diğer Yves Tumor, 2020’nin En İyi 100 Yabancı Albümü listemizde de üst sıralarda yer alan Heaven to a Tortured Mind’ı takiben kısaçalar formatında bir derleme. Her yayınıyla yeni ufuklara yelken açarak büyüleyen Yves Tumor, bu kez punk damarı kabarmış lo-fi pop şarkıları yapmış. Tek kelimeyle muazzam. 

TEKLİ: HAIM – Cherry Flavored Stomach Ache
(Universal Music) 

Kız kardeşler triosu HAIM’den, yakında izleyeceğimiz Netflix filmi The Last Letter From Your Lover için kaydedilmiş yeni bir tekli. Bol bol retro esintili, içinizi kıpır kıpır edecek, kiraz tadında bir kayıt.

ALBÜM: Wavves – Hideaway
(Fat Possum Records) 

San Diegolu garage pop grubu Wavves, 4 yılın ardından Johnny Cash ve honky-tonk ilhamlı yeni albümüyle karşımızda. Şarkılar, Nathan Williams’ın çocukluk evine dönüş macerasının çıktısı olarak, evin arkasındaki küçük bir kulübede yazılmış. Hideaway, büyümenin getirdiği birtakım hayal kırıklıklarıyla dolu karamsar sözlerle zıtlaşan güneşli tınıların alaycı bir birlikteliği.

TEKLİ: Armonycoma or slt – Cûdi 
(M4NM)

roadside.picnic’in yarısı; solo üretimlerinde karanlık ve atmosferik prodüksiyonlara ağırlık veren Armonycoma or slt’nin yeni teklisi. Aynı zamanda 30 Temmuz’da yayımlanacak Uğultu isimli albümünün de habercisi. Şarkının tüm prodüksiyonunun yanı sıra volkanik patlama görüntülerini derleyen eşlikçi video kolajı da Armonycoma or slt hazırlamış. 

TEKLİ: W.H. Lung – Showstopper
(Melodic)

2019 çıkışlı Incidental Music’e henüz doyamamıştık ki W.H. Lung’dan yeni bir albüm müjdesi geldi. Sonbaharı bekleyeceğiz ama ilk tekli “Showstopper” ile heyecanımız epey yükseldi bile. “Terler içinde küçük bir salonda birlikte dans etmeyi, bir grup arkadaş canlısı güzel yabancıyla bir olmayı ne kadar özlediğimizi hatırlatan şarkılar yazdık” diyor ekip basın açıklamasında. “Showstopper”, neler yaşandığını hatırlamadığınız bir gecenin ertesi sabahına götürüyor. Nostaljik tınılarla dansa kaldığı yerden devam.

ALBÜM: Koray Kantarcıoğlu – Havuz I-II
(Cloudchamber Recordings)

Koray Kantarcıoğlu’nun sonik deneyleri devam ediyor. Uzun soluklu 2 parçadan oluşan yeni çalışması, lo-fi ambient sularında gezinmekte. Düşsel bir evrende yankılanan ses bütünlerinin kaynak materyalleri yine Koray’ın Türkiye’den uçsuz bucaksız kayıt arşivi. Önceki işlerinde olduğu gibi bir loop havuzu etrafında şekillenen parçalarını bu kez bilgisayar ortamında değil; analog bir kurulumla işlemiş. 

ALBÜM: Willow – lately I feel EVERYTHING
(MSFTS Music / Roc Nation)

Akıllara J. Paul Sartre’ın “Ruhun gençliği ebedidir ve gençlik ebedidir” sözünü getiren bir albüm. Bangır bangır! Hem çok eğleniyor hem de isyankâr bir şekilde içinde birikenleri haykırıyor Willow. Konuk listesi de oldukça kabarık: Travis Barker, Tierra Whack, Cherry Glazerr, Avril Lavigne ve Ayla Tesler-Mabe.

TEKLİ: TORRES – Thirstier
(Merge Records) 

Indie rock sularından Mackenzie Scott, namıdiğer TORRES’in yakında gelecek albümüyle aynı adı taşıyan teklisi. Bir sakin bir yüksek seyreden enstrümanlara eşlik eden vokallerin de sürekli karakter değiştirdiği, oldukça dinamik bir parça. Sözler, hakikaten arzuların şahlandığı bir ânın ürünü mü yoksa TORRES’imiz narsist birinin eline mi düşmüş, karar sizin.

ALBÜM: Bacao Rhythm & Steel Band – Expansions
(Big Crown Records) 

Hamburg çıkışlı funk oluşumu, steelpan’in sınırlarını zorlamaya devam ettiği nefis bir albümle çıkageldi. Expansions, grubun kendi besteleriyle birlikte orijinallerini anlamanızı güçleştirecek kadar özgün coverlardan oluşuyor. Sadece müzik dinlemeye ayırdığınız zamanlarda kulaklarınızı şenlendirmesi haricinde, arkada çalsın anları için de oldukça keyifli bir seçenek.

TEKLİ: Tycho & Benjamin Gibbard – Only Love
(Mom+Pop / Ninja Tune) 

Tycho ve Death Cab for Cutie’nin Benjamin Gibbard’ı ısrarla tekrarlıyor: “Burayı yalnızca sevgi kurtaracak!” Şarkının sözleri ilhamını, yaşam alanlarını bir madencilik şirketinin elinden kurtarmaya çalışan yerlilerin hikâyesinden alıyormuş. “Only Love”, Tycho’nun yarattığı masalsı elektronik zemine Gibbard’ın katmanlı vokallerinin eklenmesiyle oluşan, ütopyalara adanmış bir mantra gibi. 

TEKLİ: Emin Gök feat. Eve Biōn – Lady V
(Kanto Records)

Emin Gök’ün yakında buluşacağımız kısaçaları Prayer in a Void’dan ikinci tekli. Yoğun synthesizer katmanlarıyla yaptığı açılışın ardından Afrika enstrümanlarıyla doğanın sürekli evrilişine ses veriyor. Gök’e bu parçada Kanto Records kataloğunda da yer alan Hollandalı ikili Eve Biōn eşlik etmekte.

ALBÜM: V.A. – ALLOPOP
(La Soutteraine)

Fransa’nın yeni nesil müzik sahnesinde neler olup bitiyor, merak edenleri bu albüme alalım. Yaratıcı plak şirketi La Soutteraine’in 20 şarkılık ALLOPOP derlemesinde pop müziğin farklı uzantılarında gezinen yeni sesler bir arada.

TEKLİ: Nova Norda – Doya Doya
(Bağımsız)

“Dertlerim akşamdan kalmış, kendimden kaçıyorum” diyor Nova yeni şarkısında. Sıcak yaz havasıyla dolup taşan parçanın prodüktör koltuğunda daha önce de çeşitli parçalarda müzisyenle çalışmış Ufuk Kevser var. Akılda kalıcı melodilerle bezeli şarkısı için “Korkusuzca sevmek üzerine yazlık, taze bir parça” tanımını yapıyor müzisyen.

TEKLİ: Bad Bad Hats – Detroit Basketball
(Don Giovanni Records)

Minneapolis çıkışlı alternatif pop grubu Bad Bad Hats, 3. stüdyo albümünü fazlasıyla catchy bir şarkıyla duyurdu. Solist Kerry Alexander, öpücüklerini hak eden ve tüm parasını Detroit Pistons’a yatırmayacak bir sevgili hayali kuruyor. Oldukça eğlenceli bir klibi de var, buradan izlenebilir.

EP: Congulus – Tılsım
(Hexe Music)

İstanbullu psikedelik rock üçlüsü Congulus’un yeni EP’si. Grubun tabiriyle “içsel yolculuklarının yeni durağı”. Tamamı enstrümantal 4 parçadan oluşan Tılsım, progresif fikirler ve sürükleyici partisyonlarıyla 25 dakikalığına sizi başka diyarlara taşıyor.

TEKLİ: Syd – Fast Car
(Columbia Records)

10 yıl önce ODD FUTURE bünyesinde faaliyet gösteren The Internet’le hayatımıza giren Syd, sihirli vokallerini solo prodüksiyonlarıyla üflemeye devam ediyor. 2021’in ikinci teklisi “Fast Car”, duygulu bir ballad-ımsı. Siyah LGBTİ+ kadınlara adadığı şarkısının bir Ford Bronco’da geçen romantik klibi de burada.

TEKLİ: BADBADNOTGOOD – Signal From The Noise
(XL Recordings)

8 Ekim’de yayımlanacak yeni BADBADNOTGOOD albümünden ilk tekli. Uzun ve ağır ağır alevlenen bir açılış sekansının ardından grubun imzası hâline gelen bir koşturmanın içinde buluyoruz kendimizi. İçine sanki 4-5 şarkı birden serpiştirmişler gibi. Albümün nefes kesen bir konuk seçkisi var: Laraaji, Arthur Verocai, Kariem Riggins, Terrace Martin ve Brandee Younger.

Yazı: İlayda Güler, Cem Kayıran