TEB Ödülleri, oyuncu kategorisinde cinsiyet ayrımı gözetmeyecek

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri jürisi yeni ödül dönemi için çalışmalara başladı. İki yeni kategorinin eklendiği 2023 ödülleri mayıs sonunda sahiplerini bulacak ve oyuncu kategorisinde cinsiyet ayrımı yapılmayacak.

Tiyatro alanında eleştiri disiplininin geliştirilmesi için faaliyet gösteren, 74 üyeyle çalışmalarını sürdüren Tiyatro Eleştirmenleri Birliği bu yıl 30. kez gerçekleşecek TEB Ödülleri sürecine bazı yeniliklerle başlıyor.  

2023 senesinin mayıs ayında verilmesi planlanan 30. TEB Ödülleri, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği üyesi olan 11 kişilik jürinin kararıyla belirlenecek. Jürinin aldığı karar doğrultusunda, bu seneden itibaren TEB Ödülleri “oyuncu” kategorisinden “kadın/erkek oyuncu” ayrımı kaldırıldı. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin “oyuncu” kategorisi “Yılın Oyuncuları” olarak adlandırılacak ve cinsiyet ayrımı gözetmeyecek. Sektörde hâkim olan toplumsal cinsiyet normlarına karşı farkındalık yaratabilecek, yüz güldüren bir karar. 

Benzer bir aydınlanma örneği 2020’de Malatya Film Festivali’den gelmiş; karar, “değerlerimizle bağdaşmadığı” iddiasıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edilmişti. 

Yeni kategoriler

TEB Ödülleri’ne bu sene iki yeni kategori eklendi: “Yılın Yönetmeni” ödülü ve “Genç Ekip” ödülü. “Genç Ekip” ödülü kendi imkân ve çabalarıyla tiyatro yapan, faaliyet süresi en fazla iki sene olan toplulukların işlerine dikkat çekmek amacını taşıyor.  

1 Mart 2022 ile 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında prömiyer yapan ve seyirciyle en az 10 kez buluşmuş oyunların değerlendirmeye alınacağı TEB Ödülleri, toplamda yedi kategoriden oluşacak:  

Yılın Yapımı 
Yılın Yönetmeni 
Yılın Oyuncusu / Oyuncuları
Yılın Metni / Yazarı 

TEB Onur Ödülü 
TEB Özel Ödülü 
Yılın Genç Ekibi  

TEB jürisi bu sene şu isimlerden oluşuyor: Erdoğan Mitrani, Tijen Savaşkan, Zerrin Yanıkkaya, Hasibe Kalkan, Tuba Aksu Şener, Handan Salta, Bahar Çuhadar, Gülin Dede Tekin, Mehmet Konuk, Eylem Ejder, Yusuf Dündar.  

Fotoğarf: Paolo Chiabrando (Unsplash)