“Ozark”ın dördüncü sezon çekimleri ve yoğun COVID-19 önlemleri

Netflix’in hit dizilerinden Ozark’ın dördüncü sezonuyla final yapacağı duyurulmuştu. 14 bölümden oluşacak veda sezonu, 7 bölümlük iki kısım hâlinde paylaşılacak.

Pandemi sebebiyle ertelenen çekimlere dair yeni bir takvim oluşturan yapımcıların, sette nasıl önlemler almaları gerektiği ve ideal çalışma ortamlarında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda danışmanlarla görüşmeler yaptığı ve sağlıklı bir ortam yaratma konusunda adımlar attığı belirtildi. Dizinin yaratıcılarından ve başrol oyuncularından biri olan Jason Bateman, IndieWire’a verdiği röportajda süreçle ilgili detayları paylaştı. 

Dördüncü Ozark sezonu için sete giriş tarihi 9 Kasım olarak belirlenmiş. Atlanta yakınlarında çekilen dizinin, bölgedeki vaka sayılarının artışı sebebiyle her türlü olumsuz senaryoya hazırlıklı olduklarını belirtiyor Bateman. Sette ortalama 60-70 kişinin bir arada çalıştığını ve kimi zaman ufak mekânlara girmeleri gerektiğini hatırlatan Bateman, “Her hafta testler yapılacak ve her hafta pozitif sonuçlar da çıkacağını biliyoruz” diyor ve güvenli bir set ortamı yaratmak için her türlü tedbiri aldıklarının altını çiziyor.

Dizinin şimdiye dek yayımlanan üç sezonunun ilk iki bölümlerinde yönetmenliği de üstlenen Jason Bateman, ikinci sezonla bir Emmy de kazanmıştı. COVID-19 önlemleri çerçevesinde dördüncü sezonda yönetmen koltuğuna geçmeme kararı aldığını da röportajda şu sözlerle açıklıyor: “Normal şartlarda yine ilk iki bölümü ben çekecektim. Fakat salgınla ilgili tüm protokollere, rehberlere baktıktan sonra bir yapımcı olarak böyle bir karar almak zorunda kaldım. Oyunculardan birinin yönetmenlik de yapmasına izin veremezdim.” Bateman’ın anlattıklarına göre, bir oyuncunun testinin pozitif çıkması durumunda tüm set ekibinin evlerine dönüp karantinaya girmesi gerekecek. Kamera arkasında bir vaka çıkması durumundaysa bu kişinin yerine başka biri gelecek ve çekimler devam edecek. Oyuncuların sette sadece kendi sahneleri geldiğinde kalabalığa karıştığını ama yönetmenin her an her şeyle ilgilenmesi gerektiğini de hatırlatıyor Jason Bateman ve final sezonunda yönetmenlik yapamayacak olmasının kalp kırıcı olduğunu belirtiyor.

Ozark’ın üçüncü sezonu tam 18 Emmy adaylığıyla, drama dalında en çok aday gösterilen iki diziden biri oldu. Bateman ve ekibinin dördüncü sezon için neler planladığı büyük merak konusu.

Jason Bateman’ın yakın gelecekte yönetmen ve yapımcı olarak yer alacağı iki başka proje daha var. Bunlardan biri Gus Krieger’ın Superworld isimli bilim kurgu romanının film uyarlaması. Diğeri ise Stranger Things yıldızı Millie Bobby Brown’la güçlerini birleştireceği yeni Netflix dizisi The Girls I’ve Been.