The Marvelous Mrs. Maisel 4. sezona dair neler biliyoruz?

Roseanne ve Gilmore Girls gibi dizilerin yaratıcısı Amy Sherman-Palladino’nun ödül koleksiyoneri dizisi The Marvelous Mrs. Maisel, yeni sezonuyla 18 Şubat itibariyle Amazon Prime’da olacak. Çekimleri temmuzda tamamlanan 4. sezona ait tanıtım videoları, dört gün boyunca tek tek paylaşıldı.

Şimdiye kadar tam 20 Emmy ve 3 Altın Küre kazanan dizinin 3. sezonu, yayımlandığı hafta tam 3.2 milyon kişi tarafından izlenerek 2019’da platformun en çok stream edilen başlıklarından biri olmuştu. 

1950’ler ABD’sinde ev hanımlığından stand-up komedyenliğine geçiş yapan Miriam “Midge” Maisel’ın hayatını ve kariyerini konu eden serinin 4. sezon çekimleri pandemi nedeniyle hatırı sayılır ölçüde ertelenmişti. Prömiyeri iki yılı aşkın süre geç gelen bu sezonun bölümleri bu kez tek seferde değil, dört haftaya yayılarak çifter çifter yayımlanacak. Yeni sezona dair bildiklerimizi toparlayalım istedik.

Yazının devamı, henüz 3. The Marvelous Mrs. Maisel sezonunu bitirmemiş olanlar için kimi sürprizbozanlar barındırabilir. 

the marvelous mrs. maisel
Neler olmuştu?

3. sezon, dizinin iki favori karakteri Midge ve menajeri Susiei için sıkıntılı bir durumda bitmişti. Final bölümünün sonunda Midge, beraber turnede olduğu ve Apollo Theater konserinin öncesinde sahneye çıktığı müzisyen Shy Baldwin’in gizli tutulan cinsel kimliği hakkında sahnede yaptığı duyarsız şakalar yüzünden turneden atılmıştı. Bu gelişmenin Midge’in komedi kariyerini soktuğu büyük riskin yanında, eski kayınpederi Moishe’dan eski dairesini geri satın alırken bu turneyi sözleşmesini teminat olarak kullanmış olması da başka krizleri beraberinde getirmişti. 

Bir yandan da Susie; kumar borcunu Midge’in ve kendi kazançlarıyla gizlice kapatıp, paranın kaybolduğu fark edilmesin diye ailesinin evini ateşe vererek sigorta dolandırıcılığı yapmıştı. Tüm bunları tabii ki de Midge’den saklayan Susie, bu şekilde ikilinin arkadaşlığını tehlikeye atmış, daha sonra Joel’un Midge’in mali işlerinden sorumlu olmasına karar vermişti.

the marvelous mrs. maisel
Kadroda kim var kim yok? 

Dizinin bu sezonuna ikonik sinemacı John Waters ve This Is Us ile tanınan Milo Ventimiglia’nın konuk olacağı geçtiğimiz aylarda gündemimize gelmişti. 

The Marvelous Mrs. Maisel kadrosuna Gilmore Girls referanslı Liza Weil, Emily Bergl ve Milo Ventimiglia’nın ardından, yazar Amy Sherman-Palladino’nun kısa ömürlü dizisi Bunheads’de de rol almış Kelly Bishop eklendi. 

Ayrıca Gideon Glick, Veep’ten Reid Scott, Mrs. America’dan Kayli Carter gibi yeni yeni ün kazanmaya başlayan oyuncular, Emmy adayı Jackie Hoffman ve başrol Rachel Brosnahan’in The Magicians’dan da tanıyabileceğimiz eşi Jason Ralph de yeni The Marvelous Mrs. Maisel sezonunda rol alacaklar.

Kemik kadroyu oluşturan Rachel Brosnahan, Alex Bornstein, Michael Zegen, Tom Shalhoub, Marin Hinkle, Kevin Pollak ve Caroline Aaron öyküye kaldıkları yerden devam edecek. Geçen sene diziye dâhil olan Seinfeld’in George’u Jason Alexander, Joel’un kız arkadaşı rolündeki Stephanie Hsu ve Sophie Lennon’ı canlandıran Jane Lynch de yeni sezonda rollerini sürdürecekler.

Emmy ödüllü Sterling K. Brown, Shy Baldwin rolündeki LeRoy McClain, dizideki iki gerçek karakterden biri olan ünlü komedyen Moms Mabley’i canlandırmış bir diğer komedyen Wanda Sykes ve The Wrecking Crew basçısı Carol Kaye’den esinle yaratılan Carole Keen rolünü canlandıran Liza Weil ise büyük ihtimalle dizinin bu sezonunda görünmeyecek.

Dizinin değişen havası

Glamour dergisine “yeni sezonda Maisel’ın hikâyesini biraz daha farklı biçimde anlatacaklarını” anlatan Amy Sherman-Palladino, yeni sezonu Midge’in öyküsünün birkaç sezon ötesini görmeye çalışarak yazdıklarını söylemiş. Midge’in Apollo Theater performansının hemen ardından devam edecek yeni bölümlerde; Midge’in hem kariyerini toparlamakta hem yaratıcı ve maddi bağımsızlığını ilan etmekte epey zorlandığı anlar göreceğiz. Kovulmasıyla sonuçlanan gösteriden sonra kariyeri hakkında daha da hırslanmış, öfkeli bir hâlde bulacağımız karakterin içinde olduğu durum neyse ki kalıcı değil. Sherman-Palladino ve yapımcı partneri Daniel Palladino, dizinin ilk yıllarından beri Midge Maisel’ın ne olursa olsun ünlü ya da başarılı olacağını dile getiriyor.

the marvelous mrs. maisel
60’ların başlangıcı ve nesilsel kültür şoku

Fragmanlardan Joel, Susie, Midge’in ebeveynleri Abe ve Rose gibi yan karakterleri de yeni koşullarda göreceğimizin belli oluyor. Çeşitli alanlarda kültürel devrimlerin yaşanacağı 60’lara resmen girilmiş durumda. Bu yeni dönemde kadın bir komedyen olmayı farklı bir sosyal içerikte deneyimleyecek baş karakterimizin yanı sıra Midge ve Joel’ın ailelerini de değişen zamanlarla mücadele ederken izleyeceğiz. Miriam’ın eski kayınvalidesi rolündeki Caroline Aaron, Good Housekeeping dergisine dizi yeni bir döneme girerken Midge’in aileye getirdiği bu dünyanın çok ama çok farklı ve karakterler için zor olacağını tahmin ettiğini söylemiş. 

Babası Abe’in Columbia Üniversitesi’nde akademisyenlik yapmayı aniden bırakmasıyla evlerini kaybetmiş ebeveynlerinin, Midge’in yeniden tuttuğu evine onunla birlikte taşındıklarını göreceğiz. Village Voice dergisinde tiyatro eleştirmenliği yapmaya başlayacak Abe’in saygın okul çevrelerinde yetişmiş huysuz ve idealist bir eğitmen olarak 60’lar New York’unun sanat camiasıyla karşı karşıya gelmesinin karakter için sarsıcı olacağı kesin. Rose ise tüm maddi zorluklarla birlikte, ailesinden gelen vakıf fonu kesintisiyle ciddi bir aidiyetsizliğin içine düşmüştü. Yukarı Batı Yakası hayat standardından çoktandır uzakta olan çiftin durumu yakın zamanda değişmeyecek gibi duruyor. 

Susie ve Midge’in beklenen çatışması

Ofis kiraladığını, hatta kendisi için çalışacak insanlar aramaya başladığını gördüğümüz Susie’yi, yayımlanan üçüncü teaser’da menajerlik işini büyütmek ve para kazanmak konusunda kararlı bir hâlde görüyoruz. 

Susie’nin ara sıra eğlenmek için katıldığı bir aktiviteden, tehlikeli bir alışkanlığa dönen kumar merakının bu sezonda devam edebileceğini, maddi sorumluluklarını Joel’a feragat etmesinden az çok sezmiştik. Kazandığı parayı kendi menajerinin kumara yatırdığının ortaya çıkması üstüne, yeniden ayaklarının yere bastığını hissettiği dönemde kazançlarının aslında eski kocası tarafından yönetildiğini öğrenmesi Midge’i mutlaka öfkelendirecektir. Gerçeklerin gün yüzüne çıkması ve partnerlerin fena bir kavga etmeleri kaçınılmaz gözüküyor. Susie’nin üçüncü sezon sırasında temsil ettiği Sophie Lennon’la arasını bozması ise varlıklı tipleme komedyeninin daha önce ikinci sezonda kara listeye aldırdığı Midge’i tekrar sabote etmesine sebep verebilir. 

lenny bruce
Lenny Bruce’un gerçek hikâyesi dizide işlenecek mi?

Dizinin gerçekten var olmuş iki karakterinden biri olan komedyen Lenny Bruce’un bu sezonda daha büyük bir rolü olacak. Bu yıl No Man of God (2021) filminde Ted Bundy’yi canlandıran Luke Kirby’ye 2019’da Komedi Dalına En İyi Konuk Oyuncu Emmy’si kazandırmış rol vesilesiyle oyuncu, daha ilk sezondan sıkı bir hayran kitlesi edinmişti. Esasında tekrar eden bir rol olarak tasarlanmamış karakter ve Midge arasında romantik bir ilişkinin gelişip gelişmeyeceği uzun süredir merak ediliyordu. Sherman-Palladino kimi röportajlarda buna pek olasılık vermemekle beraber; hem yaratıcı ekibin hem oyuncuların en az izleyenler kadar Brosnahan ve Kirby’nin arasındaki kimyadan etkilendiğini anlatmış.

Stand-up’ın yeni ortaya çıktığı dönemlerde önemli ve tartışma yaratan bir figür olmuş Lenny Bruce, 1966’da aşırı doz morfinden hayatını kaybetmişti. 60’larda geçen sezonun nasıl bir zaman akışı olacağı henüz bilinmese de, dizinin bu olayı ele alma şansı yüksek gibi. Yazar ve yönetmen The Hollywood Reportera Bruce’un akıbetinin dizide bir şekilde işlenmesinin kaçınılmaz olduğunu, bu sonun Midge için “hırs ve hayallerini takip etmek hakkında uyarıcı bir hikâye” temsil edebileceğini  söylüyor.

The Marvelous Mrs. Maisel, ödül koleksiyonunu yeni sezonla genişletecek mi hep birlikte göreceğiz. Merakla beklenen yeni sezon bölümleri öncesi The Marvelous Mrs. Maisel evreninden yeni ipuçları için takipte kalın!

Yazı: Zeynep Naz Günsal