The Banshees of Inisherin, All That Breathes ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Colin Farrell ve Brendan Gleeson ikilisini 14 yıl sonra yönetmen Martin McDonagh’la buluşturan The Banshees of Inisherin, En İyi Belgesel dalında 95. Akademi Ödülleri’ne aday olan All That Breathes, 75. Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne uzanan Walad Min Al Janna / Boy From Heaven ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

The Banshees of Inisherin
(Vizyon, 3 Şubat)

Nedir: 1920’ler İrlanda’sındaki ücra bir adada yaşayan Colm, bir gün durup dururken en yakın arkadaşı Pádraic’e “Artık senden hoşlanmıyorum işte” deyiveriyor. Pádraic’i soru işaretlerine boğan bu karar arkadaşlıklarını sonlandırmakla yetmediği gibi, ikilinin yaşadığı küçük kasabanın halkını da çıkmaza sokuyor. Filmi 79. Venedik Film Festivali’nde izleyen Melikşah Altuntaş, “(Martin McDonagh) önceki filmlerine nazaran hareketli bir aksiyon rejisine alan açmayan senaryosunu, büyük bir olgunlukla beyaz perdeye aktarıyor.” demişti The Banshees of Inisherin için. Dokuz dalda Oscar adaylığı elde eden alegori, 2022’nin en iyi 75 filmi listemizin de zirvesindeydi.

Neye benzer: Yönetmenle başroldeki iki ismi 14 yıl önce de buluşturan In Bruges. Ayrıca Martin McDonagh sineması sevenler, kardeşi John Michael McDonagh’ın filmografisine de göz atabilir.

Kimler var: Performanslarıyla adeta birbirlerini tamamlayan Colin Farrell ile Brendan Gleeson’ın yanı sıra Kerry Condon ile Barry Keoghan da oldukça nüanslı oyunculuklar sergiliyor.

All That Breathes
(HBO, 7 Şubat)

Nedir: İneklerin, farelerin, maymunların, kurbağaların ve domuzların insanlarla bir arada yaşadığı, dünyanın en kalabalık şehirlerinden birinde, Yeni Delhi’deyiz. Kara çaylak isimli, şehrin semalarının vazgeçilmezi olan yırtıcı kuşlara büyük bir aşk besleyen iki kardeş; uçamayanları evlerinin bodrum katındaki atölyede iyileştirmeye çabalıyor. Ne var ki aşırı hava kirliliği nedeniyle peşi sıra hastalanan binlerce kuşa yetişmek hiç kolay değil. En İyi Belgesel dalında 95. Akademi Ödülleri’ne aday olan All That Breathes, kategorinin favori gösterilen yapımlarından.

Neye benzer: Balkanlar’ın sarp dağlarındaki terk edilmiş bir köyde yaşayan Hatice Muratova’nın arılarla olan ilişkisine yakından bakan Honeyland.

Kimler var: Nadeem ve Saud adlı iki kardeş ile dostları Salik’in kamera önünde yer aldığı belgeselin kamera arkasında ise henüz ikinci uzun metrajını yöneten Shaunak Sen var.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Walad Min Al Janna / Boy From Heaven
(Vizyon, 3 Şubat)

75. Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne uzanan yeni Tarik Saleh filminde, bir kez daha Mısır siyasetinin karanlık dehlizlerindeyiz. Bir balıkçının oğlu olan baş karakter Adem, Mısır’ın ve Sünni İslam dünyasının en güçlü dini merkezlerinden El Ezher Üniversitesi’ne öğrenci olarak kabul ediliyor. Üniversitenin başındaki, nüfuzu sınırları aşan Büyük İmam tüm öğrencilerin önünde aniden hayatını kaybedince; Adem kendini cinayet ve entrikalarla örülmüş bir casusluk ağının tam göbeğinde buluyor. “Paranoya, ikiyüzlülük, yozlaşma ve inancın ön planda olduğu, sürükleyici bir politik gerilim” sözleriyle tarif ediliyor Boy From Heaven.

Eko Eko Eko
(BluTV, 3 Şubat)

Yönetmenliğini Dr. İlkay Nişancı’nın üstlendiği belgesel serisi, günümüz modern kentli insanının, gezegenin yaşadığı ekolojik çöküşe nasıl tepki verdiğini sorguluyor. Sekiz yıllık bir araştırma ürünü olan belgeselde mevcut ekonomik dünya düzeninin ekolojik olarak sürdürülebilir olup olmadığı ile ilgili sorular, konunun Türkiye’de en yetkin uzmanları tarafından yanıtlanıyor. Bir yandan da Ceren Moray’ın canlandırdığı iki karakter, günlük hayatta hepimizin aklını kurcalayan ekolojik çıkmazlara yanıt arıyor. “Sen mi kurtaracaksın dünyayı?” sloganıyla yola çıkan Eko Eko Eko’nun ilk iki bölümünü Kadıköy Sineması’ndaki prömiyerinde izlemiş, hislerimizi paylaşmıştık.

Top Gun: Maverick
(TOD, 7 Şubat)

30 yıllık donanma hizmetinden sonra kendisini karaya bağlayacak terfiden kaçan Pete “Maverick” Mitchell, Top Gun mezunlarından oluşan bir müfrezeyi benzerine rastlanmamış özel bir görev için eğitmeye başlar. Tom Cruise’un kariyerinin en meşhur karakterlerinden birine 26 sene sonra tekrar hayat verdiği film, kırdığı gişe rekorlarıyla ABD sinemalarına can suyu olmakla kalmadı; En İyi Film dâhil altı dalda Oscar adaylığı elde ederek beklenmedik bir başarı yakaladı. Öncülünü sevenlerin ağzına layık bu görkemli nostalji seansı, elbette onun militarist bakışını da fazlasıyla taşıyor.

¡Viva Maestro!
(TOD, 6 Şubat)

21. yüzyılın en yetenekli genç orkestra şeflerinden biri olan, kendisinin de yetiştiği El Sistema’nın yöneticisi Gustavo Dudamel’in yaşamının en çalkantılı dönemlerinden birine tanıklık ediyor ¡Viva Maestro!: Ülkesi Venezüella’daki protestoların ardından turnelerini iptal etmek zorunda kaldığı, ülkesine dönemediği 2017. Caracas’tan Los Angeles’a, Mexico City’den Santiago’ya Dudamel’i izleyen belgesel; şefin kişisel ya da siyasal hayatından detaylar yerine, bu beklenmedik engeller karşısında, yenilikçi ve büyük ses getiren konserler aracılığıyla müziğin birleştirici ve yenileyici gücünü kutlayışını gözler önüne seriyor.

* You – 4. sezon 1. kısım (Netflix, 9 Şubat)

* Harley Quinn: A Very Problematic Valentine’s Day Special (HBO Max, 9 Şubat)

* Knock At The Cabin (Vizyon, 3 Şubat)

* 65. Grammy Ödülleri (CBS, 5 Şubat)

* Harlem – 2. sezon (Prime Video, 3 Şubat)

* Infiesto (Netflix, 3 Şubat)

* Killing County (Hulu, 3 Şubat)

* Stand (Showtime, 3 Şubat)

* Bill Russell: Legend (Netflix, 8 Şubat)

* Stolen Youth: Inside the Cult at Sarah Lawrence (Hulu, 9 Şubat)

* Murder in Big Horn (Showtime, 5 Şubat)

La Tortue Rouge
Hâlâ izlemediyseniz

* La Tortue Rouge (MUBI, 9 Şubat)

* The Survivor (TOD, 1 Şubat)

* Both Sides of the Blade (MUBI, 3 Şubat)

* Europa (MUBI, 4 Şubat)

* Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına! (MUBI, 8 Şubat)

* In Full Bloom (TOD, 4 Şubat)