Televizyon âlemine hoş geldin Penguin

Marvel sinematik evreni Disney+’ın dizi projeleriyle dallanıp budaklanadursun, yarışta geri kalmaya niyeti olmayan HBO Max ve DC, bir süredir hummalı bir hazırlık sürecinin içine girmiş durumda. Matt Reeves’in büyük beklentilere sebep The Batman filminin uzantısı olup Gotham Polis Departmanı’na odaklanacak isimsiz projenin yanı sıra The Suicide Squad spin-off’u Peacemaker ve J.J. Abrams imzası taşıyacak Madame X ile Constantine aralarından bazıları. Variety‘nin özel haberine göre, Batman’in azılı düşmanlarından Penguin de kendi dizisine kavuşmak üzere.Pandemi süreci nedeniyle vizyon tarihi ertelendikçe ertelenen; Robert Pattinson (Bruce Wayne), Zoë Kravitz (Catwoman), Paul Dano (Riddler) Andy Serkis (Alfred Pennyworth), Jeffrey Wright (James Gordon) gibi isimlerin yer aldığı The Batman’in ilk fragmanında, Colin Farrell da -inanılmaz bir makyaj çalışmasıyla- Penguin olarak arz-ı endam etmişti. Anlaşılan HBO Max, filmin uzantısı olup Penguin’i merkeze alacak bir dizi için kolları sıvamış. Yönetmen Reeves ve yapımcılarından Dylan Clark’ın söz sahibi olduğu projenin senaryosu Impulse, Agents of S.H.I.E.L.D., Chuck ve Hemlock Grove gibi diziler için kalem oynatmış Lauren LeFranc’a emanet.

Dizi, Penguin’in Gotham’ın yeraltı dünyasında iktidara yükselişini, Scarface usulü bir anlatıyla masaya yatıracak. Farrell’a teklif gittiği fakat tarafların henüz anlaşmaya varmadığı söyleniyor. Daha çok sinemada bir kariyer inşa eden Farell; 90’lardaki deneyimlerini ve Scrubs’daki konuk oyuncu performansını saymazsak şimdiye kadar 2 televizyon projesinde yer almıştı: True Detective’in 2. sezonu ve bu yaz yayımlanan AMC mini dizisi The North Water

Batman dünyasının en meşhur kötülerinden Oswald Cobblepot, nam-ı diğer The Penguin, şimdiye kadar Burgess Meredith, Robin Lord Taylor ve elbette Danny DeVito tarafından canlandırıldı.

Colin Farrell’dan The Batman’e ilişkin ipuçları

Farrell’ın Gotham’ın tanıdık kötülerinden Penguin’i canlandıracak olması, ilk açıklandığı andan bu yana büyük heyecan yaratmıştı. Tanınmayacak bir hâle büründüğü makyajıyla karaktere ilk bakışı sunan görseller de öncekilerden daha farklı bir Penguin çehresi çizildiğini gözler önüne sermişti. Farrell konuk olduğu Happy Sad Confused isimli bir podcastte, son projesi The North Water’ın yanı sıra filmdeki Penguin karakteri üzerine de açıklamalarda bulunmuştu.

Penguin haricinde Catwoman ve Riddler karakterlerinin de filmde yer alması, hangi kötünün daha çok öne çıkacağına dair sorular sorduruyordu. Farrell, Penguin karakterinin ekran süresinin 9 dakika civarında olduğunu, filmde 5 ya da 6 sahnede bulunduğunu açıklayarak filmin olay örgüsü konusundaki tahminleri biraz daha şekillendirmişti. Biraz kinayeli bir dille de filmin beğenilmemesi durumunda, yapımı başarısızlığa sürükleyenin kendisi olmayacağını belirtmiş; set tasarımının, müzik ve ses kullanımının bir hayli etkileyici olduğunu da eklemişti.