Tony ödüllü oyun yazarı Terrence McNally, corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetti

Uzun bir süredir kronik akciğer rahatsızlığından muzdarip Amerikalı oyun yazarı Terrence McNally, corona virüsün sebep olduğu komplikasyon sebebiyle 24 Mart Salı günü hayatını kaybetti. Sanatçı 81 yıllık yaşamında birçok başarı elde etmesinin yanı sıra yazdığı oyunlarla eleştirdiği 90’lı yıllarda artan homofobiyi ve AIDS üzerinden anti-propagandaların üretildiği dönemi Broadway sahnesine taşıyan ilk isimdi.


23 yaşında ilk kez Broadway için oyun yazmaya başlayan McNally, aslında 1987’ye kadar Amerika’da çok fazla tanınmıyordu. 90’lı yıllar sanatçının kariyerinde de kırılmanın yaşandığı yıllar oldu. Gey olarak açılan sanatçı bu dönemde yazdığı Lips Together, Teeth Apart oyunuyla Broadway seyircisini homofobi ve AIDS ile tanıştırdı. Kimi zaman da adı zaman zaman oyunlarının anlaşılamaması sebebiyle eleştirilerle anıldı. Judas tarafından baştan çıkarılan eşcinsel bir Mesih’in temsiline yer verildiği, 1997 yılında sahnelenen Corpus Christi oyunu birçok ülkede turneye çıkmasına ve sevilmesine rağmen kendi ülkesinde bir “skandal” olarak nitelendirilmişti.

McNally, prestijli Tony Ödülleri’nde Ragtime, Love! Valour! Compassion! ve Master Class oyunlarıyla dört kez ödüllendirilmişti. Sanatçı 2019 yılında katıldığı son Tony Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada “Güzelliğin, şefkâtin ve gerçeğin aslında ne olduğunu hatırlamamız için sanatçılara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.” demişti.

Yazı: Işıl Saykan