Söz plak şirketlerinde: Mevzu Records

Bant Mag. No:74’te Türkiye’den ve dünyadan, 2020’yle birlikte çeşitli süreçlerden geçen çok farklı ölçekler ve farklı motivasyonlardaki plak şirketlerine sorduk: Bu süreçten işler nasıl etkilendi? Müziğe olan yaklaşım ve üretimleri değiştiren / dönüştüren bir süreç oluyor mu? Oluyorsa ne anlamda oluyor? Talepler neler? Öğrenilen bir şeyler oldu / oluyor mu?

Mevzu Records yanıtlıyor

Merkez: İstanbul
Katalogda kimler var: Padme, Hedonistic Noise, ria, Asperger
Ne zamandır var: 2018’de kuruldu

“Evlere hapsedilmiş eziyet içerisindeki büyük köpekler gibiyiz.”

“Bizim yaptığımız şeye bir ‘iş – business’ denemez; yapmak istediğimiz ve yapmak için boğuştuğumuz – kavga verdiğimiz şeyler için bir dans pisti daha uygun bir tabir olabilir. Bu süreçten bu pist konserler ve fiziksel birlikteliğimiz açısından oldukça zedelendi. Bir seneyi aşkındır şarkılar, albümler, görseller, videolar üretmeye devam ediyoruz ama bu ürünlerin karşılığını bağırışlar, haykırışlar, itişmeler, kan ve ter olarak alamıyoruz. Evlere hapsedilmiş eziyet içerisindeki büyük köpekler gibiyiz. Enerjimizi atabileceğimiz, eski okul bir şekilde sosyalleşebileceğimiz alanlar elimizden alınmış durumda ve ne zaman geri verilecek bunlar bize, verildiğinde aynı şartlar yeniden yeşerecek mi, biz aynı insanlar olacak mıyız hiç mi hiç bilmiyoruz.”

“Müziğe olan yaklaşımlarımız çok değişmedi. Yukarıda bahsettiğimiz gibi son hız üretmeye devam ediyoruz ama bunları birileriyle yakın temas hâlinde paylaşamadıktan sonra ‘ne yapıyoruz biz, neden yapıyoruz?’ gibi sorular sormaya başlayacağımızdan ürkmüyor da değiliz.”

“Talebimiz falan yok. Kime ne talepte bulunacağız zaten bu konu bizim için tamamıyla muallak. Talepte bulunmak için özneler gereklidir. Bizim için bu özneler yok hükmünde. Bizi zaten var olduğundan bu yana her zaman yok saymaya ve hatta kafalarımızı ezmeye yemin etmiş devlet kurumlarına mı talepte bulunacağız? Alt kültürle zerre alakası olmayan, olsa da bunu bir yarar aracı olarak kullanmaktan öteye gidemeyecek topluma mı talepte bulunacağız? Açıkçası bu süreç içerisinde gerçekten bu işten ‘para’ kazanan, daha doğrusu hayatını bu işlerle idame ettiren emekçiler dışında ağlayıp zırlayanlar bize oldukça komik geliyor. Götümüzle gülüyoruz.”

“Acı, kayıp ve özlem kavramlarını çok güzel öğrendik bu sene!”

“Günün gerçeklikleri ve olası yollar: Söz plak şirketlerinde” dosyasını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.