Reddit platformunun 2019 güncesinde ilginç istatistikler var

Açıldığı 2005 tarihinden beri kümülatif olarak ilerleyen ve kullanıcıların katkısıyla devasa bir bilgi arşivine ev sahipliği yapan Reddit, 14. yaşını bitirirken geçtiğimiz yıla dair ilginç istatistiklerini kullanıcılarıyla paylaştı. Genel kullanım oranlarına bakıldığında geçen yıla göre yüzde 30’luk bir artış yakalayan site aylık aktif 430 milyon kullanıcı ile Twitter’ın önüne geçti. Buna ek olarak yıl boyunca 199 milyon gönderi, 1,7 milyar yorum ve 32 milyar upvote ile kütüphanesini genişletmeye devam etti. Bunların yanında sitenin ikonu olarak görülen Grumpy Cat’in vefatı, Game of Thrones’un Daenerys Targaryen’i Emilia Clarke’ın kurduğu vakıf için başlatılan bağış hareketi ve bazı kullanıcıların ekmekleri ağaçlara zımbalama çılgınlığına kadar giden pek çok viral olay da Reddit’in 2019 yılı güncesine eklendi.

2019 yılında Reddit’in en çok upvote edilen postu ise epey sansasyonel. Geçtiğimiz şubat ayında Reddit’e 150 milyon değerinde yatırım yapan Çin merkezli şirket Tencent (dünyanın en büyük oyun firması) aynı zamanda Çin’in sansür politikalarının da en büyük savunucularından biri. Reddit’in Tencent’la olan anlaşmasını protesto etmek isteyen Reddit kullanıcıları, Çin devlet başkanı Xi Jinping’e benzerliğinden dolayı bütün siteyi Winnie the Pooh resimleriyle doldurdu. Aynı süre zarfında 1989 yılında Tiananmen Meydanı’nda gerçekleşen protestolar sırasında çekilen bir fotoğraf r/pics isimli bir kullanıcının paylaşımıyla beraber sitenin gündemine oturdu. Bir tank konvoyunun önünde tek başına siper olan protestocunun fotoğrafı, çekildiği dönemde basın ve düşünce özgürlüğü için savaşan öğrenciler için bir sembol haline gelmişti. Şimdi 30 yıl sonra tekrardan, aynı fotoğraf bu kez Çin’in internet üzerinden sürdürdüğü sansürcü anlayışı protesto etmek için kullanılırken 228.000 upvote ile 2019’un rekorunu kırdı.

Diğer istatistiklere bakıldığında Reddit kullanıcılarının tecrübelerini paylaştığı, kimi zaman ünlülere kimi zaman ilginç olaylar yaşamış insanlara sorularını yönelttiği AMA (Ask Me Anything) gönderileri arasında Bill Gates, 110.000 upvote ile yılın en çok soru sorulanı olurken, onu Susam Sokağı’ndan Cookie Monster ve 2020 ABD başkanlık adayı Andrew Yang takip etti. Diğer yandan güzellik, moda ve evlilik konularına kullanıcıların ilgisinin ciddi oranda arttığı gözlemlenirken; veganlık, yemek tarifleri, Hong Kong’ta yaşanan protestolar, Donald Trump, yeni doğacak bebeğe isimler, fitness, Joker, Game of Thrones ve daha birçoğu Reddit’in 2019 karnesini oluşturdu. Reddit, yeni yüzyılın insanlık tarihini sansürsüz ve özgürce belgeleyen kolektif bir oluşum olarak 2019 yılını kapatırken başlıklar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz