90’lar, kola savaşları ve dev bir soru: Pepsi, jetim nerede?

Netflix kataloğuna 17 Kasım’da eklenen Pepsi, Where Is My Jet?, dört bölümünü tek nefeste izleten bir belgesel serisi. 90’lara dair popüler kültür referanslarıyla dolup taşan, akıllara durgunluk veren bir gerçek olayı masaya yatıran belgesel, 1996’da başlayan “Pepsi iç, bir şeyler kazan” kampanyalarının yol açtığı ve uzun süre gündemi meşgul eden bir dava süreci hakkında.

Ne hakkında?

Pepsi’nin 90’larda yayımladığı akıllara zarar bir reklam filmi, yeterli Pepsi puanını toplamanız hâlinde bir savaş jeti kazanacağınız vaadinde bulunuyor. Odakta, reklamın sonuna “bu bir şakadır” tadında bir uyarı koyulmadığını fark eden ve o zamanlar 20 yaşında olan John Leonard’ın “ben 23 milyon dolar değerindeki bu jeti alırım” diye gaza gelerek başladığı mücadele var. Fonda ise dönemin dünyayı kasıp kavuran kola savaşları…

Zaman dilimi ve mekân 

Çoğunlukla ABD’nin çeşitli eyaletlerini ziyaret ederek 90’ların neredeyse tamamına yayılan bir dava sürecini izliyoruz. Arada Filipinler’e de uğrayacağız.

İlk intiba?

“Hmm, yeni bir şey gelmiş, neymiş bu?” ile “Bu akşam planlar iptal, Pepsi belgeseli oley” arasında geçen süre maksimum 20-25 saniye. 

İzlemeden önce bilmemiz gerekenler

*Piyasada Coca-Cola ile rekabet edebilmenin yolunu reklam kampanyaları ve promosyonlarda bulan Pepsi, aralarında Madonna, Mike Tyson, Cindy Crawford ve Shaquille O’Neal’ın da bulunduğu ünlülerle çalışarak genç kitleyi hedefliyor: “Pepsi Generation”

*Leonard v. Pepsico, Inc olarak tarihe geçen dava ABD’deki hukuk okullarında müfredata girmiş bir olay.

Belgesel nasıl yöntemler/malzemeler kullanıyor? 

Hikâyenin parçası olan hemen herkesle röportajlar yapılmış. Bazı bölümler yer yer ihtiyaçtan yer yer estetik tercihlerle profesyonel oyuncularla canlandırılmış. Tabii arşiv görüntüleri de ilgi çekici. Michael Jackson’ın “Billie Jean” şarkısının sözlerini “Pepsi Generation” sloganına uyarladığı reklam filmi, lütfen aklımdan çık!

Bir yandan Coca Cola – Pepsi savaşını da ısıtma girişimi de belgesel boyunca tebessüm ettiren anlara sebep oluyor.

Bir de tabii olayların gidişatını bilmeyenler için twist yaratmak adına bazı kurgusal ve dekoratif müdahaleler de mevcut ama spoiler vermek istemem.

En çok neyi sevdin?

John Leonard’ın bu işe kendini çılgınca adamasını ama bunu bir saplantı hâline getirip altında ezilmek yerine bir yatırım fırsatı hatta bir start-up gibi kurgulaması gerçekten etkileyici. Çok ince hesaplar ve büyük planlar yapıyor. Hatta bu jete sivil birinin sahip olup olamayacağını teyit etmek için Pentagon’u bile arıyor! Belgesel ve röportaj veren kişiler de bu detayın üstünde sıklıkla duruyor. Reklamcılar “Bu şakayı milyonlarca kişi ciddiye almadı ama John Leonard isimli 20 yaşında bir genç bir jet kazanabileceğine inanıyor” diyerek durumu hafifletiyor ama daha ilk bölümle birlikte şunu çok iyi anlıyoruz: John Leonard bu jeti gerçekten istiyor.

En çok neyi merak ettin?

Leonard v Pepsico, Inc, 90’larda ABD medyasında büyük yankı uyandıran bir davaya dönüşmüş elbette. Tüm televizyon kanalları ve radyolar süreci yakından takip ediyor. Acaba böyle bir olay günümüzde yaşansaydı, internet ve sosyal medya çıkan kararı ya da yaşananları nasıl etkilerdi?

En az neyi sevdin?

İlla bir şey söylemek gerekirse; profesyonel oyuncularla çekilen canlandırma sahneleri biraz cheesy ama kurgu durumu kurtarıyor. 

Kimler sever? 

90’lar popüler kültürüne ilgi duyanlar, büyük markaların nasıl yönetil(eme)diğini merak edenler, hayalperestler… 

Bunu seven şunları da sever

Çok uzağa gitmeye gerek yok, yine Netflix kataloğundayız: Untold serisinin The Rise and Fall of AND1 bölümü, üstüne iyi gider. 

Formu dolduran: Cem Kayıran