Ronnie Spector (1943 - 2022)

Ronnie Spector, ya da gerçek adıyla Veronica Greenfield, 20. yüzyıl popüler müzik tarihine tabuları yıkan ve yeni yollar açan bir figür olarak adını yazdırmış bir ses. 15 yaşında New York’ta kurduğu grubu The Ronettes ile birçok klasiğe imza atan Ronnie Spector, beyaz erkeklerin egemenliğindeki sektörde Siyah kadın olarak verdiği varoluş mücadelesiyle hâlâ birçokları için ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Bir süredir kanserle mücadele eden müzisyen, 78 yaşında hayatını kaybetti.Ronnie, ablası Estelle ve kuzeni Nedra Talley Ross ile 1950’lerde kurduğu “The Rondettes” adlı grubuyla, New York’ta küçük prodüksiyonlarda ve yerel şovlarda sahne almaya başlıyor. The Apollo Theatre sahnesine çıkarak dikkatleri üzerine toplayan genç kadınlar, 1961’de adlarını The Ronettes olarak değiştiriyor ve Colpix Records ile sözleşme yapıyor. Bu dönem “I Want a Boy”, “What’s So Sweet About Sweet Sixteen”, “I’m Gonna Quit While I’m Ahead” ve “My Guiding Angel” parçalarıyla mütevazı bir başarı yakalayan ekip, büyük sıçrayışını prodüktör Phil Spector ile tanışınca yapıyor. “Be My Baby”, “Baby I Love You,” ve “I Wonder” hitleri sansasyon yaratıyor. 

The Ronettes

Phil Spector, daha sonra Ronnie’nin partneri oluyor ve Ronnie’ye altı yıl boyunca psikolojik şiddet uyguluyor. Onu tehdit etmek için evin bodrum katında bir tabut sakladığı bile kayıtlara geçmiş. 2003 yılında oyuncu Lara Clarkson’ı evinde rus ruleti oynatarak öldüren fakat serbest bırakılan Phil Spector, bu korkunç cinayetten 2009 yılında hüküm giymişti. Dava süresince birçok kadın, Spector tarafından daha önce silahla tehdit edildiğini söyledi. Bir kadına da silah zoruyla tecavüz etmeye yeltendiği ortaya çıktı. Ronnie Spector, 1990’da yayımlanan otobiyografisi Be My Baby: How I Survived Mascara, Miniskirts, and Madness’ta bu ilişkide maruz kaldığı istismarı belgelemişti. 

Ronnie, Phil Spector’dan ayrıldıktan sonra kariyerine solo olarak devam etti ve önce Unfinished Business (1987) ve daha sonra da She Talks to Rainbows (1999) albümleriyle uluslararası başarı yakaladı. Bir yandan Phil Spector’ın şarkı haklarıyla ilgili açtığı davalarla boğuştu. The Beatles, The Rolling Stones gibileriyle birlikte turneler yapan The Ronettes, gençlik öfkesi ve sosyal özgürlüğün sembolü olarak hatırlanıyor. Grup, 2007’de Rock & Roll Hall of Fame’e dâhil edilerek onurlandırılmıştı. 

Ronnie Spector

Geçtiğimiz yıl Ronnie Spector ve mirası hakkında biyografik bir film çekileceği, A24 ve New Regency’nin yapımcı olarak projede yer alacağı açıklanmıştı. Hatta başrolde Euphoria, Dune, Spider-Man gibi yapımlarda izlediğimiz Zendaya’nın olacağı, bu ismin de bizzat Ronnie Spector tarafından seçildiği yönünde haberler çıkmıştı. A24 ve New Regency’nin Be My Baby: How I Survived Mascara, Miniskirts, and Madness kitabının film haklarını aldığı, biyografinin kaynak materyalinin de bu otobiyografi olacağı biliniyor.